• BIST 4.812,93
 • Altın 1213.935
 • Dolar 19.1595
 • Euro 20.7705
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • Antalya 9 °C

Nahçıvan'daki Türkiye-2

Nahçıvan'daki Türkiye-2
Nahçıvan'a yatırım yapan Gemikaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uçar’ın inşa ettiği 5 yıldızlı Duzdağ Oteli bizlere gurur verdi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

NAHÇIVAN GEZİ-2
NAHÇIVAN- Türk işadamlarının Kafkasya"da bulunan Türk asıllı ülkelerdeki başarılarını duyduğumuzda gururlanıyoruz. İran, Ermenistan ve Türkiye arasında sıkışan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti"nde yatırım yapan Gemikaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uçar"ın inşa ettiği 5 yıldızlı Duzdağ Oteli"de Türk insanının böyle gurur verici yatırımlarından biridir. Gemikaya Holding, Duzdağ Oteli yanında bulunan, Rus hakimiyeti döneminden kalma tuz mağarasının içine 5 yıldızlı otel konforuna sahip odalar ve imkanlarla Tuz Oteli"de kuruyor.Dünyada benzeri olmayan özellikle astım hastalarının tedavisi için önemli bir merkez haline gelen tesisi görmek için Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, Gusib Sağlık Danışmanlık şirketi sahibi Levent Baş"ın düzenlediği geziyle Nahçıvan"a gittik.Gemikaya Holding Turizm Grubu ve Duzdağ Oteli Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu ile Pazarlama Müdürü Zafer Atakan'ın konuğu olduk. Dağlıoğlu, İstanbul Laleli'de Tayyare Apartmanları yerine Net Holding tarafından yapılan Ramada Oteli'nde başlayan otelcilik yaşamını Antalya, Kıbrıs, Kazakistan'da sürdürdükten sonr Nahçıvan'da devam ediyor. Zafer Atakan'da Almanya ve İstanbul'dan sonra Nahçıvan'da görev aldı. İyi bur uyum içinde çalışan Dağlıoğlu ve Atakan, şimdi deneyimlerini Nahçıvan'ın turizm geleceği için kullanıyorlar. Nahçıvan'ın medikal turizmde giderek yıldızının parlayacağını belirterek, Türkiye üzerinden dünyaya açılmak için projeler geliştiriyorlar.HASRET KÖPRÜSÜNÜ GEÇİP NAHÇIVAN'A VARDIK

Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, kuzeyi ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı da İran topraklarıyla çevrilidir. Batısında yer alan Türkiye ile on üç kilometrelik bir sınırı bulunuyor. Sınır bölgesi Türkiye tarafından Dilucu olarak adlandırılır. Türkiye ile Nahçıvan'ı birbirine bağlayan yol Dilucu'nda Aras Nehri üzerine inşa edilen "Hasret Köprüsü"nden geçer.HER YERDE ALİYEV'LER VAR
Haydar ve İlhan Aliyev Nahçıvanlı olduğui için bölge büyük önem taşıyor.
Yönetim şekli ise şöyle: Nahçıvan şehri ile buna bağlı 7 ilçeden oluşuyor. 1 Ocak 2008 resmi verilerine göre Şerur: 97.929 kişi, Sederek: 13.339, Babek: 67.726, Şahbuz: 21.783, Culfa: 39.071 Kengerli: 26.093 ve Ordubat: 43.143 kişilik nüfusa sahip olarak biliniyor.
Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin nüfusu 384.400 olarak belirtiliyor. Nüfusun etnik yapısı ise 1 ocak 1999 resmi verilerine göre 350.806 Azeri (% 99.5), 1.121 Kürt (%0.32), 384 Rus (% 0.11), 97 Türk (% 0.027), 95 Ukraynalı (% 0.027), 76 kişi (% 0.021) ise diğer halkların temsilcileri olarak belirtiliyor.

Arazinin % 80"i dağlardan, %20"si ovalardan ibaret. Ovaların önemli bir bölümü tarıma elverişli. Yeraltı kaynakları olarak zengin madensuyu, soda ve tuz bulunuyor. Karasal iklime sahip Nahçıvan"ın yüzolçümü : 5.363 km2"dir. (Azerbaycan Cumhuriyeti"nin % 6,3"ü) Resmi dili Azeri Türkçesi"dir.

TALİBOV TEK YETKİLİ
Yüzde 99.9"u Müslüman olan ülkenin en üst yöneticisi Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov"dur. Ülkenin yönetim şeklinde icra gücü “Ali Meclis (Parlamento) Başkanı"nda bulunuyor. Ali Meclis Başkanı doğrudan Azerbaycan Cumhurbaşkanına bağlı. Mecliste 5 yıllık bir süre için seçilen 45 milletvekili bulunuyor. Ali Meclis Başkanı tarafından atanan bir Başbakan, Bakanlar Kurulu (Nazırlar Kabineti) ve bazı Bakanlıkların işlerini gören Komite Başkanlıkları yer alıyor. Özerk Cumhuriyet"in şehir ve ilçeleri İcra Hâkimiyetleri (Vali) tarafından idare ediliyor. İcra Hâkimiyetlerinin başkanları Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı"nın teklifi ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından tayin ediliyor.

Ekonomik Verilere bakılırsa GSMH= 795.764.000 Manat (994.705.000 ABD Doları) (2008) Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 2.504 ABD doları (2008) Bütçe Geliri: 70 Milyon ABD Doları (2008) Bütçe Gideri: 375 milyon ABD Doları (2008)ATATÜRK "TÜRK KAPISI" DEMİŞTİ

Nahçıvan tarih çağlarının hemen hemen tamamını yaşamış olan önemli tarihi merkezlerden biridir. Tarih boyunca Nahçıvan, coğrafî konumu bakımından doğu ile batı arasında önemli bir geçiş ve irtibat noktası olmuştur.

İran'da kurulan Sasani Devleti ve Bizans arasındaki mücadelelerde sıksık el değiştiren Nahçıvan, tarihi süreç içerisinde, Arap Valileri, Selçuklular, Atabey İldeniz Devleti, Timurlar, Akkoyunlular, Karakoyunlular v.d. hükümdarlıkların idaresinde kalmıştır.

Osmanlı yönetimindeki Nahçıvan Sancağı Azerbaycan"daki diğer bölgelerle birlikte 1735"de Afşarlı Nadir Şah tarafından fethedilmiş ve yönetilmiştir. Osmanlı-Safevi mücadeleleri boyunca da  hâkimiyetin sürekli el değiştiği bölgede 1747"de Nadir Şah"ın ölümünden sonra Azerbaycan çeşitli Hanlıklara bölünmüştür. Nahçıvan Kengerli Oymağından Haydar Kulu Han da hanlığını ilan etmiş, hanlık, Hacı Han Kengerli, Ali Kulu Han, Veli Kulu Han, Revanlı Hüseyin Ali Han, Karabağ Hanı İbrahim Halil Han ve Kelb Ali Han tarafından yönetilmiştir.

1795 yılında Ağa Muhammed Şah komutasındaki İran kuvvetleri Azerbaycan'da hâkimiyeti ele geçirmesiyle Nahçıvan ahalisinin bir kısmı İran"a göç etmiştir.

Ağa Muhammed Şah'ın ölümünden sonra Azerbaycan üzerinde Rusya ile İran'ın giriştiği nüfuz mücadelesinde İran"ın üstünlüğü Rusya'ya kaptırmasıyla Nahçıvan Ruslar tarafından işgal edilmiştir.  1828 yılında imzalanan Türkmençayı Mukavelesi ile İran, Nahçıvan da dâhil olmak üzere kuzey Azerbaycan topraklarından çekilmiştir.

Ruslar bölgede nüfus dengesini Hıristiyanlar ve Ermeniler lehine çevirecek bir iskân siyaseti uygulamış, Erivan'dan Zengezur'a doğru suni olarak yoğunluk kazandırılan Rus himayesindeki Ermeniler, Azerbaycan ile Nahçıvan'ın irtibatını İran sınırına dayanmak suretiyle kesmişlerdir.

Tarih boyunca, Kafkaslarda nüfuz sahibi olmak isteyen büyük güçlerin mücadeleleri yüzünden çok yıpranan Nahçıvan"ın Müslüman Türk ahalisi bağımsızlık uğruna çok kayıplar vermiş, yardıma koşan Türk askeri ile birlikte düşmana karşı yılmadan mücadele ederek bölgede mevcudiyetini korumuştur.

Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan Moskova Antlaşması (1921) ile Nahçıvan, özerk bir yapıya sahip olması ve başka bir devlete terk edilmemesi şartıyla Azerbaycan"ın himayesine bırakılmıştır. Aynı husus, Türkiye, Sovyetler Birliği, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan arasında imzalanan Kars Antlaşması (1921) ile Azerbaycan ve Ermenistan tarafından da teyit edilmiştir.

Sovyetler Birliği'nin bünyesindeki Azerbaycan'ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesi ile Nahçıvan da Azerbaycan Cumhuriyeti"nin ayrılmaz bir parçası olarak “özerk cumhuriyet” olarak statüsünü muhafaza etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk Kapısı", Kazım Karabekir Paşa"nın “Şark Kapısı” olarak nitelediği Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (NÖC), Türk Cumhuriyetleri arasında Türkiye ile fiziki bağlantısı bulunan tek toprak parçasıdır. Nahçıvan şehir merkezi ile Türkiye'nin Iğdır şehri arasındaki uzaklık 160 km olup Türkiye ile Nahçıvan arasında 13 km.lik bir sınır bulunmaktadır.

NAHÇIVAN'A 52 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Dilucu Sınır Kapısı`ndan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti`ne geçen yıl 52 milyon 436 bin 442 dolarlık ihracat yapılırken, buna karşın 4 milyon 209 bin 171 dolarlıkta ithalat gerçekleşti. Sınır kapısından yapılan ihracatın büyük çoğunluğunu gıda maddesinin, yapılan ithalatın çoğunluğunu ise hurda demirin oluşturduğu belirtildi.2008 yılında sınır kapısından Nahçıvan`a 106 bin 603 araç giriş yaparken, 111 bin 896 aracın da Nahçıvan"dan Türkiye`ye giriş yaptığı bildirildi.

DUZDAĞ OTELİ'NE VARIŞ
THY ile 1.5 saatlik yolculuktan sonra Kars"a uçtuk. Sonra bir araçla 2 saatte İğdır"dan geçerek Dilucu"na varıp, demirden Hasret Köprüsü"nden geçerek Nahçıvan"a girdik. Yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Duzdağ Oteli"ne vardık.
Duzdağ Oteli, Nahçıvan"a hakim bir tepe üzerinde kartal yuvası gibi duruyordu. Çevresi bomboş olan geniş alana yayılı tesisleri ile çorak arazi üzerinde bir mücevher gibi parlıyordu.OTEL IŞIK DEMETİ GİBİYDİ
Bizleri otelin kapısında Gemikaya Holding Turizm Grubu ve Duzdağ Oteli Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu ile Pazarlama Müdürü Zafer Atakan karşıladı. Otelin dışardan görünümü ışıl ışıldı. Otelin kapısında içeri girdiğimizde kendimizi tavandan sarkan bir ışık demetinin aydınlattığı dev bir lobide bulduk. Otel saray gibiydi. Geniş koridorlar, ferah bir resepsiyon vardı.
Odalarımızın anahtarlarını aldık, eşyalarımızı bıraktıktan sonra sonra restoranda buluşmak üzere sözleştik.
Otelin asansörü İstanbul Kadıköy"de bir Türk firması tarafından yapılmıştı. Çevremize baktığımızda birinci sınıf olarak seçilen her malzemenin Türk malı olduğu anlaşılıyordu. Asansörden indiğimizde tavandan otelin lobisine sarkan dev ışık demetini yeniden gördük.
Koridorun ortasına küçük çakıl taşlarından bir alan yapmışlardı. Yanlışlıkla bastıktan sonra halı zeminde yürüdük. Oda kapıları kartı gösterince açılan son sistemdi. Otelin suit odalarından birine girdim. Koltuklar, televizyon, yatak, banyo son derece konforluydu. Otelin her yerinde ücretsiz ve oldukça hızlı internet bağlantısı vardı. Odadaki masanın üzerinde meyve tabağı ve şarap ikramı vardı.HER YERDE GEMİKAYA HOLDİNG

Otelin büyük restoranına indiğimizde masa hazırdı. İl dikkatimi çeken İstanbul"da unutmaya başladığımız taze domates ve salatalığın kokularıydı. Masada bulunan her şey doğaldı. Domatesin kokusunu özlediğimizi fark ettik. Önce sebzeli bir çorba içip yorgunlumuzu attık. Sonra haşlama gibi bol sebzeli et yemeği geldi. Bu arada rakılar söylendi. Kafkasya"da içkisiz masaya oturulmuyordu. Yemek boyunca sohbet ettik. Bölgenin geleneği üzerine sırayla bizi konuk edenlere teşekkür ederek “Tamata” geleneğine uyduk.

Yemekleri hazırlayan aşçıbaşı ise Türkiye'nin dünya mutfaklarıyla yarışan aşçılarını yetiştiren Bolu Mengen'dendi. Kendisini bir türlü göremediğimiz için fotğrafını çekemedik. Ancak imzasını koyduğu yemeklerin lezzetine doyamadık.Duzdağ Oteli Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu ile Pazarlama Müdürü Zafer Atakan yemek boyunca Nahçıvan ve Gemikaya Holding"i anlattılar. Otelin mobilyaları, içtiğimiz su ve meyve suları hep Gemikaya Holding"in yatırım olan tesislerden geliyordu. Nahçıvan"da Gemikaya"sız hiçbir iş olmuyordu. Bir Türk işadamının böylesine başarılı olması ve bu ülkeye yatırım yapması bizleri memnun etti. Nitekim turizm yönetimini de Türkiye"nin deneyimci turizmcilerine teslim ederek en isabetli kararı veren Gemikaya Holding"in bir iki otel yatırımı daha planladığını öğrendik.
NUH TUFANI EFSANESİ
Gemikaya Holding adını Haça Dağı"ndan alıyordu. Haça Dağı"nun bir adıda Gemikaya idi.  Şehrin her tarafından görünen Haça Dağı, ortasındaki yarıkla olağanüstü bir görüntü sergiliyor. Nahçıvanlıların Tufan efsanesi inanışına göre, dağ yarılıp Nuh"un Gemisi"ne yol vermiş ve o yarıktan geçen gemi Ordubad kenti yakınlarındaki Gemikaya"ya çıkmış. Nahçıvan"da Haça Dağı"nın gören bir tepe üzerinde Hazreti Nuh"un türbesi bulunuyor. Türbe ile ilgili bilgileri yazımızın ileriki bölümlerinde anlatacağız.AZERBAYCAN'IN EUROVISION YILDIZI: RÜYA EĞLENDİRDİ
Restoranda birkaç masa daha vardı. Ancak sahnenin önünde uzun bir masada yaklaşık 20 kişi vardı. Sahnede gitar çalan müzisyene katılıyor sürekli Türkçe şarkılar söylüyorlardı. Türkiye"nin ünlü şarkıcılarının popüler şarkılarını hep birlikte söyleyen ekip göbek atıyor, dansediyor ve şarkı söylüyordu.


Duzdağ Oteli Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu, grubun Nahçıvan"da Haydar Aliyev Sarayı"nda konser vermek için Azerbaycan"dan geldiğini söyledi. Şarkıcı ise Azerbaycan"ın Eurovision"da ikinci olan sanatçısı Rüya idi. Rüya yerinde durmuyordu. Sahneden mikrofonu kapmış hem masanın çevresinde dolanarak şarkı söylüyor, hem de dansediyordu. Sonra gruptan biri klarneti ile sahne alarak Sezen Aksu"nun İstanbul şarkısını içten nağmelerle çaldı. Bütün grup şarkıya eşlik etti. Ertesi gün konsere çıkacak olan Rüya ve arkadaşları geç saatlere kadar şarkı söyleyip eğlendiler.Duzdağ Oteli Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu, Nahçıvan"a Türk sanatçılar geldiğinde olay olduğunu söyledi. Ebru Gündeş"ın konserine akın akın insanların geldiğini anlatan Dağlıoğlu, hatta Azerbaycan"dan gelenlerin bile bulunduğu söyledi. Son gelen İsmail YK"nın ise gençler arasında YK modası yarattığını belirtti.Nahçıvan, Türk kültürü, Türk şarkıları ve Türkiye ile yaşayan, Azerbaycan ile Türkiye"nin güvencesinde bir ülke olarak yanı başımızda sakin, sessiz bir ülke olarak duruyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ile Nahçıvan"da buluşmuştu. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ülkeyi ziyaret ederek Duzdağ Oteli"nin kral dairesinde kalmıştı.
Nahçıvan"ın en lüks oteli Duzdag Oteli"nin gezerken ünlü konukların kaldığı odaları da gördük.OTELDE, DOKTORLARDAN OLUŞAN EKİP ÇALIŞIYOR

İçersinde devlete bağlı doktoru, hemşiresi ile tam teşekküllü bir sağlık merkezi bulunan otel tam anlamıyla sağlık turizmine hizmet edecek kapasitede bulunuyor. Saunası, havuzları, spor salonları, Uzakdoğulu bayanların yaptığı masajlarla bölgenin insanlarının akın akın ettiği bir tesis olarak görülüyor.
Kongre salonu, villaları açık tenis, futbol, basketbol sahaları ve uçsuz bucaksız ovaları ile denizden 1500 metre yüksekte bulunan tesis spor kulüplerinin kamp yapabilecekleri tesis olarak görülüyor.
Otelin Genel Müdürü Güray Dağlıoğlu, çevredeki ülkelerden spor kulüplerinin otelde kamp yapmaya başladıklarını söyledi.
Sofradan geç saatte kalktık ve odalarımıza çekildi. Yol yorgunluğunu atmak için banyo yaparak uyuduk.
Ancak ne zaman kalkacağımızı bir türlü kestiremedim. Çünkü Nahçıvan"da sınırı geçtiğimiz saatten itibaren saatleri iki saat ileri almıştık. Nahçıvan"ın Türkiye ile iki saat farkı vardı. Sabah o kadar erken nasıl kalkacağımızı düşünürken uyuya kalmışım.

YARIN: MUCİZE TUZ MAĞARASI VE TUZ OTELİ

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.