• BIST 8039.18
  • Altın 1681.211
  • Dolar 27.16
  • Euro 28.9053
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 28 °C

Sun: Ruslar güneşleniyor!

Sun: Ruslar güneşleniyor!
İngiliz The Sun Gazetesi, her yıl giderek daha fazla Rus turistin Mısır, İspanya, İtalya, Yunanistan ve türkiye gibi ülkelerde tatil geçirmeye başladığını bildirdi.
Emre Altıntaş-Türkiye Turizm

LONDRA- Gazetede "Ruslar güneşleniyor" başlığıyla yayımlanan yazıda "Biz yarattık, onlar elimizden aldı,” denildi.
“Türkiye’deki şezlonglarda kırmızı havlu istilası” alt başlığıyla yer verilen ve Rus turistlerin “Önlenemez yayılmacılığı"ndan söz edilen Lisa Minot imzalı yazıda Türkiye ve Mısır’daki kitle turizmini başlatanların İngilizler olduğu ileri sürülerek “Önce Almanlar, sonra da Ruslar elimizden aldı,” denildi.
Düne kadar Alman turistlerin İngilizleri kaçırdığı öne sürülen ve “Almanların yerini geçen milenyumda Ruslar aldı,” ifadesiyle devam eden yazıda örnek olarak Türkiye gösterildi.
Yazısında “Çok zengin Ruslar futbol takımlarımızı aldı, orta zenginleri de bizim yarattığımız tatil destinasyonlarına el koydu,” diyen Minot yazısında “Rus yayılmacılığından” yakındı.
Otellerin ve turizmcilerin bu durumdan pek de şikâyetçi olmadığını yazan Minot, başta Türkiye olmak üzere Mısır, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ı örnek gösterdi.
Lisa Minot, Rus turistleri tarif ederken “Aceleci, gürültücü ve en iyi şezlongu kapabilmek için rüşvet (bahşiş) veren turistler,” olarak nitelendirdi.
Minot yine Türkiye’yi örnek göstererek “Bir çok tatil köyünde ve otelde animasyon ekibi artık sadece Rusça program yapar oldu ve bütün gün Rus pop müziği çalıyorlar” diye vatandaşlarını uyardı.
Mısır’ı örnek gösteren lastminute.com İngiltere Yöneticisi John Bevan ise “İlk kez 2008 yılında Mısır’da İngilizden çok Rus turist görülecek,” dedi ve ekledi:
“2008 yılı Avrupa ile Rusya arasındaki şezlong savaşına dönecek, zira Rus turistler bilinen destinasyonlarda popülaritelerini giderek artırıyor.”
Britanya Seyahat Acenteleri Birliğinin (Association of British Travel Agents - ABTA) verdiği rakamlar göre Türkiye, 2008 yılında İngilizlerin %4 artışla en çok paket tatili alarak gidecekleri dördüncü ülke olacak.
Bu gelişmeyi LCC Havayolları'nın artarak Türkiye’ye uçmasına bağlayan ABTA da Easyjet’in bir bu yıl başlayan Dalaman uçuşlarını örnek gösterdi.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.