• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 10 °C

Pilotlar değişim rüzgarı estirdi

Musa Alioğlu

Türkiye'deki pilotların 4 bin 100'ünü bünyesinde bulunduran, Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği'nin 11'inci Genel Kurulu hafta içinde yapıldı.

TALPA tarihinin ender görülen, üç listeli ve bini aşkın katılımla gerçekleşen seçiminde 965 geçerli oyun 504'ünü alan Hüseyin Murat Ersoy ve arkadaşlarının oluşturduğu "Beyaz Liste" kazandı. Doğrusu ben böyle bir sürpriz sonuç beklemiyordum. Seçimlere daima avantajlı giren tüm yönetimler gibi, önce Ayhan Günal başkanlığındaki yönetim kazanan taraf olur diye bekliyordum.

Öyle olmadı ve üç yıl boyunca elinden geldiğince çalışan bu gurup ancak 228 oy alabildi ve yönetimi elinden kaçırdı.

Kampanya başladığında yönetime talip olan Kartal Mersinoğlu ve Bülent Boralı liderliğindeki Pilotun Sesi (Kırmızı Liste) Gurubu'nun yoğun çalışmasını görünce seçim, iktidardaki Ayhan Günal ekibi ve Pilotun Sesi Gurubu arasında geçer diye düşündüm. Pilotlara Yeşil Pasaport gibi bir vaatte bulunan bu gurubun, yönetimi, otoparkçı (Kaldı ki otoparkçılık da her meslek gibi emeğe dayanan saygıya layık bir iş koludur) tabiriyle itham etmesi doğrusu şık olmamıştır diye düşündüm. Herkesin saygın bir meslek olarak gördüğü pilotlar için ve onların meslek kuruluşu için böyle bir nitelendirme yanlış olmuştur dersem lütfen bana darılmasınlar. Binlerce genç, pilot olmak için hayaller kurarken, bir gurup pilotun bu meslek hakkında böyle bir niteleme yapması gençlerde nasıl bir düşünceye neden olmuşturun takdirini okurlarıma ve bu mesleğin çalışanlarına bırakıyorum.

Yönetimi oluşturan Ayhan Günal ve onun Mavi Listesi'nin 50 sahifelik faaliyetleri de üye pilotlar tarafından çok da başarılı bulunmamış olacak ki, seçim sonunda onların da 226 kadar oy alması şaşırtıcı bulundu. Otoparkçı diye nitelendirilmeye gelince, belki de pilotlar için en önemli konulardan biri de otopark meselesidir.

Bunun ayrıntısına girmeden, İstanbul Havalimanı'nda bu konunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Her şeye rağmen, seçimi kaybeden ekibin yaptıkları için bir teşekkür alması şart.

Seçimin favorilerinin yanı sıra, sürpriz yapıp, genel kurulu kazanan Beyaz Liste, H. Murat Ersoy ve arkadaşlarının bu seçimi, neler vaat edip, nasıl kazandığına bir bakmakta yarar var. Çünkü, üyeler üç yıl için vize alan, yönetimin seçim öncesi yayınladığı bildirgeye bakarak, onlara oy verdiler. Fakat, şimdi kazanan bu ekibin kokpitlerde hayat geçiren, bu zorlu meslek mensubu meslektaşlarına, Rahmetli Süleyman Demirel'in tabiriyle "Nurlu ufuklar, büyük Türkiye" diyerek uçuk vaatlerde bulunup, bulunmadığını anlayabilmek için seçim bildirgelerine bakmakta yarar var. Ersoy Kaptan ve yönetici arkadaşları "Gücümüz, birliğimiz mottosu (Parola)" ile işe başlarken şöyle bir tablo çizerek meslektaşlarının oylarına şu düşüncelerle talip olmuşlar.

"TALPA'ya emek veren herkese teşekkür ederek, tüm pilotlarımızın ihtiyacına yönelik atılacak adımları beklemek yerine, elimizi taşın altına koyarak bütün bunları birlikte gerçekleştirmemiz gerektiğine inanıyoruz." diye başlayan bildirgenin satır başlarına bakalım derim.

TALPA’nın gücünün, bugüne kadar olan kazanımlarından daha fazlasını hak ettiğini düşündüğümüz için yola çıktık.

Çünkü biz inanıyoruz ki;

• TALPA’ya olan güvenini yitirmiş ve aidiyet duygularını kaybetmiş tüm pilotların sorunları dikkate almak ve TALPA’ya kazandırmak,

• Şirket yönetimleri ve pilotlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek,

• Pilotların sağlıkla ilgili yaşadığı mağduriyetler konusunda TALPA’nın daha aktif bir rol almasını sağlamak,

• Emekli üyelerimizin Danışma Kurulları’nda görev almalarını sağlayarak tecrübe ve birikimlerinden yararlanacağımız yeni bir yapı oluşturmak,

• Kadın meslektaşlarımızın beklentilerine yönelik çözümler üretmek,

• Üyelerimizle çift yönlü, katılımcı ve pozitif bir iletişim içinde olmak,

• Derneğimizin web sitesi içeriğini zenginleştirmek ve üyelerimizin deneyimlerini paylaşabilecekleri aktif bir Pilot Platformu oluşturmak,

• TALPA Gönüllü Emniyet Paylaşım Sistemini kurmak ve SHGM Emniyet Raporlama Sistemi'ne veri akışını sağlamak,

• Üyelerimizden alınan tespit, öneri ve beklentileri, Havayolları, Sivil Havacılık Otoritesi, DHMİ ve ilgili kuruluşlara oluşturulan direkt temas noktaları üzerinden ileterek takipçisi olmak ve gelişmeleri üyelerimizle paylaşmak,

• Sektörümüzün ve üyelerimizin yararına olacak konularda medyayla iletişimi güçlendirerek kamuoyunu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek

• Mesleki konulardaki projelerimizi desteklemek üzere üniversitelerle iş birlikleri ve ortak bilimsel çalışmalar yapmak,

• Mesleğimizle ilgili uzmanlık konularında tüm üyelerimize açık eğitim, panel ve konferans etkinlikler düzenlemek,

TALPA’nın ve biz pilotların gücüne güç katacaktır.

Dinamik, yenilikçi, atılımcı ve olumlu bir yaklaşımla başlatacağımız bu dönüşümde, hepimiz için sadece ‘EN İYİ’ye odaklanacağız. Desteğiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Seçim öncesi söylenen bu sözler, artık seçimin kazanılmasıyla resmi taahhüt haline gelmiştir. Söylemek kolay, yapmak zordur. İş başındaki ekip, çok da iyi şeyler yapmasına rağmen söylemleri beğenilmemiş olmalı ki, seçimi kaybetti.

Bu demektir ki, yeni gelen ekip, tüm bu vaatleri yerine getiremediği takdirde aynı akibete uğramaktan kurtulamayacaktır.

Seçim öncesi "Neden aday olduk" başlığı altında dile getirdikleri söylemleri, hayata geçirdiklerinde bu başarı, TALPA dernek üyesi olan 4 bin 100 pilotun yanı sıra, Türkiye'de sayıları 15 bine kadar ulaşan diğer tüm pilotların ekonomik ve sosyal taleplerini de karşılamış olacak demektir.

Bu ekibin, verilen bu sözleri yerine getireceğine tam 504 kişi inanarak, oy verdi. Tezahür eden bu iradaye bizler de saygı duymak ve başarılarını alkışlamak durumundayız. Çoğunluğun sesini ve kararını temsil eden bu arkadaşların, nasıl ki, uçakları uçuruyorsa TALPA'yı da aynı irade ve kararlılıkla uçuracaklarına olan inancımızı koruyor ve onları destekleyici bir tutum içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

İyi uçuşlar Türkiye'm...

NOT: İnsanlığın, Türk halkının ve tüm havacılık çalışanlarının yeni yılını sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle kutlarım. (M.A)

Bu yazı toplam 808 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.