• BIST 10716.25
  • Altın 2419.889
  • Dolar 32.1804
  • Euro 34.9311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 23 °C

Sahipsiz Bodrum’un çaresizliği

Can Pulak

Bodrum’da çok şeye üzülmeye başladım. Hangi birini sayayım, şaşırdım doğrusu. Gerçi Bodrum artık, kendi halinde bir sayfiye kenti olmaktan çıktı, tam bir büyükşehir görüntüsüne büründü.

İnanılmaz bir göç alıyor Bodrum. Istanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşamaktan, problemleriyle boğuşmaktan yorgun düşenler ,Anadolu’nun varlıklı aileleri, Doğu ve Güneydoğu’nun işsiz gençleri akın akın gelip yerleşiyorlar kente. Nüfusu kısa zamanda ikiye katlandı desem inanın lütfen. Bu gidişle daha da artacak gibi görünüyor. Hiçbir önlem, hiçbir çözüm düşünülmüyor çünkü. Elini kolunu sallayan, bavulunu kapan, eşyasını kamyona yükleyenler, soluğu sorunsuz Bodrum’da alıyorlar.

Memlekette hürriyet var,seyahat hürriyeti var, dilediğin yere yerleşme hürriyeti var. Doğru ama, acaba Bodrum bunun için doğru adres mi? Bodrum’un yetersiz altyapısı yıllardır mevcut nüfusa yetmezken, bugün önlenemez bir kalabalığın ihtiyaçlarına da cevap vermeye çalışıyor. Sorunlar giderek büyüyor, problemler giderek şişiyor, şikayetçi sayısı da nüfusa paralel olarak artıyor.

Çıkarılan büyükşehir yasası, Bodrum’un canına okudu. İhtiyaçları karşılayacak para yok, imkan yok, bunlara bir de cılız çekişmeler ve beceriksizlikler eklenince, Bodrum kelimenin tam manasıyla (sahipsiz) kaldı.
Yıllardır çöp sorunu çözülemiyor, çöplükte çıkan yangınların zehirli ve kanserojen dumanını solumak zorunda kalıyor halk ve turistler. Dağ taş inşaat dolu, herkes betona çevirmek için yarışıyor Bodrum’u. Millet bir daha yapamam korkusuyla ve seçimden de yararlanarak, kazma küreğe saldırdı. Hala temeller atılıyor, hala arsalar ve binalar peynir ekmek gibi satılıyor. Hani İstanbul’da inşaat krizi var ya, burada aksine inşaat ve müşteri bolluğu görülüyor. Şehir içinde kiralar 2500-3000 lirayı buldu. Tam bir cazibe merkezi..

Ama altyapı bir felaket, yollar dar ve yetersiz, üstelik bakımsız da… Belediyenin dar ve kısıtlı imkanı onarıma ve asfaltlamaya yetmeyince, şehiriçi yolları Kağızman’dan da beter. Öyle yamalı ve bakımsız yollar, Anadolu’nun en eski kasabalarında bile kalmadı. Bazı dış ve çevre yolları Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından iyi kötü yapıldı. Ama şehiriçi yollarına Bodrum belediyesinin parası yetmiyor işte. Oysa turizm sezonu açıldı bile ve gelen haberlere bakılırsa inşallah bu yıl güzel ve verimli bir sezon geçireceğiz. Bu durumda devletin Bodrum’a tüm gücüyle yüklenmesi ve Bodrum Belediyesinin elini kolunu bağlamaması lazım…

Trafik ve otoparkların içler acısı durumu da, kentte yaşayanları iyice zorluyor. Trafik daha şimdiden tıkanmaya ve Istanbul’a benzemeye başladı. Otopark meselesi ise tam bir kepazelik. Artık saatlik ücret alıyor otoparkçılar, istedikleri fiyatı da çekiyorlar. Herkes çok şikayetçi, üstelik Belediye’nin yetersiz otoparkları da fiyatlarda yarışıyor özellerle. Bir diğer şikayet konusu ise umumi tuvaletler… Belediye buralardan 1,5 - 2 lira alıyor. İşçisi var, işsizi var, parasızı var, çoğu duvarlarda, sokaklarda görüyor ihtiyaçlarını.
Örneğin Bodrum pazarındaki esnaf, günde 10 liraya yakın tuvalet parası öder mi? Ne yaptıklarını görmek isteyenler, pazarın altındaki otoparka bir göz atsınlar yeter. Belediyenin Halk minibüsleri de pahalı, özellerden 50 kuruşa ucuz belediye otobüsü ve minibüsü olur mu? Bunlar toplu taşıma hizmetleri, kamu hizmetleridir yani… Bunda kar düşünülür mü? Bodrum’un çalışan kesimi ve işçileri, otobüs ve minibüslere gidiş geliş yaklaşık 10 lira ödüyorlar. Yalıçiftlik ve Turgutreis’ten gidip gelenler, ayda 300 liraya yakın yol parası ödemek zorunda kalıyorlar. Ayda kaç para kazanıyorlar ki, bu parayı ödesinler?

Aksayan hizmetler için herkes Bodrum Belediyesini suçluyor. Gerçi Belediyenin de kusurları yok değil ama, kusurun ve ihmalin büyüğü Muğla Büyükşehir belediyesinde. Üstelik de aralarında üzücü bir çekişme de olunca, olan Bodrum halkına oluyor. Hazır turizm sezonu açılmışken, Muğla’nın Bodrum’a tam bir destek çıkması lazım.

Türkiye’nin turizm incisi ve ülkemizin gözbebeği Bodrum, ülkeyi Ankara’dan yönetenlerin de (buradan oy alamadıkları için) tam bir ilgisizlik ve hışmına uğramış durumda. Her yıl devlete turizmden 1 milyar dolar kazandıran bir yere yapılan haksızlıklar reva mı?Kararını siz verin değerli okuyucularım….

Hem bu ilin milletvekilleri yok mu? Bodrum Muğla’ya bağlı değil mi? Onlar ne yapıyorlar peki? Elele verip Ankara’da mücadele etseler, Bodrum’un çözüm bekleyen pekçok sorununun halledilmesini kolaylaştırırlar. Öyle değil mi? Telefonlara bayram, kandil, mevlüt, analar-babalar gününü kutlayan mesajlar atıp duracaklarına, biraz da bu işlere baksalar ya…

Bu yazı toplam 1655 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.