• BIST 3.260,15
  • Altın 968.97
  • Dolar 18.4617
  • Euro 17.8172
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 16 °C

Tamer Çiçek: TÜRSAB’ı ve acenteleri kurtarmak üzere yola çıktık

Tamer Çiçek: TÜRSAB’ı ve acenteleri kurtarmak üzere yola çıktık
Acentelerin büyük sıkıntı çektiği pandemi döneminde aidat isteyerek acenteleri zor durumda bıraktığını belirten Tamer Çiçek “Acentelerin sırtından geçinen TÜRSAB dönemi bitecek” dedi.

KAPADOKYA - TÜRSAB 25’inci Genel Kurul’da “Yeni Nesil TÜRSAB” sloganı ile yola çıkan TÜRSAB başkan adayı Tamer Çiçek, Kapadokya Yunak Evleri’nde 100’ü aşkın acentenin katılımıyla yaptığı toplantıda mevcut başkan Firuz Bağlıkaya’nın sözünde durmayıp 5 bin acente belgesi verdiğini ve meslektaşlarının ekmeğine yeni ortaklar yarattığını söyledi.
Acentelerin büyük sıkıntı çektiği pandemi döneminde aidat isteyerek acenteleri zor durumda bıraktığını belirten Tamer Çiçek “Acentelerin sırtından geçinen TÜRSAB dönemi bitecek” dedi.
Firuz Bağlıkaya’nın TÜRSAB personelini zorlayarak kendi seçim kampanyasına alet ettiğini belirten Tamer Çiçek “Yeni Nesil TÜRSAB’ olarak genç liyakat sahibi ve yeni teknolojilere uyumlu, işlerinde başarılı yeni bir ekiple, acentelerin geleceğini kurtarmak üzere yola çıktık” dedi.

tamer-cicek-kapadokya.jpg

HALA ACENTELER AÇILIYOR
Tamer Çiçek, Firuz Bağlıkaya’nın para toplamak için acente açılmasına izin verdiğini ve 100 bin liradan 500 milyon lira topladığını belirterek “Dağıtılan araç plakaları, bağışlar, acente aidatları bunun dışında toplanan paralardır. Bu paraların nerelere gittiğini nasıl savrulduğunu bilmiyoruz. Aradan 5 sene geçti hala eski yönetimden bahsediyorlar. Yeniden adaylığa soyunup 5 yılda toparlayamadıkları TÜRSAB’ı bundan sonra mı toplayacaklar?” dedi.
TÜRSAB Başkan Adayı Tamer Çiçek, mevcut başkan Firuz Bağlıkaya’nın koltuğuna oturduktan sonra verdiği vaatleri unutup acenteleri yalnız bıraktığını söyledi.

tamer-cicek-kapadokya-004.jpg

BAĞLıKAYA’NıN ACENTELERE VERDIĞI ZARARLAR
Tamer Çiçek, Firuz Bağlıkaya’nın acentelere verdiği zararları şöyle sıraladı
“Aidatları düşürecektin ne oldu? Para tatlı geldi, konuyu unuttun…
Aidatları düşürmek için tek bir proje yapmadın.
İki dönemdir TÜRSAB başkanısın. Hiçbirşey yapamayınca suçlu arayışı içine girdin. Bunu eleştirenlere kılıçları çekiyor, onu düşmanlaştırıyor ve suçluyor. Başarısızlıklarını başkalarına yüleyerek hep bahane ileri sürüyor.
İki dönemden fazla başkan olmayacaktı. Hatta bunu yasalaştırma vaadi bile vardı. Neden yeniden adaylığa soyundu?

TÜRSAB’IN VİZE GELİRİNİ ELİNDEN KAÇIRDI
Yarım kalmış hangi projesi var? Neyi tamamlayacak? Siyasi hedefler için TÜRSAB’ı basamak olarak kullanmak nedir?
Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB tarihinde devlet tarafından TÜRSAB’a yapılan en büyük kayak olan vizelerin elimizden kaçmasına yol açtı. Vizeler TÜRSAB’a her yıl 10 milyon dolar gelir sağlıyordu ve TÜRSAB için en büyük gelir kaynaklarından biriydi. Ona buna peşkeş çekip elimizden kaybolmasın sağladı.

TÜRSAB başkanının böylesine sıkıntılı bir dönemde acentelerin işlerini artıracak projeler yapması, turizmi çeşitlendirmesi lazımdı. Ama Firuz Bağlıkaya acentelerin varlığına bile tahammül edimiyor, sayıları 3 bini geçen bilet satan acenteleri küçük görerek “Başka iş yapın” diyebiliyor.
Acentelerin derdinden, sıkıntılarından bu kadar uzak birinin yeniden aday olarak acentelere vereceği bir şey yoktur.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg

TÜM SORUNLARı YAŞAYAN SIZLERDEN BIRIYIM
Tamer Çiçek, acentelerin önemli bir bölümünün kendisini tanıdığını belirterek sole devam etti:
“ Çok kişi incoming yaparak yurtdışından turist getiren iş ortağım acentelere kazanç sağlayan Adonis.com’u ve beni tanıyor. Aslında tüm bölgelere gelip gidiyorum. Ancak insan çalışmaya gelince başka işlerle uğraşamıyor. Bir çoğunuzla çalıştık ve hala çalışıyoruz. 20 yıllık turizmciyim. Rehberlik, taşımacılık, incoming, outgoing, online acentecilik, havayolu temsilciliği, otelcilik dahil olmak üzere turizmin tüm alanlarında faaliyet gösteriyorum. Sizler gibi sektörün tüm sorunlarını yaşayan sizlerden biriyim.

tamer-cicek-kapadokya-002.jpg

TÜRSAB VARKEN, ACENTELER YALNıZ KALDı.
Çok uzun yıllar kangren haline gelen yaşadığımız sorunlara çözüm üretmeyen TÜRSAB yönetimi ile birlikte olduk. “Mesleğini değiştirme, başkanını değiştir” diyerek gelen Firuz Bağlıkaya ise 5 yılda hiçbirşey yapmayarak eskiyi aratır hale geldi. Yaşadığımız sorunlara çözüm üretmedi. Acenteler yalnız kaldı. TÜRSAB gibi acentelerin “hak ve menfaatlerini korumak üzere” kurulan STK’mız dururken kendi işimizi kendimiz çözmeye çalışır olduk. Ama yoğun işlerimiz arasında baskılar daha da artınca, bu işe artık genç bir kadronun el atmasının zamanının geldiğini gördük. Sorunlar büyükçe kolları sıvadık ve yola çıktık. Şimdi yeniden herkese bu kez biz “Mesleğini değiştirme, başkanını değiştir” diyoruz.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg.jpg

TURSAB NASIL YÖNETİLMELİ?
Tamer Çiçek, TÜRSAB’ın genç, dinamik, liyakat sahibi ve yeni teknolojilere uyumlu, dünyadaki yenilikleri acentelere sunabilecek bir yönetim tarafından beklenen seviyeye çıkabileceğini belirterek “Öncelikli olarak acentelerin itibarlarını artırmak için her yerde olacağız ve iyi ilişkiler kurucağız” dedib
Tamer Çiçek şunları anlattı:
“TÜRSAB bir STK’dır ve bir aracı kurumdur, temsilcidir. Hükümetle ve diğer paydaş kurumlar ile bir köprü vazifesi görmek zorundadır. TÜRSAB yasa yapıcı değildir. Ancak TÜRSAB yasa yapımında etkili ve önemli rol oynayabilir. Bunun için doğru kişilerle doğru ilişkiler kurarak, kimin kim olduğunu bilerek bu görevini yerine getirmelidir.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-001.jpg

BAKANLA KAVGALI OLUNAMAZ
Aksi halde mevcut TÜRSAB yönetimin yaptığı gibi Bakanla kavgalı olarak bu işlerden sonuç alınamaz. Bağlı olduğu, hatta ‘patronu’ olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ‘kişisel hırsı” nedeniyle 5 yıl boyunca bir toplantı bile yapmadan işlerini yürütmeye çalışan TÜRSAB başkanı başarısız olmaya mahkumdur.
.Böyle davranan TÜRSAB başkanı ne yasa çıkartabilir, ne de sorunları çözebilir. Günü geçiştirmekten başka bir şey yapamaz. Ayrıca bakan TÜRSAB başkanı değildir. Acentelerin oylarıyla ‘hizmet için” göreve getirilen TÜRSAB başkanı yerinin neresi olduğunu unutmamalı. Bakanı suçlayarak sayısı 17 bine ulaşan seyahat acentelerinin itibarını ayaklar altına almaya hakkı yoktur.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-002.jpg

TÜRSAB ÜYELERİNE HİZMET İÇİN VARDIR
TÜRSAB bir meslek örgütüdür. Acentelerin hak ve menfaatlerini korumak, iş imkanlarını genişletmek, varlıklarını sürdürmek amacıyla “hizmet” için TÜRSAB yönetimine gelenler vaaatlerini unutmayıp üyelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmelidirler.

Tamer Çiçek, TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinin çözüm bekleyen sorunlarının herkes tarafından bilindiğini ve genç ekiple bu sorunlara artık çözüm üreteceklerini söyledi.
Tamer Çiçek, çözüm bekleyen ana sorunları şöyle sıraladı. “Seyahat acentelerine belge verilmesine kota konulmalıdır. Rehber acente ilişkisi düzene kavuşturulmalı. Araçların D2 belgesi ve taşıma problemleri çözülmelidir. Kaçak turlarla mücadele için yeni yöntemler geliştirilmelidir. Acentelerin taşıma araçları ile havalımanlarında yolcu karşılama sorunları çözüme ulaştırılmalıdır. Bölgelerde ‘alan başkanlığı’ sisteminde acentelerin menfaatine iyileştirmeler yapılmalıdır. Havayolları ile bilet satan acenteler arasındaki haksız rekabet sorunu için çalışma yapılmalıdır.”

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-003.jpg

SORUNLAR DAĞ GİBİ, FİRUZ BAĞLIKAYA GEZİYOR
Tamer Çiçek, acenteleri unutan, hiçbir acentenin kapısını çalmayan mevcut TÜRSAB başkanı Firuz Bağlıkaya’nın çözülmeyen, aksine giderek artan dağ gibi sorunlar dururken 5 yıllık uykudan uyanıp yeniden aday olmak üzere acenteleri gezmeye çıktığını söyledi.

PERSONELİ KENDİ KAMPANYASI İÇİN KULLANIYOR
Firuz Bağlıkaya’nın bu seçimlerde acentelerin ödediği paralarla, acentelere hizmet etmesi gereken tüm personeli kullanarak, geziler başlattığını belirterek 2022 Kasım ayı sonunda gerçekleşecek seçimin nasıl olacağını sordu.
Tamer Çiçek “Bu seneki seçim nasıl olacak?’ dedi.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-004.jpg

OYLARı ÇALMAYA ÇALıŞıYOR
Firuz Bağlıkaya “Demokratik bir seçim yapacağız” dedi. Ancak bundan önce tüm kaybedenlerin antidemokratik davranışlarını sergiliyor.
‘Seçime kendisine oy verecekler dışında kimse katılmasın’ diye genel kurulun aldığı kararı çiğnemeye çalışıyor. Acentelere verilmesi gereken yasal hakları bir lütuf gibi göstererek oyları çalmaya çalışıyor. TÜRSAB’ın personelini etik davranmayarak kendi seçim çalışmasına alet ediyor.
BTK’ları kendi eseçim kampanyasının personeli gibi çalışmaya zorluyor. Çalışmayanların üstünü çiziyor. Onların karşısına kendine bağlı başka aday çıkarıyor. Firuz Bağlıkaya’nın koltuğunu korumak için yaptığı yasadışı çalışmalar sürerken tüm yaptıkları üzerine bölgelerde tepkiler başladı.

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-005.jpg

PROJELERİMİZLE GELİYORUZ
Firuz Bağlıkaya’nın ‘teknolojiye yatırım” iddiasıyla TÜRSAB’ı zarara uğratan Rota adlı yazılımın fiyasko olduıiunu belirterek “Bu yazılımı hiçbir acente kullanmıyor. TÜRSAB’ın rotası şaştı” dedi.

Yeni Nesil Türsab hareketi olarak ‘dönüşme’ kavramını benimsediklerini belirten Tamer Çiçek “Hem Tursab olarak dönüşmeyi hedefledik. Hem de yeni ve gerçekten demokratik, katılımcı bir yönetim ile acentecilik mesleğinin geleceğini teknolojiye uygun bir şekle dönüştürmek istiyoruz. Acentecilik faaliyetinin gelişmesi için döneme uygun çalışmalar yapmamız gerekiyor. Yeni destinasyonlar yaratarak ve destinasyonları geliştirerek acentelerin iş potansilyelini büyütmek istiyoruz. Potansiyeli yüksek ama satışa sunulmayan destinasyonlari geliştirerek acentelerin kazanması için pazar paylarını büyüteceğiz.
Projelerimiz arasında yer alan sağlık turizmi, festival turizmi, sinema turizmi gibi konularla bölgelerin değerini artırmayı planlıyoruz. Türkiye’nin her yeri bir sinema platosudur ve Türk filmleri dünya sinamalarında oynuyor. Bu büyük tanıtım imkanında TÜRSAB’ın da acenteleri ile yer almasını, iş potansiyellerini artırmayı düşünüyoruz. Kapadokya tam bir açık hava platosu gibidir. Sinema turizmi için ideal bir yer olmasına rağmen birkaç dizi ve filmden başka kullanılamadı.”

tamer-cicek-kapadokya-005.jpg-006.jpg

TÜRSAB’ı HEP BIRLIKTE YÖNETELIM.
Tamer Çiçek, TÜRSAB yönetimine kimse ile kavga etmek için değil acentelerin önündeki engelleri kaldırmak izin talip olduklarını söyledi. TÜRSAB’ı geniş katılımlı bir anlayış ve ortak akıl ile tüm acenteler ile yöneteceklerini belirterek “Mesleğinizin geleceğini kurtarmak istiyorsanız bize destek verin.
Gelin TÜRSAB’ı hep birlikte yönetelim. Şeffaf, herkese açık, kapalı kapılar arkasında olmayan, demıkratik ve her an yanınızda olan özgür, itibarlı bir TÜRSAB olsun. Merkeze bağlı ama kendi içinde bağımsız BTK’lar olsun. Bölgelerde genel merkez destekli bağımsız BTK’larla itibar kazanın.
Sizin derdinize, sorunlarınıza ortak olan ve ona çözümler üeretecek bilgili bir ekiple sizlere hizmete talibiz.
Sizlerden biriyim ve tüm sıkıntıları sizlerle birlikte yapıyorum. Gelin hep birlikte sorunları çözelim ve TÜRSAB’a güvenerek geleceğimizi kurtaralım.”

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.