• BIST 2.750,49
  • Altın 1022.045
  • Dolar 17.9115
  • Euro 18.2353
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • Antalya 30 °C

“Otellere erkekler alınmasın” diyerek Bakanlığa şikayet yapıldı

“Otellere erkekler alınmasın” diyerek Bakanlığa şikayet yapıldı
Tek veya toplu olarak tatil yapan erkek müşterilerin konaklama tesislerine alınmaması için yapılan şikayetler için “Bakanlık kanun koyucu değildir. Böyle kural getiremeyiz’ dedi.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘tek veya toplu olarak tatil yapan erkek müşterilerin konaklama tesislerine alınmasın’ şeklindeki şikayetler üzerine ‘Bakanlık kanun koyucu değildir, böyle kural getiremeyiz’ dedi. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Veysel Kazan’ın Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’a gönderdiği yazıda Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün açıklaması yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğu’ne gönderilen yazıda tek veya toplu olarak tatil yapan erkek müşterilerin konaklama tesislerine alınmaması için yapılan şikayetler için “Her müşteri ile her otel işletmesi arasında yaşanacak gerek adli gerek hukuki çatışmanın taraflarca hukuk çerçevesinde halledilebileceği mütalaa edilmektedir” denildi.

otellere-erkekler.jpgERKEK TATİLCİ KABUL ETMEYEN TESİS ARTIYOR
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yürütülen idari işlemlere ilişkin Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'ne ulaşan itirazlara cevapta şöyle dedi:
“Tek veya toplu olarak tatil yapan erkek müşterilerin konaklama yapan diğer müşterileri rahatsız etmesi, huzuru bozacak şekilde davranması durumunda, yaşanan olumsuz olayların iletişim araçlarının çoğalması ve teknolojik gelişmeler sonucu hızla yayılarak konaklama tesisini ve ülke imajını olumsuz etkilemesi nedeniyle tek veya toplu olarak tatil yapan erkek müşterileri kabul etmeyen tesis sayısında son dönemde artış olduğu bildirildi. Özellikle müşteri profili yabancı turist olan ve sahil kesiminde hizmet veren tesisler arasında yaygınlaşan söz konusu uygulamaya ilişkin tesis tanıtımlarının yapıldığı mecralarda bilgilendirmeye yer verildi.”

OTEL HİZMETİ TEKEL DEĞİLDİR
Ayrıca sunulan konaklama hizmetinin tekel niteliği taşımadığı, özel hukuk kurallarına tabi olduğu, otelle müşteri arasında yapılan sözleşmeye dayandığı belirtilerek şunlara yer verildi:
“Sözleşme özgürlüğünün sözleşme yapıp yapmamayı ve yapılacaksa kimlerle sözleşme yapılacağını seçme hakkını kapsadığı, sözleşme özgürlüğü kavramının tekel niteliğinde hizmet sunan kuruluşlar bakımından, "kamu düzeni" kavramı temelinde sınırlandırılabilir. Ancak otellerin "tekel" niteliğinde hizmet sunmadığı, ülke turizminde yaşanan olumlu gelişmeler göz önüne alındığında müşterinin alternatif hizmete ulaşma imkanının her zaman bulunur. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının hizmet sağlayıcıya haklı bir sebep bulunması durumunda hizmet sağlamaktan kaçınma hakkı verdiğI bilinir.


OTELİN ERKEK MÜŞTERİYİ KABUL ETMEMEK TERCİHİ VARDIR
Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla, Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde; otel sözleşmesinin, ancak otelin kabulü ile tamamlanacağı açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla otel işletmesinin sadece erkek müşteriyi kabul etmemek tercihini kendinde bırakacağı bir icapta bulunmasına engel yoktur, böyle bir şart deruhte edebilir.
 

ORTADA SUÇ KASTI YOKTUR
Otellere erkek müşterilerin alınmamasının, sosyal bir rahatsızlıktan kaynaklandığı bilindiğinden; otel işletmeleri aleyhine yapılabilecek suç isnadlarında sosyal nedenler gerekçe olarak gösterilebilir ki nefret saiki bulunmadığından ortada bir suç kasdı da bulunmamaktadır. Ancak bu durumun hakkaniyet boyutunun tartışmaya açık olduğunu da belirtmekte fayda görülmektedir.

BAKANLIK KANUN KOYUCU DEĞİLDİR
Özetle; otel işletmelerinin tanıtım materyallerinde tek veya toplu olarak erkek müşteri kabul etmeyeceğini açıkça saklı tutması koşuluyla özel hukuk kuralları ve sözleşme özgürlüğü ilkesi çerçevesinde; söz konusu müşteri adaylarıyla akit yapma zorunluluklarının bulunmadığı, olası şikayetler konusunda ise verilen hizmetin kamu hizmeti ve Bakanlığımızın kanun koyucu olmaması dolayısıyla özel hukuk tüzel kişisi olan otel işletmelerine bu konuda zorunlu bir kuralın, Bakanlığımız tarafından getirilemeyeceği, her müşteri ile her otel işletmesi arasında yaşanacak gerek adli gerek hukuki çatışmanın taraflarca hukuk çerçevesinde halledilebileceği mütalaa edilmektedir.

https://www.turkiyeturizm.com/d/file/yalniz-veya-toplu-erkek-konaklama-alinmamasi-husunda-genelge.pdf

Bu haber toplam 1885 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.