• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 26 °C
  • Antalya 25 °C

Tahtın önünü açan aşk

Erdem Yücel

İngiltere tahtında 70 yıl hüküm süren,96 yaşında yaşamını yitiren Kraliçe II. Elizabeth. Windsor Hanedanından olmasına rağmen tahtın varisi olarak dünyaya gelmemiştir. On yaşına gelinceye kadar da onun İngiliz tahtına çıkacağını hemen hiç kimse düşünmemişti.
Kral V.George’ın ölümüyle 1936’da tahta çıkan, ancak İngiliz geleneklerine göre yaşamaktan hoşlanmayan VIII. Edvard’ın aşkı yüzünden tahtan feragat etmesi Kraliçe Elizabeth’in önünü açmıştır.
VIII.Edvard’ın yerine kardeşi VI.George geçmiş ve onun ölümüyle de Elizabeth 6 Şubat 1952’de İngiltere tahtına 26 yaşında çıkmış, 2 Haziran 1953 de resmi törenle taç giymiştir.

Kraliçeye tahtın yolunu açan ilginç bir aşk öyküsü vardır.

İngiltere kralı VIII.Edvard, Walls Simpson isimli bir Amerikalı ile evlenmek istemişti. Onun bu arzusuna sarayın ileri gelenleri başta olmak üzere Başbakan Baldwin hükümeti ve kilise karşı çıkması üzerine kral tahtından feragat etmiştir. VIII.Edvard’ın kaderini değiştiren Amerikalı Waliis Simpson ile 1930’lu yıllarda tanışmıştır.

W.Simpson ilk eşinden 1927’de ayrılmış, ikinci evliliğini 1928 de Ernst Simpson ile yapmıştı. Edvard ile olan arkadaşlığı kısa sürede aşka dönüşmüş; o sırada Simpson ikinci eşinden 27 Ekim 1936’da ayrılmıştı. O sırada 20 Ocak 1936 da V.George ölmüş ve Edvard da kral ilan edilmiştir.

VII. Edvard Walls Simpson ile evlenebilmek için kraliyet ailesinin iznini almaya çalışmış, ancak bunu başaramamıştır. Bu arada Başbakan Baldwin bu evliliğin kraliyeti tehlikeye düşüreceğini iler sürmüştür. Yalnızca bakanlardan W.Churcill bu evliliği desteklemiştir.

Kral aşkında direnmiş, Başbakan’a bu evlilik gerçekleşmeyecekse tahttan çekileceğini söylemiştir. VII.Edvard krallığı ile aşkı arasında bocaladığı günlerde halk da ikiye ayrılmış, bazıları kraldan bazıları da Başbakandan yana olmuştur. Başbakanın hükümeti de iktidardan düşme tehlikesiyle karşılaşmıştır.

Kraldan bu yönde bir karan vermesi istenmiştir.

Başbakan krala; “ Majesteleri kararınızı değiştirmek için henüz vakit geçmemiştir. İngiliz milleti kararınızı değiştirmenizi bekliyor” demiştir.

Kral yazdığı bir makalede o günleri şöyle anlatmıştır: “Ne yapacağımı düşünüyordum. Ya tahtta kalacak ya da feragat edecektim. Feragat etmezsem hükümet tezini kazanmış olacak ve kraliyete bir darbe vurmuş olacaktım. Bu konuyu aklımda evirip çevirdim ve cevabın hayır olduğunu anladım. Krallığı kardeşime devredecek ve böylece politik bir krizin önüne geçecektim.”

Olaylar böyle gelişirken W.Simpson Fransa’nın Cannes şehrinde olaylardan uzak yaşıyor krala zarar verebilecek bir harekette bulunmaktan kaçınıyordu. Gerekirse evlenmeyi bir tarafa bırakmaya bile kararlıydı.

Kral tahttan feragat ettiğini bir yazıyı yayınlamıştı; “Ben VIII.Edvard Büyük Britanya, İrlanda ve deniz aşırı İngiltere Dominyonları Kralı, Hindistan İmparatoru, tahtımdan feragate dair kati kararımı bildiriyorum. Çocuklarımın da artık İngiltere tahtında hakları olmayacağını kabul ediyor ve feragatimin bir an önce yürürlüğe girmesini arzu ediyorum.”

İngiltere tahtını kardeşi Vı.Gerge Edvard’ı Windsor dükü yapmıştır. Diğer taraftan W.Simpson’un boşanma kararı resmileşmiş, Edvard ile 3 Haziran 1937 de Fransa’da İngiltere kilisesine bağlı bir papaz tarafından evlenmişlerdir.
Bu sırada VI.George kardeşine Altes unvanı vermiş, eşini de onur unvanından yoksun bırakmıştır.
Edvard ile Simpson Frana’da yaşamış, II.Dünya Savaşında Almanlar Fransa’yı işgal edince İspanya’ya Madrit’e gitmiştir.
Naziler onu yeniden kral ilan ederek İngiltere’ye karşı kullanmak istemişlerse de onların bu isteğini geri çevirmiştir.
W.Churchill’in Başbakan olduğunda onu Bahamalar valiliğine getirmiş ve bu görevde savaşın bitimine kadar kalmıştır.
Savaşın bitinden sonra Frensada yaşamışlar, W. Simpson 1966 da, Edward 1977, de öldüklerinde Windsor şatosu arazisinde Frogmore ‘de yan yana gömülmüşlerdir.
Kraliçe Eizabeth’e tahtın yolunu açan bir aşkın öyküsü…

Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.