• BIST 10771.36
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 27 °C

Mehmet Faruk Yardımcı-Mutfak Şefi

İstanbul-Kadıköy’de doğdu. Mesleki eğitimine aşçıları ile ünlü Bolu’nun İzzet Baysal Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesinde başladı. Daha sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık Meslek Yüksek Okulunu bitirdi. Lise ve Meslek Yüksekokulu eğitimi yıllarında sırasıyla Balıkesir-Erdek,Muğla-Bodrum,Antalya-Kemer,İzmir-Çeşme gibi Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinde lüks otellerde çalışma fırsatı buldu. Mesleki öğrenimi esnasında Almanya da mesleki uygulama yaptı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümünü bitirdikten sonra profesyonel iş hayatına atılmak üzere İstanbul’a gitti. Dönemin ünlü futbolcularından Ümit Karan’ın Maçka’daki Frame Restaurantında daha sonra yine İstanbul’un iyi restaurantlarından Florya Turbulence Restaurantta çalıştı. Ardından İstanbul Carlton Otel’de işe başladı . Carlton otelde çalışırken İngiltereden iş teklifi aldı ve İngiltereye giderek Bournemouth ta bir restaurantta avrupa mutfağı ile ilgili birçok deneyim elde etti ve yabancı dilini geliştirerek yurda döndü.

İngiltere’den döndükten sonra İstanbul’da yeni açılan Green Park Otel’de işe başladı.sonra İstanbul Marriott Asia Otel’de meslek hayatını devam etti. Bu esnada ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldı ve birçok derece elde etti.

2010 yılı başlarında kendisini geliştirmek ve farklı dünya mutfaklarını öğrenmek üzere hedef büyülterek Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin en prestijli otellerine iş başvuruları yapmaya başladı. Ortadoğu’nun en büyük Hyatt oteli olan “Grand Hyatt Dubai Otel’inden” iş teklifi aldı. 680 oda ve 14 restaurantı bulunan Grand Hyatt Dubai Otel’de bir çok Arap lidere ve ünlüye hizmet verme şansı yakaladı.Burada bir süre çalışıp yabancı dilini geliştirdikten sonra mesleki kariyerinde süratle yükselmeye başladı.

Bir süre sonra Abu Dhabi’de yeni açılan ortadoğunun en büyük Luxury Otellerinden “The Ritz Carlton Abu Dhabi Grand Canal” Otelde işe başladı. Otel 467 odaya, 81 villaya ve 8 restauranta sahip ve buyuk bir banket operasyonu olan Ritz Carlton markasının en büyük otellerinden biridir. Otelin açılışı dünyanın dört bir yanından gelen Marriott ve Ritz Carlton otellerinin üst düzey yöneticileri ile birlikte gerçekleştirildi. Böylece Ritz Carlton’un Dünya çapındaki en iyi yaklaşık 25 Executive Chef ve Corporate Chef’ler ile çalışma fırsatı buldu.

The Ritz Carlton Abu Dhabi Otel’de çalışırken bir süreliğine Dubai Ritz Carlton DIFC Oteline görevlendirildi.

The Ritz Carlton Abu Dhabi’de büyük başarılara imza attı. Sorumlu olduğu restaurant 3 sene arka arkaya Time Out ve Fact gibi ünlü magazin dergilerinden (Best of the Brunch ve Favorite Brunch) En iyi Brunch ve Favori Brunch ödülleri aldı.

2014 yılında “The Ritz Carlton Abu Dhabi Grand Canal Otel’de” otel yönetimi tarafınca yapılan oylama neticesinde yılın 5 yıldızlı yöneticisi seçildi.

Otele promosyon için gelen 2 Michelin Yıldızlı ünlü şefler, Christopher Kostow ve Chef Todd English ile çalışma fırsatı buldu.

“The Ritz Carlton Abu Dhabi Grand Canal Otel’ini temsil etmek üzere, Suudi Arabistan Cidde’de düzenlenen tüm Arap ülkelerinin krallarının ve devlet başkanlarının katıldığı büyük organizasyon için Ritz Carlton Jeddah Oteline gönderildi. Organizasyonda mutfak yöneticisi Sef’lerden biri olarak organizasyona liderlik etti.

Abu Dhabi’ye döndükten sonra “Ritz Carlton Almaty Kazakistan Otel’inden” teklif aldı ve “The Ritz Carlton Almaty” oteline transfer oldu. 3 restaurantı , Pasrty shopu ve iyi bir banket operasyonu bulunan ve 55 aşcı nın hizmet verdiği ekibe Executive Sous Chef olarak liderlik yaptı.

"Good Life" adı altında diğer Ritz Carlton otellerinden gelen 2 misafir şefle birlikte yemek festivali yaptı.

Otele"Celebrate the Senses" organizasyonu için gelen 3 Michelin Yıldızlı ünlü Italyan Chef Nobert Niederkofler ve ünlü Fransız Chef Laurent Tourondel ile çalışma fırsatı buldu.

Kısa süreliğine yeni açılan Ritz Carlton Astana oteline, eğitim vermek ve kuruluşuna yardım etmek için görevlendirildi.

2017 yılında “The Ritz Carlton Almaty otel’de” yılın en iyi yöneticisi (Leader of the Year) seçildi.

Bir sureligine The Ritz Carlton Istanbul Otele gonderildi ve orada operasyona yardımcı oldu.

Kazakistanın farklı dergilerinde dünya mutfağı hakkında ropörtajlar vermiştir.

Bu süre içerisinde Asya gastronomisini incelemek üzere Singapur Ritz Carlton Otele eğitim amaçlı gönderildi.

2019 yılının başında Marriott Grubu bünyesinde Bodrum’da hizmet veren Luxury Otellerinden The Edition Otel’e Executive Sous Chef olarak transfer oldu. 4 outleti bulunan 67 kişilik büyük bir mutfak kadrosuna sahip ekibe liderlik yaptı.

Burada Partner Sef olan Latin Amerika’nın en ünlü şeflerinden Perulu Chef Diego Munoz ve promosyon icin gelen 1 Michelin Yıldızlı İngiliz Chef James Loweile çalıştı.

Suan St Regis Otel İstanbulda Executive Chef olarak gorevini surdurmektedir

Katıldığı uluslararası yarışmalarda 1 altın 1 gümüş 4 bronz 1 merit madalya kazanan Mehmet Faruk YARDIMCI .iyi derecede İngilizce , başlangıç seviyesindede Rusça ve Arapça konusabilmektedir

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.