• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 18 °C

THY için beş adet yerli uçuş simülatörü üretiliyor

Musa Alioğlu

HAVELSAN hayatın her alanında Türkiye'nin ilk siber savunma merkezini kuran Havelsan, SEÇSİS-Seçim Sistemi, UYAP-Ulusal Yargı Ağı Sistemi, SEBGiS - Görüntülü Savunma Sistemi, TAKBİS -Tapu Kadastro Takip Sistemi'ni de hayata geçiren teknolojik alt yapının mimarı.

Türkiye'nin kalkınmasında özel sektörün başarılarının yanında, kamu kurumu niteliğinde olan, ancak hizmet ve üretim konularında büyük ve önemli başarılara imza atan kuruluşlarımız varlığı da inkar edilemez bir gerçek olarak gündemdedir.

Kısa adı TSKGV olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşu olan Havelsan da (Hava Elektronik Sanayii A.Ş) böyle başarıları hayata geçiren, ama bu konuda klasik tabirle reklamı sevmeyen bir başarı abidesi.

THY'nin yurt dışından milyon dolarlar vererek aldığı uçak simülatörlerini üretme başarısı gösteren Havelsan'a projektörlerimizi çevirdik. Bakalım neleri nasıl yapıyorlar.

-Kuruluş tarihiniz ve amacınız nedir, kurucularınız kimlerdir?

​HAVELSAN 1982 yılında ülkemizin teknolojik bağımsızlık mücadelesinde, milletimizin bağışlarıyla kurulan ve milli savunma sanayinin kilometre taşları arasında sayılan bir yapıdır.

TSKGV şirketi olan HAVELSAN, kuruluş değerlerini asla unutmadan, geçmişinden aldığı güç, geleceğe olan güven ve ülkesine olan bağlılığı ile 1500’ü aşkın personeli ile yüksek katma değere sahip, teknoloji-yoğun ve görev-kritik ürün, çözüm ve sistemleri hayata geçiriyor.

HAVELSAN, kuruluşundan bugüne geçen 36 yıl içinde sadece Hava Kuvvetlerimize bakım hizmeti veren bir küçük işletme durumundan, kamu ve özel sektöre savunma ve bilişim alanında hizmet sağlayan dünya pazarında da söz sahibi olma adımını sağlam şekilde atan bir şirket haline gelmiştir.

​36 yılını geride bırakmış bir şirket olarak HAVELSAN, genç bir firmanın sahip olduğu heyecan ile girişimci ruhu, gelişimini tamamlamış bir firmanın tecrübe ve olgunluğu ile yoluna devam ediyor.

- Faaliyet alanınız nedir? Neler üretir, neler yaparsınız?

Türkiye ve ABD’deki toplam altı yerleşkesi ile bir misyon şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Ulusal ve uluslararası pazarlarda birçok referans projeye imza atan HAVELSAN, yenilikçi ve sürdürülebilir stratejileri ile belirlediği faaliyet alanlarında güvenilir, sürdürülebilir, yüksek teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcısı konumunda.

Yazılım yoğun sistemler konusunda faaliyet gösteren HAVELSAN:

•​Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri

•​Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri

•​Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve

•​Ülke Güvenliği ve Siber Güvenlik Çözümleri

alanlarında, geniş bir yelpazede özgün ürün ve sistemlerden oluşan çözümlere sahip. HAVELSAN, bu çözümlerini, hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın hem de uluslararası müşterilerinin hizmetine sunuyor.

- Tesislerinizde kaç kişi çalışıyor. Beyaz/mavi yaka oranı nasıldır?

1500’ün üzerinde personelimiz mevcut. Yazılım yoğun savunma ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren HAVELSAN’ın çalışanları ağırlıkla beyaz yaka çalışandır. Kabaca çalışan profilimizi yüzde 50 oranında bilgisayar mühendisi, yüzde 25 elektrik, elektronik mühendisi kalan yüzde 25 oranını ise diğer branşlardan mezun çalışanlar oluşturuyor.

- 2018 beklentisi gerçekleşecek mi? Yurt içi satışlar ve ihracatınız ne kadar?

HAVELSAN’ın son üç yılı büyüme trendinde ve güçlenme yönünde. Yılın sonuna geldiğimiz bu günlerde 2018 yılının, son yılların en yüksek rakamları ile tamamlanacağını öngörüyoruz.

2019 yılı için de hedefimiz bu trendi korumak ve yüksek büyüme rakamlarımız ile şirketimizin dünya sıralamasındaki yerini üst noktalara taşımak… 2019 yılı önceliklerimizden biri, özellikle son iki yılda aldığımız bazı yurtdışı projeleri başarı ile gerçekleştirmek ve performansımız ile yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da müşterilerimizin stratejik iş ortağı olabilmek. 2019 yılı için önemli önceliklerimizden biri bu olacaktır.

- Ülke güvenliği ve siber güvenlikteki yeriniz ve katkınız nedir, nasıldır?

Türkiye’nin ilk Siber Savunma Teknolojileri Merkezini (SİSATEM) kullanıma aldık. SİSATEM ülkemiz için siber güvenlikte bir mükemmeliyet merkezi konumundadır.

Siber Güvenlikte yerli ve milli çözümler olmazsa olmaz diyerek çıktığımız yolda bugün “mükemmeliyet merkez, konumuna ulaşmış bir HAVELSAN var. Yerli ve milli olarak kullanıma aldığımız siber güvenlik ürünlerimiz kamu kurumlarında kullanılmaktadır.

Siber Güvenlikte geliştirdiğimiz yerli ve milli ürünlerimiz bugün ülkemizin kritik kurumları tarafından başarıyla kullanılıyor. Şu anda sertifikasyonunu tamamladığımız ürünlerin yanında bu ürünlerin hem geliştirildiği hem de kullanıldığı SİSATEM, kamu- özel sektör ve diğer ülkelerin ilgisini çekiyor.

​Çok yönlü bir merkez olan SİSATEM; Siber Güvenlik Operasyon Merkezi, Siber Yazılım Analiz ve Test, Kamu ve Özel Sektör Kurumsal Güvenlik Desteği, Siber Güvenlik Uzmanlık Eğitimleri ve Yerli Siber Güvenlik Yazılımları Geliştirilmesi görevlerini başarıyla yerine getiriyor.

- Eğitim ve simülasyon teknolojilerinde neler üretiyorsunuz?

Dünyadaki ilk on simülatör üreticisi arasında yer alan HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri kendini kanıtlamış, milli ve yerli çözümler ile başta TSK ile dost ve müttefik ülkelere hizmet veriyor.

​Hava Kuvvetlerimizin sabit ve döner kanatlı eğitim, savaş, nakliye türü uçakları için şimdilik 11 hava üssünde –sayısı gün geçtikçe artıyor- HAVELSAN simülatörleri yüzde 100’e yakın bir kullanılabilirlik ile pilotlarımızın eğitimine katkı veriyor.

HAVELSAN Tam Görev Simülatörleri ile verilen eğitimler, gerçek uçaklar ile yapılan uçuşlara eşdeğer sayılıyor, pilotlarımızın harbe hazırlık seviyesine katkı sağlıyor.

Hava platformlarına ek olarak kara sistemleri ve denizaltı dalış sistemlerinin simülatörleri de HAVELSAN güvencesi ile ürün haline gelmiştir.

Savaş pilotu eğitiminde kendini kanıtlayan HAVELSAN, sivil pilotların eğitiminde kullanılacak ilk milli sivil uçuş simülatörünü hayata geçirdi. Dünya semalarında uçan Türk Pilotları ilk defa milli simülatörlerde eğitim alma şansına sahip oluyor.

•Sadece simülatör üretimi değil, eğitimi bir bütün olarak ele alma ve ürünlerin yanı sıra eğitim hizmeti de sunma stratejisi ile şirketimiz, Topçu İleri Gözetleme Simülatörü, Simülasyon Destekli Harp Oyunları, Meskun Mahallerde Muharebe Eğitim ve Test Sahası, Entegre Taktik Ortam Eğitim Sistemi, Tatbikat Kontrol Merkezi, Harekat Alanı Üç Boyutlu Canlandırma Modülü, Atış Eğitim Simülatörü gibi sistemlerle bu hedefini gerçekleştirmek adına önemli mesafe almıştır.

-Bilgi ve iletişim teknolojilerinde hangi konumdasınız?

TSK ve Kamunun görev kritik ve büyük boyutlu bilişim projelerinde; sayısal dönüşümü sağlayan, güvenli ve güvenilir milli çözümler sunan HAVELSAN, Türkiye’nin e-dönüşüm alanında önde gelen ürün ve hizmet sağlayıcısıdır.

​Bu faaliyet alanındaki ürün ve hizmetlerimizin ortak noktası olarak “hayatı kolaylaştırma” olgusunu söyleyebiliriz. Yapıları ve işlemleri yoğun kâğıt bürokrasisinden kurtaran, zaman ve etkinlik kazandıran HAVELSAN’ın büyük ölçekli referans sistemleri, günlük hayatımızın birçok alanında yer alıyor.

Seçimlerde oylar sayılırken HAVELSAN’ın Seçim Sistemi (SEÇSİS), adalet hizmetlerinin sayısal halde kullanılmasında Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), ev almak için tapu dairesine gittiğimizde Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) gibi sistemler HAVELSAN’ın imzasını attığı ve günlük hayatımıza dokunan dev projelerden bazılarıdır.

Şimdiye kadar hayata geçirilen başarılı projelerin devamı olarak HAVELSAN, bilgi teknolojileri sistemleri, müşteri ihtiyaçlarına özel uygulamalar, süreçlerin hızlandırılması, işlevselliğin, verimliliğin ve güvenilirliğin artırılması, sistemler arası entegrasyon ve birlikte çalışabilirlik sağlayan anahtar teslim çözümler ile ürünlerini hayata geçiriyor.

Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS), hastanelerin hem idari hem tıbbi ve hem de yönetim/organizasyon olarak daha etkin hizmet verebilmesinin altyapısını oluşturdu. Hastanelerin sürekli ve gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi ve yönetilebilmesini sağlayan sistem, diğer kamu kuruluşları ile veri alışverişi yapabildiği gibi diğer sistemlerle de entegre olabilmektedir.

Kısaca; HAVELSAN imzalı ürün ve sistemler her zaman muhatabının kim olduğundan emin olunan tüm teknolojik gerekliliklerin yanında, güven testinden de geçmiş yapılardır.

- Komuta kontrol teknolojisi ne demektir, bu alanda neler yapıyorsunuz?

Komuta kontrol teknolojisi içeren sistemleri vücudumuzdaki çok önemli hayati fonksiyonları yerine getirmekte olan organlarımızdan beyin ve kalp olarak görebiliriz. HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri (KKTS) Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde Havadan Erken İhbar Uçakları ve Deniz Karakol Uçaklarının, Suüstü ve Sualtı Deniz Platformlarının, Stratejik, Taktik ve Operasyonel Seviyede Karada Konuşlu Karargah ve Birliklerin görev sistemi yazılımlarını, savaş yönetim sistemlerini ve komuta kontrol ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri (KKTS) Genel Müdür Yardımcılığı temel olarak;

• Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri

• Havadan Erken İhbar ve Hava Komuta Kontrol Sistemleri

• Su üstü Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri

• Su altı Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri

• Platform Veri Dağıtım Sistemleri

• Taktik Data Link Sistemleri

• Performansa Dayalı Lojistik

faaliyet alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

KOMUTA KONTROL SİSTEMLERİNE ÖRNEK OLARAK;

Barış Kartalı Projesi Komuta Kontrol Sistemi ile Barış Kartalı HİK (Havadan Erken İhbar ve Kontrol ) Uçağı, hava savunma ve erken ikaz yeteneklerini herhangi bir coğrafi kısıt olmadan sağlamaktadır. Bu yetenek az sayıda ülkenin sahip olduğu bir güç çarpanıdır. Sistem, C4ISR (Komuta Kontrol, Haberleşme, Keşif, Gözetleme sistemi)

kabiliyetlerini, havada yakıt ikmali ve taşınabilir görev planlama ve analiz unsurlarıyla destekleyerek dünyanın her bölgesinde faaliyet gösterebilecek bir güç haline getirmiştir.

Barış Kartalı HİK Uçağı sahip olduğu C4ISR yetenekleri sayesinde üzerindeki Radar/IFF (Dost-düşman tespiti) ve elektronik destek tedbirleri sensörlerini kullanarak kendi sahası içindeki iz ve tehditleri teşhis ve takip ederken; sahip olduğu gelişmiş iletişim yeteneklerini kullanarak diğer sensörlerden gelen iz ve tehdit bilgilerini de ortak hava resmine entegre eder. Bu bilgileri kendisi ile bağlantılı unsurlara dağıtır veya onları gerekli hedeflere angaje eder. Görev planlama, görev sonrası analiz, simülasyon ve eğitim ihtiyaçları ile sistem yazılım bakım ve geliştirme faaliyetleri, Yer Destek Merkezi bünyesindeki yetenekleri ile karşılanır.

Barış Kartalı Komuta Kontrol Sistemi ile;

• Üretilen raporlarla hava resmi oluşturulur.

• Tehdit değerlendirmesi yapılır.

• Takip, istihbarat, keşif rolleri yerine getirilir.

• Angajman bilgileri komuta kontrol ve değerlendirme ile raporlanır.

• Arama Kurtarma faaliyetleri ve Hava Trafik Kontrolü sağlanır.

- Ürettiğiniz uçuş simülatörlerinden THY'ye kaç tane verdiniz, ne kadar daha teslim edilecek?

THY ve HAVELSAN iş ortaklığının temelleri 2016 yılında atılmış ve HAVELSAN, geçtiğimiz yıl bir adet B737-800NG simülatörünü THY’nin uçuş eğitim filosuna kazandırmıştır.

Geçtiğimiz hafta imzaladığımız sözleşme ile THY, 5 adet tam uçuş simülatörünü ve 6 eğitim yardımcısını filosuna 2020-2021 yılları arasında kazandırılacak.

Sözleşme kapsamında THY; 2 Boeing 737MAX ve 3 Airbus A320CEO/NEO uluslararası D seviye sertifikasyona sahip toplam 5 ‘Tam Uçuş Simülatörü’ ve 6 ‘Uçuş Eğitim Yardımcısı’nı HAVELSAN’dan teslim alacak.

Bu yazı toplam 758 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.