• BIST 10471.32
  • Altın 2432.677
  • Dolar 32.5019
  • Euro 34.9628
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Mülk satışında İspanyol modeli

Mülk satışında İspanyol modeli
Bakan Unakıtan'ın 2006 yılında ortaya attığı yabancılara mülk satışında ''İspanyol modeli'' Toplu Konut İdaresi -TOKİ'nin aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

ANKARA- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 2006 yılında ortaya attığı yabancılara mülk satışında ''İspanyol modeli'' Toplu Konut İdaresi -TOKİ'nin aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

TOKİ, Maliye Bakanı Unakıtan'ın isteğiyle Çanakkale'den Mersin'e kadar olan sahil bandı ve kaplıcaların yer aldığı yörelerde, yabancılar için villa kent ve tatil köyleri kuracak.

Yabancılar için hasılat paylaşımı yoluyla yaptırılacak olan bu sitelerde sağlık birimleri, spor alanları, yaşlılar için huzurevi gibi sosyal tesisler de yer alacak.

Aynı şekilde golf turizmine yönelik, çevrelerinde golf sahaları yer alan özel villa kentler de inşa edilerek yabancılara satılacak.

Maliye Bakanlığı ile TOKİ arasında, söz konusu projeye ilişkin bir protokol imzalanacak.

Çalışmaları devam eden proje uyarınca Maliye Bakanlığı, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Mersin gibi sahil kentleriyle Denizli ve Afyonkarahisar gibi kaplıca turizmine uygun bölgelerde yabancılar için ikinci konutların yapılabileceği Hazine arazilerini belirleyecek.

Bu araziler daha sonra villa kentler ve tatil köyleri inşa edilmek üzere TOKİ'ye devredilecek.

 

YURT DIŞINDA PAZARLANACAK

İspanyol modeliyle inşa edilen villa kentler ve tatil köyleri inşaatı üstlenen ya da bu iş için ayrıca kurulan özel sektör firmalarınca yurt dışında pazarlanacak.

Satış doğrudan mülk satışı ya da devre mülk satışı şeklinde olacak.

Villa kentler ve tatil köylerinin işletmesi de özel sektör eliyle yürütülecek.

TOKİ yabancılara satılacak villa kent ve tatil köylerinden elde edilecek gelirin bir bölümünü Hazine'ye aktaracak.

Maliye Bakanı Unakıtan'ın satıştan sağlanacak gelirin yüzde 50'ye kadar olan bölümünün Hazine'ye verilmesini istediği, orana ilişkin kararın görüşmelerde kesinleşeceği bildirildi.

 

''5 YILDIZLI OTELCİLİK HİZMETİ VERİLECEK''

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, AA'ya yaptığı açıklamada, oluşturulan model ve projeyi değerlendirirken Maliye Bakanı Unakıtan'ın İzmir'den Mersin'e kadar olan sahil şeridinde yabancılar için konut yapma projesini gerçekleştirmeye dönük bir takım adımları olduğunu anımsattı.

Bu işin Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilmesinin teknik eleman, ihale, projelendirme gibi unsurlar nedeniyle zor olduğuna dikkati çeken TOKİ Başkanı, İdare olarak bu işe talip olduklarını söyledi.

Bunun üzerine Maliye Bakanlığının kendilerine ''O zaman sizinle bir anlaşma yapalım, bu projeleri beraber yürütelim. Kazandığınız paranın da bir kısmını doğrudan Maliye alsın,'' şeklinde yanıt verdiğini kaydeden Bayraktar, Bakan Unakıtan'ın da personeline bu yönde talimat verdiğini bldirdi.

Daha sonra Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başlandığını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

Görüşmelerimiz belli bir noktaya geldi. Tatil ve dinlenme köyleri, sahil kesimindeki yerleşim birimlerinde beş yıldızlı otelcilik hizmetlerinin verildiği siteler kurma noktasında çalışmamız var. Bu şekilde hem Türkiye'nin dışa açılmasını sağlamayı hem turizm gelirlerini artırmayı hem de sahillerdeki görünümü güzelleştirmeyi amaçlıyoruz. Az yoğunluklu, bahçesi, yeşili bol, az katlı evler yapma çalışmamız var. Bu model zaten İspanya'da var.''

 

KİRALAMA OLMAYACAK

TOKİ Başkanı Bayraktar Antalya, Muğla, Aydın, Fethiye ve Mersin'e kadar olan sahilde inşa edilecek villaların, mülk ya da devre mülk şeklinde satılacağını, buralarda kiralama yoluna gidilmeyeceğini de bildirdi.

Bayraktar, buralarda ve tatil köylerinde beş yıldızlı otel hizmeti verileceğini de söyledi.

Bu tesisleri devletin yapmayacağını, TOKİ'nin hasılat paylaşımı yoluyla gerçekleştireceğini anlatan Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

''Çanakkale'den Mersin'e, Hatay'a, hatta İskenderun Körfezine kadar olan sahilde nerede güzel bir yer bulursak, sahili bozmadan, biraz içerde olmak kaydıyla kıyıyı tahrip etmeden, yeşil dokuyu bozmadan, yapılaşmaya uygun olan yerleri en iyi şekilde değerlendireceğiz. Böylece hem ekonomiye hem turizm sektörüne katkıda bulunacağız.Bunları müteahhitler yapacak, daha sonra bedelini bize ödeyecek. Kazandığı paydan da bize ödeme yapacak. Özel sektör istediği gibi inşa edemeyecek. Bu tesislerin sahilin yapılaşma rejimine, silüetine, tarihi dokusuna, doğal yapısına ve sahildeki imar şartlarına uygun bir şekilde yapılmasına özen göstereceğiz. TOKİ, projenin her safhasına müdahil olacak. Çok katlı bina pek düşünmüyoruz ama sahilden biraz daha içerilerde olursa az katlı binalar olabilir. Golf sahaları, tenis kortları ve diğer sportif tesisler, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, insanların sağlıklı yaşayabileceği sosyal ve modern yaşamın gerektirdiği donatıları oluşturacağız.''

Bayraktar, İspanyol modeli kapsamında, Afyonkarahisar ve Denizli'de de kaplıcaların yer aldığı bölgelerde, yine yabancılara yönelik termal tesisler de kurulacağını belirtti.

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.