• BIST 10471.32
  • Altın 2446.35
  • Dolar 32.8093
  • Euro 35.1341
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 29 °C

Josef Keşişyan - Havayolları Müdürü

Turizm ailesi Skal'ın 32 yıllık başkanı

Seyahat ve turizmin tüm kollarını bir araya getiren bir dünya kulübü olan Skal'ın İzmir Başkanı Jozef Keşişyan ile Skal'ı konuştuk. Bize herşeyi ayrıntılarıyla anlatan Keşişyan, " Skal, direkt olarak işin içine girmez, sadece Skal kardeşlerinin ve destekleyenlerinin birbirleri ile iş yapmalarını teşvik edici bir kuruluştur. Biz büyük bir aileyiz" dedi. Skal'ın tarihçesi hakkında da bilgi veren Keşişyan, Dünya'da ilk genç Skallar'ın İzmir'de biraraya geldiğini anlattı.
Skal nedir?
Jozef Keşişyan'ın verdiği bilgilere göre Skal, seyahat ve turizmin tüm kollarını bir araya getiren tek uluslararası organizasyon. Bünyesinde, sektördeki yönetici ve üst düzey yetkililer bulunuyor ve bütün Skal kardeşleri, yerel ve ulusal platformlarda buluşup, arkadaşlık ortamı içerisinde ortak konuları tartışıyorlar.
İlk klüp 1932 yılında Paris'te; İskandinavya'da eğitim turunda bulunan turizm sektörü yöneticileri tarafından kurulmuş ve "uluslararası arkadaşlık ideolojisi"nin 1934 yılında popülaritesi artmış. Skal uluslararası statüsünü "Association Internationale des Skal Clubs" formasyonunda ve Paris Skal Kulübü'nün başkanı olan ve "Father of Skal" olarak bilinen Florimand Volckaert öncülüğünde kazanmış.
Bugün ise Skal, 80 ülkede 500 klüp ve 25 bin üyeye sahip. Diğer profesyonel organizasyonlar gibi (Rotary, Oddfellows, Lions v.b), bütün milli ve bölgesel komiteler İspanya'da Torremolinos'da kendi sekretaryası A.I.S.C (Skal International) şemsiyesi altında toplanmış.
Skal dünya kongresine katılan, Genel Kurula bağlı klüp delegeleri arasından seçilen 9 kişilik bir Yönetim Kurulu kadrosu ile yönetiliyor. Dünya kongresi her yıl değişik bir ülke tarafından yapılıyor ve böylece o ülkenin turizm sektöründeki potansiyeli ilk elden incelenip, değerlendirilmesi sağlanmış oluyor.
Skal büyük bir ailedir
Jozef Keşişyan, "Skal ne bir iş organizasyonu, ne de iş bağlantısı yapmak için bir forum. Skal direkt olarak işin içine girmez, sadece Skal kardeşlerinin ve destekleyenlerinin birbirleri ile iş yapmalarını teşvik edici bir kuruluş. Biz büyük bir aileyiz." diyor. Skal üyeliğinin amacının; klüplere yerel ve ulusal kongrelere gerçekleştirilen katılımlar sayesinde, tüm dünya çapındaki sektör arkadaşları ile tanışma ve çevre edinme olanağı sağlaması olduğunu, politik olmadığını, cinsiyet, din, dil, politik ve statü ayrımı yapmadığını belirtiyor.
Üye olmak için işinize ve evinize en yakın olan Skal Kulüp tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Keşişyan'a göre Skal üyesi olmak için yeterli olduğunuza ve Skal ideallerini benimseyebileceğinize inanıyorsanız, kendiniz de en yakın Skal Kulüp'le temasa geçmeniz gerekiyor.
Çalışmalarda ise tüm kulüp sekreterleri, kulüp listelerini, toplantı tarih ve yerlerini Skal Rehberi'nde tutar ve üyeleri diğer kulüpleri ziyaret etmeleri için teşvik eder. Tüm üyelerden ilk kurulduğu yıl olan 1932'de kabul edilen arkadaşlığı geliştirme ve ayrım gözetmeden barış ilkelerini benimseyip, bugün içerisinde yaşatmaları beklenir. Ayrıca, tüm üyelerden Skal'ı geliştirmek için, yeni kulüpler kurulmasında ve özellikle de sektörden potansiyel genç üyelerin Skal'a teşvik edilmesinde yardımcı olmaları istenir.
Skal'ın profesyonel bir kuruluş olarak turizm sektörü içinde olanakları geliştirdiğini anlatan Jozef Keşişyan, seminer ve konferanslara katılımın çokluğu ve gelişmesi, sektör içindeki değişik branşların arasındaki bağın Skal tarafından güçlendirildiğinin bir kanıtı olduğunu açıklıyor. Uluslararası Skal'ın ayrıca, üyelerle turizm sektörü personeli arasında, bu dostluk hareketinin yayını olan Skal News'un prestijini arttırarak imajını geliştirmeyi amaçladığını söylüyor.
İlk genç Skallar İzmir'de
Keşişyan'a göre İzmir'deki Skal birçok üyeyle büyüyecek. Skalların genç kulübü kuruluyor. İstanbul, Ankara ve Antalya da genç kulüpler var. İlk genç skallar İzmir'de gruplaştı ve dünyadaki ilk genç skallar adını aldı.
Her yıl yurt dışında ekim aylarında uluslararası Skal Dünya Kongresi yapıldığını ve o yıl başkan seçildiğini anlatan Keşişyan, "İstanbul son kongresini 1973'de yaptı, bu yıl 2006 ekimde Tayland'ta yapılacak. 2003 yılında ululararası üyeliğin yapıldığı Chennai kentindeki oylamada adaylığını koymuş olan Antalya kazandı. Bu bizim için büyük bir onur. Ülke turizmine büyük katkısı olacak" diyor.
Jozef Keşişyan Skal'ı anlatırken, bir başka noktaya değiniyor. O da Florimond Vockaert Fonu. Fon, ciddi bir rahatsızlık ve iflas gibi zor durumda olan Skal üyelerine ve onların ailelerine gönüllü olarak acil yardım sağlıyor. Bu fon için para, kulüplerin milli ve yerel komitelerin katılımı ve ayrıca bireysel üyelerin hediye ve bağışları aracılığı ile sağlanıyor. Keşişyan'a göre İzmir'de bundan faydalanan henüz olmadı, ancak İstanbul ve Ankara'da oldu. Trafik kazasında bacağını kaybeden bir üye, bu fon kanalıyla Japonya'ya gönderdi ve takma bacak takıldı. Bu şekilde hala çalışıyor ve bu bilgiler gizli tutuluyor.
Fonun tarihi, amacı ve işleyişi
Fon'un 1954'te kurulduğunu söyleyen Keşişyan, çalışmaları şöyle anlatıyor:
"O zamanın Şeref Genel Sekreteri ve daha sonra kulübün Şeref Başkanı seçilen Henry Tschann, bu düşüncenin 1954 yılında Viyana'da gerçekleşen Genel Kurulu'nda kabul edilmesine öncülük etti. Kuruluşundan sonra fon, A.I.S.C. Yönetim kurulu tarafından seçilen 3 vekil ile yönetilmeye başlandı. Doğal olarak ilk koordinasyon vekili, Skal hareketinin kurucusu ve fona adı verilen Florimond Volckaert idi. Daha sonra ise bu görev sırasıyla, John Minnaert ve Werner Schmindt tarafından üstlendi.
1973'te ise fon,A.I.S.C' ye yapılan değişikliklerle aynı anda ve International Councill' in çalışmalarıyla tanındı. Gerçek şu ki, fonu yöneten vekiller, verdikleri kararların tüm sorumluluklarını taşırlar ve tek kontrol mekanizması kendi vicdanlarıdır. Vekillerin kararları her zaman bağlaşık ve uyumlu olmak zorundadır.
1974'te Helsinki'de yapılan Genel Kurul süresince, fonun anti-merkezi sisteme geçirilmesi ve etkisinin güçlendirilmesi için yeni atılımlar gerçekleşti. Bunlardan en önemlisi, International Councillor’un rolüne, fon vekillerine ve A.I.S.C Yönetim Kurulu'na danışmanlık yapması ve Florimond Volckaert Fund Komitesi'nin kurulmasının eklenmesi oldu. Ayrıca International Councillor'a, ülkesinde fonun üyelere tanıtılmasına ve fona sağlanacak destek ve katılımın arttırılabilmesi amacıyla, Fon Temsilciliği görevi de verildi. Acil yardım gerektiren durumlarda 1000 USD' ye kadar ön ödeme yapabilme hakkı var. Bireysel üyelerin, kulüp, yerel ve milli komitelerin katılımları ve tutarı kesinlikle isteğe bağlıdır. Öyle ki, Skal Card taşıyan her üyenin fonu araması ve dünya çapında katılmaları ümit edilir."
JOZEF KEŞİŞYAN KİMDİR?
1929 İstanbul Arnavutköy'de doğdu. Robert Kolej'i babasının vefatı nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. Kore Gazisi Keşişyan, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Yunanca biliyor. 1974'den günümüze Skal İzmir Başkanlığını yürütüyor. İzmir'de 1960' da Olympic Yunan hava yolları müdürü idi. 1972' de Sultan Turizm ve Iberia Hava Yolları Müdürü olarak görevlendirildi. Skal Kulubü İzmir'de 1964'de kurdu. 1974'den günümüze Skal İzmir Başkanlığını yürütüyor. 2002 yılında Türkiye Skalları başkanı oldu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.