• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Kapadokya'da yüzde100 artış

Kapadokya'da yüzde100 artış
2007 yılını Kapadokya için verimli bir yıl olarak değerlendirirken 2008 yılında yabancı turist sayısında önemli bir artış bekleniyor.

NEVŞEHİR- Kapadokya'daki turistik tesis işletmecileri, 2007 yılını yöre turizmi için verimli bir yıl olarak değerlendirirken 2008 yılında yabancı turist sayısında önemli bir artış bekleniyor.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği -KAPTİD Başkanı Ahmet Tok, konuya ilişkin açıklamasında, Kapadokya'nın ilginç jeolojik yapısının yanı sıra peribacaları, peribacalarına oyulan yerleşim yerleri, yeraltı şehirleri, kaya kiliseleri ve diğer güzellikleriyle yeryüzündeki ender doğa ve kültür turizmi merkezleri arasında yer aldığını söyledi.

 

Her yıl yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokya bölgesinin son yıllarda Türkiye'nin en önemli kültür turizm merkezlerinden biri haline geldiğini belirten Tok, son yıllarda bölgeye gelen yabancı turist sayısındaki artışın oldukça sevindirici olduğunu belirtti. 2007 yılında bölgedeki müze ve ören yerlerini Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, 890 Bin 899'u yerli, 984 bin 781'i yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 875 bin 680 turistin ziyaret ettiğini hatırlatan Tok, "2007 yılı daha önceki yıllarda göre bölge turizmi için iyi geçti. Bu yıl içerisinde bölgenin gerek yurt içinde ve gerekse de yurt dışında tanıtımı için ciddi adımlar atıldı. 2008 yılı için şimdiden olumlu izlenimlerimiz var. Öyle tahmin ediyoruz ki; Kapadokya ve Türk turizmi için iyi bir yıl olacağı düşüncesindeyiz. Özellikle Almanya'dan bu günlerde ciddi talepler alıyoruz. Rezervasyonlar bir hayli yoğun ve bu da bize bu yılın iyi geçeceğini gösteriyor" dedi.

 

UZAKDOĞU VE ABD'Lİ TURİSTLER'DE ÖNEMLİ ARTIŞ

 

KAPTİD Başkanı Ahmet Tok, İHA muhabirine 10 yıl önce bölgeye gelen Uzakdoğu ve ABD'li turist sayısının bu günlerde yaklaşık % 100 oranında arttığını söyledi.

 

Sadece geçen yıl yöreye gelen Uzakdoğulu turist sayısının 500 bine yaklaştığını kaydeden Tok, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

 

Tok "Yapılan etkin tanıtımlarla birlikte, her yıl yabancı turist sayısında artışlar gözlemleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Kapadokya'nın tanıtımına ayrı bir önem veriyor. Geçen yıl Kapadokya için özel olarak bir tanıtım filmi hazırlandı. Bu film bu yıl içerisinde çeşitli Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde gösterime girecek. Bunun meyvelerini çok çabuk alıyoruz. Örneğin Japon ve ABD'li turist sayısında önemli artış var. Özellikle kış mevsiminde bölgeye gelen bu turistler bölgede ciddi bir rezervasyon talebiyle karşılaşmamıza neden oluyor" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.