• BIST 8304.83
  • Altın 1674.299
  • Dolar 27.2098
  • Euro 28.8142
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Riva turizm merkezi olacak

Riva turizm merkezi olacak
Riva Yerleşimi Kültür - Turizm - Sağlık - Spor Köyü Proje Alanı İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)'nde tanıtıldı.

İSTANBUL- Riva Yerleşimi Kültür.Turizm, Sağlık, Spor Köyü Proje Alanı İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)'nde tanıtıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş "Şehrimizin en büyük proje alanı olarak belirlediğimiz Riva'yı İstanbul'un yeşil-mavi kaçış noktası ve doğayla buluşma alanı olarak hazırlıyoruz." dedi.

 

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile İMP Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan'ın da yer aldığı toplantıda konuşan Topbaş, İstanbul'da doğal ve kültürel değerleri koruyan, çevreye saygılı örnek projeler hazırlanmasına öncelik verdiklerini, bu çerçevede çevre düzeni planına uygun olarak hazırlanan projenin Riva Köyü ve Beylik Mandıra Alt bölgesinde doğa ile uyumlu, kentlilerin kültür, turizm, sağlık ve spor etkinliklerinden yararlanmasına imkan sağlayacağını bildirdi.

 

Projenin uygulama alanının 1979 hektar (19 milyon 790 bin metrekare) olduğunu, Tarihi Yarımada büyüklüğündeki alanın Kartal Kentsel Dönüşüm Alanı'nın da altı katı olduğuna işaret eden Topbaş, koruma kullanma dengesini gözeterek farklı bir bölge oluşturmayı hedeflediklerini anlattı.

 

Topbaş, alanın yüzde 31'inin mutlak koruma alanı olduğunu, 619 hektarlık bu alanın 472 hektarının tarım ve orman alanı, 147 hektarının da dere ve dere koruma kuşağı olduğunu belirtti. Bölge için daha önce yapılan koruma amaçlı imar planlarında 40 bin nüfusun öngörüldüğünü, ancak sağlık, spor, turizm ve kültürel alanların planlarda yer almadığını ifade eden Topbaş, projenin insanların tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına ve daha düşük yoğunluklu bir yerleşim alanı oluşturulmasına yönelik olduğunu kaydetti.

 

Kadir Topbaş, projenin ekolojik tarımı destekleyen, orman alanlarını koruma kullanma dengesi içinde koruyan, istihdamı arttıran, kent için önemli bir destinasyon alanı olacağını, dolayısıyla bölgeyi kalkındıracağını vurguladı.

 

''ÇARPIK YAPILAŞMA ÖNLENECEK''

 

Topbaş, projenin Riva ve Çevresini Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği, özel sektör ve gönüllü kuruluşların katkıları ve Beykoz Belediyesinin desteğiyle sürdürüleceğini belirterek, şöyle konuştu:

 

''Bu bölge İstanbullular için daha düşük yoğunluklu, doğa ile uyumlu, kültür, turizm, sağlık ve spor işlevleri ile kente hizmet edecek, yeşil ve maviye kaçış noktası olacak. Riva Deresi SİT alanı, tarım alanları ve ormanların korunması projenin öncelikli hedefi. Proje, İstanbul'un turizmine ciddi katkı sunacak. Bölgede bulunan köy yerleşimlerindeki ikinci konut ve çarpık yapılaşma önlenecek, köylerin kültürel ve doğal değerleri korunacak. 1/25.000'lik planlara uygun olarak hazırlanan proje, bölge için dönüm noktası olacak. Üniversitesi, sağlık alanı, spor ve turizm tesisleriyle bölge ayağa kalkacak. İstanbul'da bu ölçekte atılan ilk adım. Tüm Anadolu'ya örnek teşkil edecek bir proje.''

 

Topbaş, projenin sağlıklı hayata geçirilebilmesi için altyapı çalışmalarına başladıklarını, İSKİ'nin, 19 milyon YTL'lik içme suyu yatırımının 3.5 milyon YTL'lik kısmını tamamladığını bildirdi.

 

7 GRUP ÇAĞRILDI

 

Proje yarışması için 7 gruba davetiye gönderdiklerini, en başarılı olanların yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan jüri tarafından değerlendirilerek 2 ay içinde sonucun açıklanacağını belirten Topbaş, ardından mağduriyetlere de fırsat vermeden uygulama çalışmalarına hemen başlanacağını kaydetti.

 

Riva Yerleşimi Kültür-Turizm-Sağlık-Spor Köyü Proje Alanı'nın yüzde 40'lık bölümü yol, yeşil alan, ilköğretim ve donatı alanı; yüzde 20'lik bölümü metropole hizmet verecek olan kültür, eğitim, turizm, sağlık ve spor işlevi; yüzde 40'lık bölüm de konut alanı olacak.

Bu arada, yetkililer, çağrı yapıan yedi gruba ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.