• BIST 1.524
  • Altın 438,496
  • Dolar 7,4448
  • Euro 9,0064
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 3 °C

KGF sitesinde Seyahat Acentelerine verdiği destek yer alıyor

KGF sitesinde Seyahat Acentelerine verdiği destek yer alıyor
Kredi Garanti Fonu’nun, kamu ve özel bankalar , ya da finans kuruluşları işişbirliği içinde seyahat acentelerine verdiği krediler herkese açık olarak internet sitesinde yer alıyor.

ANKARA - Son günlerde kamu bankalarının bazı tur operatörlerine ayrıcalık yaparak deyim yerindeyse özel kredi verdiği şeklindeki haberler üzerine, Kredi Garanti Fonu’nun, kamu ve özel bankalar , ya da finans kuruluşları işişbirliği içinde seyahat acentelerine verdiği kredi imkanının ye aldığını belirtmek istedik.
Hatta bu karar açıklandığından beri hükümet ile özel bankalar arasında kredi konusunda tartışmalar yaşandığı biliniyor. Hükümet kamu bankalarını seyahat acentelerine kredi vermeye açtı.

kgf-kredi-garanti-fonu.jpgÖZEL BANKALARLA TARTIŞMA
Ancak özel bankalar ileride çıkacak sorunlarda öz sermayelerini riske atamayacaklarını belerterek, kredi verilmesinde devlet garantisi istiyorlar. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda turizme en çok kredi veren Denizbank ve İş Bankası hala alacaklarını alamadığı için sorunlar yaşıyor.

Bu durumda krediler şimdilik sadece kamu bankalarından verilebiliyor.

KOŞULLARI YERİNE GETİREN KREDİ ALABİLİYOR
Bu konuda turkiyeturizm.com’a çok fazla soru geldiği için durumu açıklamak ihtiyacı duyduk. Önçelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kemsiye para verecek durumu olmadığını, sadece Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı onayı ile KGF desteklerini hayata geçirdiğini herkes biliyor. Sitede yer alan koşulları yerine getirenler KGF kredisinden istifade edebiliyor.
KGF sitesinde yetirli koşulları yerine getiren Seyahat Acentelerine verdiği destekler yer alıyor.

İlgilenenler KGF sitesinini aşağıdaki linkinden inceleme yapabilir, ön bilgiyi okuyabilir.
http://www.kgf.com.tr/index.php/tr/23-urunlerimiz/banka-kredileri/seyahat-acentesi-destekleri

KGF SEYAHAT ACENTESİ DESTEKLERİ

Ürün Açıklaması

KGF, Seyahat Acentelerine ilgili bankalar tarafından dönemsel ödemeli, esnek ya da aylık eşit taksitli geri ödemesi itfa planına bağlanmış olarak kullandırılacak kredilere kefalet sağlayacaktır.

Kefalet İçin Kullanılan Kaynak

Hazine Müsteşarlığı Fonu

İlgili Finans Kuruluşları / Kurum

KGF A.Ş.’ye ortak olan Bankalar ile KGF’ye ortak olan bankaların hakim ortak olduğu finansal kiralama şirketleri veya KGF’ye ortak olan 6361 sayılı Kanun kapsamında yetkilendirilen finansal kiralama şirketleri ve finansman şirketleri.

Ürün Vadesi

İşletme kredilerinde vade asgari 6 ay, azami 5 yıl, anapara ödemesiz dönemi en fazla 1 yıldır.

Yatırım kredilerinde ise vade asgari 6 ay, azami 10 yıl olup, anapara ödemesiz dönemi azami 3 yıldır. (Azami yılda 1 defa faiz tahakkuk ve tahsil edilir.)

Kefalet Limiti

KOBİ’ler için işletme / grup başına azami kefalet limiti azami: 120 milyon TL

Azami KGF Kefalet Oranı

%85

Ücret ve Komisyonlar

Banka kefalet mektubu talebi sırasında, yararlanıcılardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus kefalet tutarı üzerinden %0,03 (onbinde üç) oranında peşin olarak kefalet komisyonu tahsil eder.

“18 Mart tarihinden önce alınmış olan kefaletlerle ilgili yararlanıcılardan izleyen yıl komisyonları tahsil edilmeye devam edilecektir.”

Başvuru Koşulları

Yararlanıcının T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan seyahat acentesi işletme belgesi sahibi olması,

Yararlanıcının Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği üyesi olması,

Yararlanıcının başvuru tarihi itibarıyla halen en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması,

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nce onaylanmış yararlanıcının başvuru tarihine göre bir önceki yılda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Ukrayna Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Norveç, Bulgaristan ve Romanya ülkelerinin herhangi birinden ya da birden fazlasından toplamda Türkiye’ye en az dörtyüzbin turist getirmiş olması şartları aranacaktır.

Başvurular bankalar kanalıyla KOBİT (https://kefalet.kgf.com.tr) üzerinden web ortamında yapılmaktadır.

KGF NEDİR?

KGF, teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ’lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olur. KGF, KOBİ’lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana erişimine destek olur.

Bu haber toplam 5227 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.