• BIST 10471.32
  • Altın 2446.35
  • Dolar 32.8093
  • Euro 35.1341
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C
  • Antalya 29 °C

Serdar Baş

Dr. Serdar M. BAŞ
İktisat Fakültesi mezunu olan Serdar M. BAŞ, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin, 80 li yılların sonunda hızla gelişen turizm sektörüne uzman yönetici yetiştirmek üzere açtığı Turizm İşletme İhtisası programının ilk mezunlarındandır (1987).
Üniversite öğrencisi olarak çalışmış olduğu Eska Turizm A.Ş’nin o yıllarda yatırımını tamamladığı Club Aldiana Side’de yöneticilik stajı ve daha sonra yatırımcı adına denetçilik yapmıştır.
1989 yılında doktora yapmak, İngilizcesini geliştirmek ve Almanca öğrenmek üzere Avusturya’ya giden Serdar M. BAŞ yaz tatilini değerlendirmek üzere Royal Caribbean Cruise Lines’in Miami çıkışlı gemilerin restoran departmanlarında görev almıştır. Avusturya’ya döndüğünde Türk Mutfağı ile ünlü, Restaurant Levante zincirinde Restoran Müdürlüğü yapmıştır.
1993 yılında Türkiye’ye döndü ve o yıllarda Alarko Grubunun sahibi olduğu Club Aldiana Fethiye ve Paradise Albeach Golf Hotel’ in Alarko Turizm Grubu adına denetlenmeleri görevini üstlendi. Club Aldiana Fethiye’de kısa süre İnsan Kaynakları Yöneticiliği yapan Serdar M. BAŞ, Alarko Grubu’nun tesisi işletme kararı almasından sonra Hillside Beach Club markasını oluşturup, geliştiren ekipte Genel Müdür Asistanlığı ve Vekilliği yaptı.
Serdar M. BAŞ öğrencilik yıllarından bu yana Otel Genel Müdürü olmayı hedefledi ve 1996 yılında Marco Polo Kemer’ in Genel Müdürlüğünü üstlenerek bu hedefe ulaştı. Aynı yıl tatil köylerinin organizasyon yapılarını inceleyen tezini vererek Yüksek Lisansını tamamladı. Cesar’s Belek, Lykia World, Club Hotel Sirene, Sun Zeynep, Keransaray Bodrum ve Divan Palmira otellerinin yöneticiliğini üstlendi.
Serdar M. BAŞ 2002 yılında Ecetaş A.Ş’de Turizm Yatırımları ve İşletmeleri Genel Müdürlüğü görevine başladı. 2003 yılında Ece Saray Fethiye Oteli’ni hizmete açtı. 2004 yılında Ece Marina Fethiye’yi hizmete açtı ve aynı yıl Butik Oteller ile Modern Sonrası Yönetim Teknikleri arasındaki ilişkileri inceleyen tezini tamamlayarak Doktor unvanını kazandı.
2008 yılı Ekim ayında Ecetaş A.Ş’ den ayrılan Serdar M. BAŞ, Mısır’da Premier Egypt Hotels’ e ait ve açılışı Ekim 2009 olarak planlanan Premier Le Reve Hotel & SPA’nın Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

MİLLİYET’TE YAYINLANAN SÖYLEŞİ

'Dünyaya turizm profesyoneli ihraç ediyoruz'

Rixos Premium Göcek'in genel müdürü Muhammet Serdar Baş ile turizm konulu bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye turizminin eski güzel günlerine geri dönmesi, Rixos markasının turizme kazandırdıkları ve Türkiye turizminin sorunları hakkında konuştuğumuz röportajımız yayında...

17.08.2018 - 13:23 | Son Güncellenme: 17.08.2018 - 16:54

Mehmet Can Kömürcü - Milliyet Tatil

Serdar Bey öncelikle sizi tanıyalım. Turizme nasıl başladınız? Neden turizmi tercih ettiniz?

Çok küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başladım. İktisat Fakültesi'nde okurken ESKA adlı bir şirket vardı. Orada çalıştım. Çalıştığım kurum turizm bölümü kurdu ve Türkiye'de Turgut Özal dönemi öncesi Fransız tatil köyleri vardı, bir tanesi Kuşadası'nda bir tanesi de Kemer'deydi. Başka da tesis yok sayılırdı. Özal'ın başlattığı turizm hamlesiyle Robinson ve Aldiana gibi birçok turistik tesis, tatil köyü ve otel kuruldu. Türk iş insanlarına ait yabancı işletmecilerin işlettiği tesisler açıldı. ESKA İnşaat da o dönemde Club Aldiana Side ve Paradise Hotel Side adında iki tesis kurdu. Ben o yıllarda o şirkette getir götür işlerinden başlayıp muhasebe departmanına geçmiştim. Beni tesislerin denetlenmesinden sorumlu olan birime yönlendirdiler. Club Aldiana Side ve Paradise Side tesislerini denetleyecek, mal sahibi temsilciliği yapacak, mali ve idari işlerini takip edecek bir departman kuruldu. Mali işler departmanının biraz daha üzerinde kapsamlı bir turizm bölümüydü. O bölümde müdür olarak görev yapan kişinin asistanı olarak göreve başladım. Çalışırken bir yandan da turizm işletme ihtisası bölümü açıldı. Eska’nın sahiplerinden Selim Bey'in eşi Semra Edes'e gidip bunun için burs istedim. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesinde turizme personel yetiştirmek amacıyla açılan bir gece programıydı. Gündüzleri şirkette çalışıp geceleri de turizm işletme ihtisasını yapmıştım. Club Aldiana ve Paradise Hotel'e yaptığımız ziyaretlerde genel müdürlerin hayatlarının çok kolay olduğunu, çok lüks bir hayat yaşadıklarını, herkesin işlerini yaptığını ve genel müdürlerin sefa sürdüğünü düşünmüştüm. Böylece genel müdür olmayı hedefledim. Hatta turizm işletme ihtisasını bitirdiğimde bir organizasyon şeması yaptılar. Kariyer hedefimi son derece net ifade ettiğim için organizasyon şemasında beni otel genel müdürü olarak belirlediler. Şimdi kendime yönetim kurulunu ya da patron olmayı neden hedeflemediğim için çok kızıyorum. Turizm serüvenim bu şekilde başladı

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.