• BIST 8093.54
  • Altın 1903.168
  • Dolar 28.8844
  • Euro 31.8129
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 11 °C

Kemer Country’cilere 7.5 yıl hapis

Kemer Country’cilere 7.5 yıl hapis
Kemer Country’nin sahibi Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. yöneticileri hakkında, ormanı işgal etmek, ağaç kesmek ve turizm izni dışına çıkmaktan ceza istendi.

İSTANBUL- İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü’nün suç duyurusu üzerine Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemer Country’nin sahibi Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. yöneticileri Ulvi Özdede, Rasim Esat Edin, Ahmet Şeci Edin, Seçim Üstündağ ve Fehmi Ercan Kefli hakkında, kesin kadastrosu yapılmış orman arazisini 5 dekardan fazla işgal etmek, inşaat dolayısıyla zorunlu ağaç kesmek ve turistik tesisleri 49 yıllığına kiraya vererek turizm izni amacı dışına çıkmak gerekçesi ile 7.5 yıl hapis cezası istedi.

 

ORMAN ARAZİSİNİ İŞGAL
Başsavcılığın hazırladığı iddianameye göre, Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. orman arazisini işgal ve Orman Kanunu’na muhalefet suçlarını işledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeodezi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Rahmi Nurhan Çevik’in uydu görüntüleri, haritalar üzerinde ve olay yerinde yaptığı araştırmaya göre hazırladığı raporda, şirketin şu ihlalleri tespit edildi:

 

Kendine ait olmayan sahayı fiilen kullandı.

Tahsisli alanın dışına devlet ormanına taştı.

Tahsisli alanın kuzeyinden başlayıp doğusuna doğru devam eden 4 dekarlık bir alanı ayrıca işgal etti ve bölgede inşaat yapmaya çalıştı.

Orman kadastro alanında 5 dekardan fazla bir yer işgal etti.

 

AĞAÇLARI DA KESTİLER
Orman arazisinin işgali ve ormandan ağaç kesme suçunun tarihi kesin olarak belirlenemedi. Ancak jandarmanın soruşturması, tanık beyanı ve bilirkişi raporları doğrultusunda orman işgali ve ormandan ağaç kesme suçunun 2003 yılı sonlarında işlendiği düşünülüyor. Bilirkişi inceleme tarihinde ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün suç duyurusunda işgalin fiilen devam ettiği anlaşıldığından suç zaman aşımına girmedi. Sanıkların avukatları Abdurrahman Gök ve Kadir Çekin ise savunmada suçlamaları kabul etmedi ve ormandan ağaç kesilmediğini, tam tersine 300 bin ağaç dikildiği iddia etti. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.