• BIST 4.580,67
 • Altın 1256.065
 • Dolar 19.9762
 • Euro 21.429
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • Antalya 19 °C

Ordu yaylalarına teleferik

Ordu yaylalarına teleferik
Türsab Asya BYK’nın Ordu’da düzenlene çalıştayına Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve yöneticiler katıldı

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ORDU-
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu’nun Ordu gezisinde Anemon Otel’de yapılan çalıştayda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş “Ordu- Giresun Havalimanı’ndan Çambaşı yaylası başta olmak üzere, doğal yapıyı bozmadan 5 yayla arasında teleferik hatları kuracağız. Tereciye tere satmak istemem, ama turizm krizlerle birlikte aşağı doğru gidiyor. İnşallah krizi birlikte aşacağız ve Türkiye turizmde büyük patlama yaşayacak. Bu gelişme için şimdiden planlamalar yapıyoruz” dedi.

tursab-ordu-c2.jpg

tursab-ordu-c3.20160417021634.jpg

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise “Karadeniz’in en iyi turizm imkanına sahip olan Ordu’nun rağbet görmesi için arayış içindeyiz” diyerek turizm özellikleri hakkında bilgi verdi. Balkanlıoğlu yapılan önerileri dinledikten sonra şöyle konuştu: “Ünye’ye özel veya devlet sektörü ile yapılacak liman projesi hazır.
Profesyonel destek alarak hataları tekrarlamamak lazım. 30 yıl öncesinin güzel Uzun Gölü ile bugünkü arasında büyük gerileme var. Müşteri artınca kalite düşüyor. Ordu’da dağdan toplanan otlarla yemekler yapılıyor. Ot festivali yapılabilir. Artık otarı değerendirmeye başlıyoruz. 4 mavi bayraklı plaj 3 kadınlar plajı var. Dünyada en çok fındık üreten il Ordu’du ve Fındak Müzesi kuracağız. Ordu’nun balı bir numaradır ve aynı kapsamda değelnedireceğiz..  Sonuçta kazanan ülkemiz olacaktır.”

numan-selim1.jpg

esref-irfan.jpg

veli-odul.jpg

samsun-ordu.jpg

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ VERİLDİ
TÜRSAB Asya BYK Başkanı Selim Okur, Ordu’nun tanıtımı için planlanan 25 kiyilik kontenjana 60 acentenin bayvurduğunu belirterek “Seyahat acenteleri Ordu’da turizm potansiyeli olduğunu gördüler” şeklinde konuştu.
Türsab BYK Başkanı Selim Okur, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a çalışkaya katıldığı için fincan takımı armağan etti. Daha sonra ise Türsab Asya BYK üyeleri tarafından Ordu yönetimine teşekkür plaketleri verildi.

tursab-ordu-c5.jpg

irfan-balkanlioglu.jpg

VALİ BALKANLIOĞLU: ORDU TÜRKIYE KUZEYININ KALBIDIR
Toplantının açış konuşmasını yapan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, bölgenin farklı özellikleri bulunduğunu belirterek TÜRSAB üyelerinin görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.
Balkanlıoğlu şöyle devam etti: “Ordu’da binlerce şelale, kırmızı benekli alabalıklar, derin kanyonlar var. Her türlü spor yapılabilen alanlar var. Yamaç paraşütünde 30 senedir hiç kaza yaşanmadı. Dağlarda yetişen yabani otlardan özel yemekler yapılıyor. Buraya geldiğimde bu otların isimleri önceleri kulaklarımı tırmalıyordu, ama sonraları alıştım. Bu otların kaldirik, melucan, sakarca, tirimit gibi isimleri var. Ordu gastronomi, sağlık turizmi ve diğer turizm dallarında giderek gelişen bir bölgedir. Arap aleminden 70-80 gazeteci getirdik. Gazetelerinde ‘Ordu cennet bahçelerinden bir cenettir’ diye yazdılar. ‘Ordu şehri Karadeniz’in incisi’, ‘Türkiye kuzeyinin kalbidir’ diye başlık attılar. Halen ülkemize oynanan adice ve kalleşçe bir oyun var. İnşallah kısa sürede bunu atlatırız. Ordu, asayiş olarak en güvenli şehirlerden biridir. Ayrıca Ordu sağlık kuluşları ile sağlık turizmine de hazırdır.”

numan-kurtulmus.jpg

NUMAN KURTULMUŞ: ORDU TURIZMDEN YETERINCE FAYDALANAMıYOR
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sözlerine valinin iyi bir turist rehberi gibi konuştuğunu belirterek başladı. Mayıs ayında Ordu’nun tüm güzelliklerinin sergilendiği bir dönem olduğunu belirten Kurtulmuş şöyle devam etti: “Ordu turizmden yeterince faydalanamıyor. Turistleri çekmek istiyoruz. Bu amaçla doğal çevreyi bozmadan Karadeniz yaylalarının içinde konaklama yerleri bulunan teleferikle birbirine bağlanmasını projelendiriyoruz. Çambaşı yolu tmamlanacak. Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Çambaşı yaylasına teleferik yapılacak. Bunlar Kalkınma Ajansı ile yapılacak. Turizm için bu bölgeye her türlü desteği vermeye hazırız. Bölgeye ulaşımda havalimanı sorununu aştık şimdi karayolunu tamamlıyoruz. Ünye’de yapılacak liman ile Ordu Karadeniz’in önmli bir rruvaziyer limanı olacaktır. Ayrıca Türkiye’nin Kuzeyi ile Güneyi’ni birbirine bağlayacak hatlar yapılıyor. Sultan Abdülhamit zamanında planlanan proje ile kuzeyi, güneyi demiryolu ile bağladığımızda bölgelere hareket gelecektir. Turizme olan ilgiyi artıracaktır. Turizme olan her türlü desteği vereceğimiz desteği açık çek olarak görmenizi istiyoruz. Orduyu cennet bahçesi ve Karadeniz’in kalbi olarak gre Arap gazeteciler haklıdır. Biz turizm potansiyelini artırmada seyahat acentelerini bu çalışmanın paydaşların olarak görüyoruz.
Karadeniz halkı denizin çok farkında değil ve denize girmiyor. Denizin kıymetini bilmiyor. Bunun geç keşfediliyor olması avantajdır Bunu fırsta çevirebiliriz.
Bir düşünühü sözlerini hatırlamalıyız. Siz 30 yıl doğayı kirletmeden yaşatabilirseniz, bir süre sonra bütün dünya gelip sizin kapınızı çalabilir. Dünyanın gözünüzün içine baktığı bir yer haline gelirsiniz. Bu nedenle Ordu’da sıra turizm potansiyellerinin keşfedilip sunulmasına geldi. Ordu’yu doğayı bozmadan turizm beldesi haline getirebiliriz. Ancak yanlış planlamalar sonucu kaybedilmeye başlanan Trabzon yaylaları gibi olmamalı.”

veli-numan-3.jpg

VELİ ÇİLSAL: ORDU’DA KONAKLAMA SORUNU VAR
Toplantıda söz alan Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Türkiye’de 30 bine yakın otel 9 bin acente bulurduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Ordu’nun yatak kapasitesi yeterli değil. Yüksek sezonda oteller dolu. Günü birlik potansiyel var. Konaklama sorunu var. Konaklama tesislerini Uzun Göl gibi yaparsanız doğayı mahvedersiniz. Kruvaziyer turizmi ise Ordu için çok önemlidir. Öncelikli olarak yapılacaklar belirlenmelidir. Tanıtım her zaman önemlidir. 20 milyonluk İstanbul’da 1 milyon Ordulu yaşıyor ve potansiyel yatıyor. İstanbul’da açık hava reklamları verilmelidir. Ordun’nun derelerini içeren bir TV dizisi yapılabilir.

tursab-ordu-c11.jpg

ARAP TURISTI BURAYA ALıŞTıRMAYA ÇALıŞıYORUZ
Birey Turizm’in sahibi ve Türsab Asya BYK Genel Sekreteri Eşref Şentürk, Ordu’ya inanç turizmi ile ilgili araştırma yapmak için geldini belirterek “Trabzon’un yanında Ordu neresi, deniliyor. Ancak Trabzon yanlışyatırımlar yüzünden bitmek üzeredir. Arap turisti buraya alıştırmaya çalışıyoruz” dedi.

BÖLGEYE YÖNELIK AKTIVITELER YAPıLMALıDıR.
Achill Turizm sahibi Yamaç Ongan, Ordu için sürdürülebilir ve siyaset üstü turizm politikalarının üretilmesi için akademisyenlerden, turizm gönüllülerinden destek alınması gerektiğini belirtti. Ongan şunları anlattı: “Bölgede memnuniyet artırıcı yöntemler geliştirilmeli. Bunun için yerel halkın turizme katılımcı olması sağlanmalıdır. Temiz havanın oksjien ve O2 logosuyla alınması olumlu bir tanıtımdır.. Ancak Ordu’nun beklentilerini iyi tespit etmesi lazım. Hedef turizm hangisi olmalıdır. Mas turizm mi, butik turizm mi olmalı denilmeli. Bölge yatırımcılara açıktır. Ancak iyi bir tablo hazırlanıp yatırımcıya nerede yer almak istediği sorulmalı ve doğru yatırımcı seçilmelidir. Pazarlama turizm profesyonellleri tarafından yapılmalıdır. Buraya özel 2-3 günlük turlar yapılabileceği görülüyor. Bölgeye yönelik aktiviteler yapılmalıdır.”
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.