• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 16 °C

Saran Holding Cedok'u aldı

Saran Holding Cedok'u aldı
Saran Holding, Başkanı Sadettin Saran yatırım ortağı Odien ile Çek Cumhuriyeti'nin en büyük seyahat şirketi Cedok'un yüzde 98'ini satın aldı

İSTANBUL - Saran Holding, yatırım ortağı Odien ile birlikte Çek Cumhuriyeti'nin en eski ve en büyük seyahat şirketi Cedok'un yüzde 98'ini satın aldı. Savunma, enerji, medya, yayın ve sağlık alanlarında faaliyette bulunan Saran Holding bu satın alma ile turizm sektörüne de giriş yaptı.

Saran Holding'den yapılan yazılı açıklamada, holdingin yatırım ortağı Odien ile birlikte Çek Cumhuriyeti'nin en eski ve en büyük seyahat şirketi Cedok'un yüzde 98'ini satın aldığı bildirildi. Doğu Avrupa'nın en önemli seyahat şirketlerinden bir olan Cedok'la 2007 yılı içerisinde 450 bin kişi seyahat etti. Cedok 2007 yılını 175 milyon dolar ciro ile kapattı.

 

Saran Holding'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin Cedok için çok önemli bir pazar olacağı vurgulandı. Cedok ile Türkiye'ye iki yıl içerisinde 50 bin kişinin getirilmesinin hedeflendiği bilgisine yer verilen açıklamada, yıllık 450 bin olan seyahat eden kişi sayısının yüzde 20 artışı öngörülüyor.

 

SADETTİN SARAN: "TURİZM YATIRIMLARINA HIZ VERECEĞİZ"

 

Konuyla ilgili olarak Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, "Bu yatırım ile Türkiye'nin turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Türkiye, Avrupalı için her geçen gün daha cazip hale geliyor. Yeni yatırımlarla sektörden giderek artan bir pay alacağımızı öngörüyoruz. Turizmden alınan KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesinin uluslararası rekabette bize önemli bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

 

Halen 50 ülkede faaliyette bulunan Cedok'un İstanbul Ofisi'ni yılın ilk çeyreğinde açmayı planladıklarını söyleyen Saran sözlerine şöyle devam etti: "Amacımız, Cedok ile ilk olarak Çekleri Türkiye'ye getirmek. Geniş bir acente ağı bulunan bu marka Türkiye'ye ulaşmada önemli bir köprü vazifesi görecektir. Bu yüzden İstanbul'da açılacak ofis yatırım önceliklerimiz arasında bulunuyor"

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.