• BIST 11025.57
  • Altın 2548.274
  • Dolar 32.8607
  • Euro 35.6375
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

Otelcilik Başka İşlere Benzemez

Doruk Aktoprak

Otelcilik başka işlere benzemez. Servet dökersiniz, harika bir otel yaparsınız, mimarisi müthiş, en iyi mermer, demir, çimento, kum, mobilya, makina, klima, yatak, çarşaf, … Herşeyin en iyisini de alsanız, doğru insanları işe almazsanız ve onlara değer vermezseniz oteliniz sevilen tercih edilen bir otel olamaz. Otellerde esas değerli olan insan kaynağıdır.

Otelin yapımına, tefrişatına milyonlar harcarsınız ama personel işe alırken asgari ücret teklif edersiniz. Sanırsınız ki otelinizde çalışmak insanlara değer katacak. Tam tersi aslında çalışanlar otelinize değer katacaktır.

Oteliniz üst segment misafirleri cezbetsin diye ismine Luxury Ultra Diamond Elite Plus …. takılarını eklersiniz ama misafirler enayi değil, hizmet alamayacakları otele gitmezler. Otelinize gelenler de, olsa olsa biz de oradaydık demek için gelir, instagramda paylaşır 1-2 gece kalır giderler. Misafir değerlendirme puanlarınız gittikçe düşer.

Otelcilik başka işlere benzemez. Her zaman en iyi performansı göstermeye hazır olmanız gerekir. Hatanızın farkına vardığınızda toparlamak için çok geç olabilir. Doğru işi, doğru ekiple, doğru şekilde, doğru anda ve sürede, doğru maliyetle ve fiyatla, …. yapmanız gerekir. İkinci bir şansınız olmayabilir.

otelcilik-baska-islere-benzemez.jpgOtelcilik başka işlere benzemez. Her destinasyonun kendine özgü dinamikleri vardır. Herşeyi doğru yaptığınızı sanırsınız ama başarısız olursunuz. O bölgenin misafirlerini tanımıyorsunuzdur. Sanırsınız ki heryerde başarılı olan model orada da olacak…

Otelcilik başka işlere benzemez. Başka işlerde çok başarılı olmuş olabilirsiniz, çok zengin, çok zeki, çok iyi eğitimli olabilirsiniz… Otelcilikte başarınız hiçbir zaman garanti değildir. Doğru ekibi kurmadığınız sürece…

Otelcilik başka işlere benzemez, oteliniz %100 doludur işler iyi sanırsınız ama değildir. Aslında satmanız gerekenden çok daha ucuza satmışsınızdır. Çok iyi para kazandığınızı sanırsınız ama kardan zarar ediyorsunuzdur farkında değilsinizdir. Veya Oteliniz %50 doludur işler kötü sanırsınız fakat değildir pazardaki rakipleriniz sizin kadar dolu değildir veya misafirlerinizin ekstra harcamaları rakiplere göre çok daha yüksektir.

Otelcilik başka işlere benzemez. Otel yeni olduğu için açılır açılmaz dolabilirsiniz, sanırsınız ki ürün iyi ve bu hep böyle devam edecek. Bir süre sonra düşüş başlar… Önce doluluklar düşer, sonra fiyatlar düşer, sonra otel eskir ve artık tercih edilmemeye başlarsınız. Fiyatınızı da yükseltemediğiniz için doğru insanları almak için bütçeniz olmaz… Kısır döngüye girersiniz. Kredi çekmişseniz banka otele el koyar satışa çıkartır veya siz kendiniz bıkıp oteli satarsınız.

Otelcilik başka işlere benzemez… Allah Doğru İnsan Kaynaklarıyla Karşılaştırsın !

Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.