• BIST 4.812,93
  • Altın 1213.935
  • Dolar 19.1595
  • Euro 20.7705
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 9 °C

Laponya'da Noel Baba turizmi3

Laponya'da Noel Baba turizmi3
Finlandiyalılar ve Laponlar “Noel Baba’nın evi Finlandiya’da yazlığı Antalya Demre’de “ diyorlar. Biz bu nimetin farkında değiliz.
ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM -GEZİ 3

LEVİ/IVALO-FİNLANDİYA/LAPONYA- Finlandiya Noel baba imajı ile turizmde önemli bir kazanç sağlıyor. Christmas döneminde dünyanın her tarafından çocuğunu, torununu kapan Noel Baba"nın köyünü, evini göstermek için Finlandiya"ya ve Laponya"ya akın ediyor. Böyle dönemlerde Rovaniemi Havalimanına inen uçak sayısı binleri geçiyor. Gelenleri ise saymak mümkün değil. Buraya inenler otelleri dolduruyor, alışveriş yapıyor ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunuyorlar.
Finlandiyalılar ve Laponlar “Noel Baba"nın evi Finlandiya"da yazlığı Antalya Demre"de “ diyorlar. Biz bu nimetin farkında değiliz ama, Finlandiyalılar Noel Baba"yı turizm aracı alabildiğine kullanıyorlar.Rovaniemi"den yol alıp Kuzey Kutbu"nun içlerine doğru yollanarak Kakslauttanen, Ivalo, Levi gibi bölgelere gittiğimizde kış şartları giderek arttı. Artık herkes ısıyı unutmuştu. Eksi 25-30 derecelerdeve buz tutmuş yollarda gezmeye alışmıştık.
Otobüs yolda durunca herkes markete dalıp Türk usulü alışveriş yaptı

Hele otobüsümüzün şoförünün buz tutmuş yollarda 120 km. ile yol alması önceleri bizi tedirgin etmişti. Ancak öyle rahattı ki bizde onun rahatına uyduk.


Kuzey Kutbu sınırını geçip Kutba doğru yollandık

TÜRK TURİZMCİLER VE GAZETECİLER MEMNUN
Finlandiya"nin başkenti Helsinki, önemli şehirlerinden Rovaniemi ve Laponya"ya Türkiye"nin önemli outgoing yapan tur operatörlerine tanıtım amacıyla 29 Kasım ile 2 Aralık tarihlerinde famtrip düzenlendi. Türk-Avrupa Turizm Konseyi, Finlandiya Sivil Havacılık Kurumu ve Türk Hava Yolları işbirliğinde düzenlenen programı Finlandiya"nın önemli tur operatörlerinden Your Agent"in sahibi Anti Haataja yürüttü. THY Helsinki Müdürü Pınar Ayvaz ile Satış Müdürü Suzanna Gülsever konuklarla sürekli ilgilendi. Havalimanında gösterdikleri protokol muamelesi ise turizmcileri şaşırtı ve "Hayatımızda ilk kez THY uçağına bu kadar ayrıcalıklı biniyoruz. Helsinki bizim için artık önemli destinasyon" dediler.
Türkiye"den famtripe Türk-Avrupa Turizm Konseyi adına Koray Yalkut rehberlik yaparken Hello Turizm Outgoing Müdürü İlkim Tuncay, Vip Turizm"den Esra Tanoğlu, Setur"dan Uğur Bulutoğlu, Tivoli Turizm"den Kaan Erdoğan, Bukla Turizm"den Ayhan Bıyıklıoğlu, FlyExpress"ten Barış Öztürk, Plaza Tur"dan Shadi İzadi Glany, Hey TravelTrend"den Şermin Akdoğan, Nes Travel"den Tolga Ünalsın, Kappatur"dan Kaan İşçil katıldı. Ayrıca Türkiye"nin önemli basın kuruluşlarından Haber Türk Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Satmış, Hürriyet Yazı İşleri Müdürü Arif Dizdaroğlu, Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Metin Severve TürkiyeTurizm.com turizm haber sitesi sahibi Özkan Altıntaş eşi Bahar Altıntaş ile birlikte gezide yer aldı.GRÖNLAND"IN EN UÇ NOKTASI

Türk turizmcilerin dünyanın damına yaptıkları yolculuk Santa Claus Village"ın (Noel Baba"nın köyü) kenarında bulunan Artic Circle"ı (Kuzey Kutbu çizgisi) geçtikten sonra en soğuk bölgelere doğru devam etti.


İgloo Village'in eskimo kulubelerinde kaldık. Özkan Altıntaş eşiyle


İgloo Village'ın Türk turizmcileri ağırladığı bölge

Rusya"dan Sibirya'nın en uç noktalarına paralel yapılan yolculukta Laponya"nın en uç noktasında yer alan İvalo"yu 40 kilometre daha geçtikten sonra Kakslauttanen"de kurulu Hotel & İgloo Village"da konaklandı. Eskimoların buzdan evlerinden esinlenerek üzeri tamamen camdan yapılı İgloo evlerinde kalan Türk turizmciler sımsıcak bir ortamdan üzerlerine yağan karı, yemyeşil ağaçları ve karanlığı seyrederek mistik bir gece geçirdiler.


Hello Turizm'den İlkim Tuncay saunadan karlara çıkıp çizmeleri ile dolaştı

Odunla ısınan geleneksel Fin hamamı denilen isli saunaya girip, buz tutan gölün üzerinde kırılarak açılan yoldan çivi gibi suya girme cesaretini gösterdiler. Bayanlar ise sadece karların üzerinde yürüdüler.


Santa's Resort yeni bir Noel Baba Köyü olarak açılıyor

NOEL BABA LAPONYA"NIN TURİZM DEĞERİ

Kuzey kutbu çizgisi yanına kurulan Santa Claus Village"ye geçen gezimizde gezmiştik. Yolda uğrayarak Kuzey Kutbu"na girmenin hazzını aldık. Ama Kakslauttanen"de yeni bir Santa Claus köyü yaratılıyor.


Bacasında mum yanınca Noel Baba'nın geldiğini gösteren bölüm

Yanında Eskimoların İgloo evleri ve orman içinde her biri odundan yapılmış muhteşem rezidans diyebileceğimiz evler. Bunların arasında ise Noel Baba"nın şömine karşısında çocuklara masal anlatacağı özel ev, sihirli kule ve köprüsüyle tam bir masal dünyası yaratılmış. Bembeyaz karların üzerinde “kırç…kır煔 sesini dinleyerek 55 dönümlük arazi üzerine kurulmuş Santa Resort"ta yürürken çevredeki sarı ışıklandırmanın karlar üzerinde muhteşem görüntülerini izledik.


Hazreti İsa'nın doğumunu simgeleyen bölüm

Laponyalı ünlü bir heykeltıraşın ahşaptan yaptığı İsa"nın doğuşunu sembolize eden bölümdeki ahşap heykeller ise bir sanat harikasıydı.. Bridge Elf Tower, Santa"s Bridge, Santa"s Banqueting Hall, Santa"s Gold Pannnig Site gibi isimler hep Noel Baba"dan esinlenerek verilmişti


Noel Baba tatile gelenlerin evlerini dolaşıp hediyeler veriyor, çocuklara masallar anlatıyor


Noel Baba büyükleri de unutmuyor. Ohlara da hediyeler veriyor ve büyüklere masallar anlatıyor.


Noel Baba Santa's Resort'un sokaklarından geyiklerin çektiği kızağıyla dolaşıyor

Daha sonra girdiğimiz rezidanslar ise böyle bir bölgenin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu gösteren konfordaydı. Toplantı salonları, barları, kafeleri, İgloo kulübeleri ve rezidansları ile Ocak ayında hizmete girecek olan Santa Resort için Your Agency şirketi sahibi Antti Haataja “İvelo Havalimanı"na 40 km uzaklıktaki tesis geleceğin yıldızı olarak parlayacak” dedi.

Laponya usulü şömine ateşinde pişen Somon balığı ise tam anlamıyla harikaydı. Tesiste çalışan eşiyle birlikte çalışan Taylandlı garson “Burası bizim ülkeden daha kazançlı. Ayda 1500 euro maaş alıyorum” diyerek sıcak bir ülkenin insanı olarak soğuğa rağmen memnuniyetini dile getirdi. Böylesine büyük bir tesisin sahibi olarak Türk turizmcileri hem tesisi gezdirip, hem somon pişirerek aşçılık yapan tesisin sahibi ise mütevazi davranışı ile herkesi şaşırttı.LAPONYA"NIN KAYAK MERKEZİ LEVİ
Helsinki"de biraz hava aydınlıktı. Ancak Laponya"nın içlerine, Kuzey Kutbu"na doğru yol aldıkça hava iyice karardı. Türk turizmnciler geceyi gündüzü ayıramaz oldular. Günün orta yerinde karanlığı görenler gece oldu diye otobüste uyudular. Sabahın 9"unu gece sanıp uyumak herhalde pek hoş değildi. “Gece nasıl uyuyacaksınız?” diye soranlara “Yorgunluktan uyuruz” dediler. Laponya"da gün saat 10.30 civarında alacakaranlık olarak aydınlanıyor ve saat 14.00 civarında aydınlık bitiyor. Sonrası zifiri karanlık. Her yerde ışıklar yanıyor, otomobillerin farları hep yanık.Hele birkaç hafta önce hem hava daha soğuk ve karlı hem de hiç ışık yokmuş. Biz gelince biraz güneş ışıklarını gösterdi. Finlandiyalılar “Türkiye"den güneşi getirdiniz. Hiç gitmeyin” dediler. Hatta biz giderken kötü hava haberi gelince “Hep böyle oluyor. Güneşi getiriyor, sonra alıp gidiyorsunuz” diye hayıflandılar.


Özkan Altıntaş, Levi'de


Elektrikli otomobillere hem şarj yapılıyor, hem de aküleri donmasın diye destekleniyorOtobüsümüz alaca karanlıkta karlı yollardan yol alırken 2011 kış olimpiyatları için hazırlanan Kayak merkezi"nin yanından geçtik. Laponya"ya önemli katkı sağlayacak olan kayak pisti ışıl ışıldı.


Lapland Hotel Sirkantahti'de öğle yemeği yedik


Geyik eti kavurma, altında patates püresi ve yaban mersini çok yakışmıştı.


Hellim peyniri benzeri bir peynir. Üzerine karamel ve süt yanına boğürtlen garni. Oldukça lezzetliydi.Otobüsümüz Lapland Hotel Sirkantahti önünde öğle yemeği için durdu. Yemekten sonra Laponya"nın en önemli kayak merkezi olan Levi"deki turistik tesisleri dolaşacak ve kar motosikletleri ile safariye çıkacaktık.Daha sonra ise geyik çiftliğine giderek kızaklara binecektik.
Safari'den sonra yorgunluğumuzu Kayak Merkezi'nin yanında bulunan Panorama Otel'de akşam yemeği yiyerek attık.

Nefis bir balık ve tatlı geldi. Bulunduğumuz lokantadan telesjyej ve kayanlar panoramik olarak izleniyordu. Türk tatilcilerin seveceği türde bir oteldi. Daha sonra odaları dolaştık. Duvarda bulunan geyik lambası herkesin hoşuna gitti.
Kar motosikleti ve geyik kızaklı safaride başımıza gelenleri bir sonraki yazıda anlatacağım için buraya almadım.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.