• BIST 11134.08
  • Altın 2617.983
  • Dolar 33.089
  • Euro 36.2123
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 27 °C

Pilotların Talpa'sını kim uçuracak?

Musa Alioğlu

Türkiye'de genel ve yerel seçimlere duyulan ilginin yanı sıra, odalar, birlikler, sendikalar ve derneklerin seçimleri de gündemi her zaman işgal eder.

"Yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın"

(Mao Tse Tung / 1893-1976)

Ülkemizde en yaygın örgütlemenin olduğu sektörlerin başında havacılık gelir. Başta pilotlar olmak üzere, kabin memurları, teknisyenler ve bu sektörde devlet kurumlarında her farklı iş kolunda bir dernek vardır dersek yanlış olmaz. Şimdilerde uçak kokpitlerinde, bir seçim heyecanı yaşanıyor. Kısa adı TALPA olan (Turkey Airline Pilots Association) Türkiye Havayolu Pilotları Derneği üç yıl aradan sonra, 25 Aralık 2018'de 11'inci Genel Kurul ile seçime gidecek. Toplum nezdinde, saygın bir yeri olan bu meslek mensuplarının örgütlenme geçmişi 60 yıl önceye dayanıyor. Önceleri sadece THY çatısı altındaki pilotları üyeliğe kabul eden Türk Hava Yolları Pilotlar Derneği, diğer havayolu şirketlerinin pilotlarını da bünyesine alabilmek için, 1996 yılında Türkiye Havayolu Pilotları Derneği adını almış. Fakat, dernek üyelerinin yüzde 90'ını yine THY mensupları oluşturuyor. Necmi Ekici, Tuna Gürel, Ali Ziya Yılmaz, Muzaffer Özacar, Gürcan Mantı geçmişte bu dernekte başkanlık yapmış. Halen başkan olan M. Ayhan Günal ile TALPA Merkezi'nde seçimler konusunda sohbet ettik. Olağan genel kurulda "Yeni ufuklara bu davet bizim" sloganıyla yeniden aday olduklarını açıklayan Günal Kaptan, kendilerinin dışında iki ayrı listenin daha seçime gireceğini, bunun da ikinci kez olacağını belirterek katılımın çok yüksek olacağını da sözlerine ekledi. Başkan Günal, göreve geldiklerinde, bin 800 olan üye sayısını üç yılda 4 bin 100'e çıkardıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Üye aidatımız aylık 50 TL'dir. Emekli üyelerimizin yıllık 60 TL olan aidatını da 30TL'ye düşüreceğiz. Seçim için aday olan diğer gruplara, üç mail ve üç SMS gönderme hakkı tanıdık ve onların seçim broşürlerini de üyelere gönderdik. Lisansta asıl olan sağlık ve yabancı dil sorununu çözdük. Bin 100 pilot dil sınavına girdi.”

"Pilotların sözü, pilotların vicdanıyız" diyen ve seçime Mavi Liste ile girecek olan TALPA Başkanı M. Ayhan Günal "Beni bu günlere getiren mesleğime ve meslektaşlarıma borcum olduğunu düşünüyorum. Bunun için tekrar adayım" diye konuşarak, yaptıklarını şöyle anlattı:

"En önemli sorun olan otopark konusunu Bin 850 kota ve 7 bin 250 kullanıcıya çıkardık. 50 yurt dışı, 50 yurt içi toplantı gerçekleştirdik. Bizler, "Ayinesi iştir, lafa bakılmaz" sözüne inanıyoruz. Kasamızda 8,5 milyon TL var. Mal varlığımızla 20 milyon TL'lik bir maddi gücümüz var. Biz bunu TALPA imkanları ve akılla derneğe kazandırdık. 85 pilota hukuki destek, 35 pilota da sağlık konusunda yardımcı olduk. Kabindeki arkadaşlar da sorunları için bize geliyor. "

Seçimde iddialı olduklarını da söyleyen Ayhan Günal, "Dinamik ve çağdaş bir TALPA hedefimiz hiç kaybolmadı. Tam 50 sahifelik faaliyet raporumuza bakanların hak vereceği gibi TALPA, geçmiş yıllarla kıyaslanmayacak bir hızla yükselişini sürdürdü. Yeni ufuklara doğru yoluna devam etmekte kararlıdır" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Seçime Kırmızı Liste ile giren yoğun bir medya kampanyası ile tanıtımlarını sürdüren Kartal Mersinoğulları ve Bülent Boralı'nın liderliğindeki Pilotun Sesi Gurubu, "Neden, TALPA için aday oldunuz" soruma şöyle cevap verdiler.

"TALPA’nın yeniden düzenlenmesi ertelenemeyecek bir zorunluluk haline gelmiştir. TALPA'da pilotların yanında değişim ve dönüşüm gerçekleştirilmeli.

Bu değişimi ve dönüşümü sağlayacak vizyoner bir yaklaşım, güçlü, nitelikli ve adanmış bir ekiple TALPA’yı tamamen Pilotun Sesi haline dönüştürmek ve sizlerin yanında olmak için bu zor göreve talip olduk ve bunun için hazırız.

Sizlerin desteğiyle, birlikte daha güçlü olarak, yeni bir ekip ve yeni bir TALPA’yla pilotlar olarak hak ettiğimiz yerlere ulaşacağımıza inanıyoruz.

Bu inanç ve adanmışlıkla aday olduk.

Tüm pilotlar TALPA’nın doğal üyesidir ve ekibimizin içindedir.

Çalışma grubumuzu geniş bir yelpazeden, her tecrübe seviyesinden ve her alanın sorunlarına ulaşabilecek ve çözüm üretecek şekilde temsili gerçekleştirebilecek şekilde belirledik.

VİZYONUMUZ;

1. Her durumda pilotların yanında olacağız. Hiçbir pilotumuzu yalnız bırakmayacağız.

2. TALPA’yı otopark tartışmalarından kurtarıp tüm pilotların her türlü sorunlarına destek sağlayacak, 7/24 çalışan, havacılık faaliyetlerinde danışılan, nitelikli, saygın ve şeffaf bir organizasyon haline dönüştüreceğiz.

3. ATPL sahibi tüm pilotlarımızın YEŞİL (Hususi) Pasaport alabilmeleri için girişim başlatacağız.

Pilotlarımızın hak ve menfaatlerini koruyacak “Türkiye Pilotlar Odası’nın” kurulması için adımlar atacağız.

İkinci pilotlar, THY Uçuş Akademisi mezunu pilotlar, bayan pilotlar, THY ve İstanbul dışındaki pilotlar da dahil olmak üzere pilotlarımızın sorunları için çalışacağız.

4. Yurt içi ve yurt dışı kurumlarla iş birliği içerisinde çalışan sistem oluşturacağız. Çatışan değil dayanışma içerisinde birlikte çalışan ve çözüm üreten bir TALPA kuracağız.

5-Tüm üyelerimizin niteliklerinden istifade edip, onları her yerde temsil edeceğiz.

TALPA seçimine Beyaz Liste ve Gücümüz Birliğimiz sloganıyla katılacak olan Hüseyin Murat Ersoy ise "Seçime neden katılıyorsunuz ve neler yapacaksınız" sorumuzu şöyle cevaplandırdılar.

"TALPA biz pilotlar için görev yapan, bizlerin birlik ve beraberliğini sağlayan tek çatımızdır.

Gücümüz Birliğimiz grubu olarak her şeyden önce, TALPA’yı bugün geldiği noktadan daha ileriye taşıma hedefi ile adaylığımızı ilan ettik.

Sivil havacılık alanında yaşanan değişimler, TALPA gibi hizmet veren öncü bir derneğin yenilikleri takip eden, dinamik, çalışkan ve elindeki tüm iletişim kanallarını ve kaynakları etkili kullanan daha da önemlisi her türlü havacılık kurumunun fikir alabileceği proaktif çalışan bir dernek olmasını gerekli kılmaktadır. Biz de tüm bunlara paralel olarak daha dinamik ve çözüm odaklı bir yapıya ihtiyacımız olduğunu düşünmemizden hareketle bu yola çıktık. Aday olmamızı tetikleyen bir diğer neden ise samimi ve insan odaklı bir yaklaşım sergilenmesine gerek duyulduğuna inanıyor olmamızdır.

Çünkü mesleğimizin doğasında insan faktörü her zaman vardır. Bunun için kendi aramızda oluşacak samimi bir bağın önemine inanmaktayız. Meslektaşlarımızın TALPA’yı her daim yanlarında hissetmesi bizim için öncelikli konulardandır. TALPA’nın da bu anlamda yeni bir oluşuma ve bunu uygulamaya ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için bu misyonu üstlendik.

Dinamik, yenilikçi, atılımcı ve olumlu bir yaklaşımla başlatacağımız bu dönüşümde, aidiyet duygusunun en yüksek seviyede olduğu bilinç ile pilotların gücüne güç katmak için bu yolda olduğumuzu belirtmek isteriz."

Adaylar son sözlerini henüz söylemedi.

Aynı kokpitte yan yana görev yapan ve farklı düşünen uçuş ekiplerinin onlara yakışan bir olgunlukla seçim yapacakları konusunda hiçbir kuşkum yok. Bu arada sözleşmiş gibi, listelerde birer kadın adayın olması dikkatimi çekti. Mavi Liste'de halen yönetici olan Dilek Karabağlı, Kırmızı Liste'de Serpil Köstepen ve Beyaz Liste'de de Ayşe Ebru Toka, TALPA'da yöneticiliğe talip oldu.

Türk sivil havacılığında önemli bir yere sahip olan pilotlarımızın kendilerine layık bir yönetimi iş başına getireceğinden hiç kuşkumuz yok. Centilmence geçeceğine inandığım bu seçimde adaylara başarılar ve bol şanslar diliyorum. Hayırlısı olsun.

İyi uçuşlar Türkiye'm...

Bu yazı toplam 1301 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.