• BIST 1.428,260
  • Altın 533,08
  • Dolar 9,3050
  • Euro 10,8300
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 23 °C

Jolly Tur: Turizmde birlik lazım

Jolly Tur: Turizmde birlik lazım
Jolly Tur aşkanı Mete Vardar “Birlikte hareket etmediğimiz için en büyük zararı bizler görüyoruz. Kolkola girip hep birlikte hareket etmeliyiz”dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Turizmin 30 yıllık kuruluşu Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, EMİTT Fuarı’nda gündem hakkında ve geleceğe yönelik gelişmeler hakkında konuştu. Turizmin tek çatı ve tek yasa altında toplanması gerektiğini ve turizmin anayasası olması gerektiğini söyledi. Turizmdeki birlikler arasında birlik olmadığını söyleyen Mete Vardar “Birlikte hareket etmediğimiz için en büyük zararı bizler görüyoruz. Kolkola girip hep birlikte hareket etmeliyiz”dedi.
Dünyanın her yerinde terör bulunduğunu belirten Mete Vardar “Gecelik konaklamayı 100 euro yapınca turist gelmiyor. 60 euroya indirdiğimizde turist geliyor. Bunun bedeli 40 euro mudur?Ama fiyatı indirince turist neden geliyor? Hani terör ülkesiydik?”şeklinde konuştu.

mete-vardar-4.jpg

TURİZM TAKIM OYUNUDUR

Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini ve siyasi olayların turizmi vurduğunu belirten Mete Vardar, yurtdışı tanıtımların daha etkin olması gerektiğini anlatarak şöyle devam etti: “Turizm için bir iki yıllık değil 15-20 yıllık değişmeyen planlar yapılmalıdır. Bu planlar hazırlanırken turizm sektörünün tüm birimleri hep birlikte hareket etmelidir. Turizm bir takım oyunudur. Turizm sektörünü yönettiği belirtilen kuruluşlar arasında birlik yok.

BAKANLIK SEKTÖRE AĞABEYLİK YAPMALIDIR
Bunu sağlamak için turizm sektöründe tek çatı tek yasa planı uygulanmalıdır. Tek çatı tek yasa turizmi yeniden yaşatır. Yoksa yolcu seyahat acentelerinden uzaklaşıyor ve yurtdışından yönetilen internetten rezervasyon sitelerine kayıyor. Bunu yapacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Bakanlık turizm sektörüne beklendiği gibi ağabeylik yapmalıdır.”

mete-vardar-2.jpg

BAKANLIKTAN DESTEK BEKLİYORUZ

Jolly Tur olarak TL bazında BTL bazında çalıştıklarını anlatan Mete Vardar”İspanya ve Hırvatistan artık turiste doyduk diyerek turist istemediklerini açıkladılor. Aslında . Ruslar Türkiye’deki hizmeti alamadıkları için artık Avrupa’dan bıktılar. Onları yeniden kazanmak için farklı çalışmalar yapmalıyız.
2017 için daha önce 83 adet olan tur programını 170’e çıkardık. Kur farkıyla yüzde 25-30 olan farkı ekonomik ve her beğeniye uygun paketlerle hafiflettik. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek bekliyoruz. Bu arada iç pazarda hareketlilik ve değişim görüyoruz. Ancak Türkiye’de tatıl yapan 5-6 milyon kişi var. Bu sayının 15-20 milyona çıkması gerekiyor. Tatilin lüks değil ihtiyaç olduğunu hissettirmeliyiz. Ülke genelinde kampanyalar yapılmalıdır.

İNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARIN ŞARTLARI BİZİMLE AYNI OLMALI
İnternetten Türkiye’yi yurtdışından satan rezervasyon siteleri bizden yüzde 11-12 oranında daha avantajlılar. Onlarla aynı fiyatlarda satış yaparak mücadele edemiyoruz. Şartların eşit olması için hükümetin müdahale etmesi gerekir. Bu internet sitelerinin fiyatlarının acente fiyatlarında farkı olmamalı ve hepsi bu ülkede çalıştıkları için bizim gibi vergi ödeyen kuruluş haline gelmelidirler. Aksi takdirde biz yerli tur operatörleri olarak Türkiye’nen turizm pastasını büyütemiyoruz.

mete-vardar-1.jpg

10 MILYON DOLARLıK YATıRıM

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, 3 yıl içinde teknolojiye 10 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirterek, yenilikçi, zengin içerikli, ekonomik seyahat paketleriyle 2017’de önemli gelişme yaşayacaklarını söyledi. Planlanan teknolojik gelişimde Jolly Business Online Seyahat Platformu, Jolly Tur Satış Platformu, CRM Sistemleri ve Büyük Veri projeleri yer alıyor.
Yurtdışı, cruise, kültür turları, Kıbrıs ve yurtiçi otellere yönelik seyahat paketlerinde ekonomik anlayış bulunuyor.

30 YILLIK BİRİKİMİN ETKİSİ
Turizm sektörünün sıkıntılı bir dönemden geçtiği 2017’de Jolly Tur’un erken rezervasyon rakamlarında ulaştığı başarı, fuarda dikkati çekti. Jolly Tur’un 2017 için belirlediği 1 milyon kişiyi tatile çıkarma hedefine ulaşacağı belirtildi. Yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, Jolly Tur’un yüzde 32 olarak belirlediği büyüme oranına erişeceği bildirildi.

Jolly Tur, sıkıntılı bir dönem olarak geride kalan ve yüzde 20 civarında daralmanın yaşandığı 2016 yılını yüzde 23 büyüme ile kapatırken, yatırım planlamalarından taviz vermedi. 2016’da sadece marketing alanında bile yüzde 100 yatırım artışı hedefine ulaşarak 27 milyon TL’lik yatırım yaptı. 2016’da 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle kamu tatillerinin iptal edilmesi doğrultusunda 4 gün içinde ödemeleri yüzde 100 olarak yaptı.

mete-vardar-3.jpg

YÜZDE 50’YE VARAN ERKEN REZERVASYON İNDİRİMİ

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, 2017’de 1 milyon kişiyi tatile çıkarma konusunda kararlı olduklarını ve bunun, yüzde 60’a yakının erken rezervasyon ile oluşmasını hedeflediklerini söyledi. Mete Vardar, yüzde 50’ye varan erken rezervasyon indirimlerinin yanı sıra oluşturdukları yenilikçi, ekonomik seyahat paketleri ve sektördeki 30 yıl boyunca oluşturdukları memnuniyetin ve güvenin bir sonucu olarak son derece başarılı rakamlara ulaştıklarını bildirdi.
Mete Vardar, alınan rezervasyonların geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında gelişmeyi gördüklerini belirterek şöyle konuştu: Yurtiçi otellerde yüzde 30’un üzerinde, kültür turlarında yüzde 40, Kıbrıs turlarında yüzde 40, yurtdışı turlarında yüzde 20 ve cruise turlarında ise yine yüzde 20’lik artış gerçekleştirdik. Bu başarı, sektörün sıkıntılı bir dönemden geçtiği 2017 yılında sektörde yer aldığımız 30 yıl boyunca misafirlerimizde oluşturduğumuz güvenin ve memnuniyetin bir sonucudur.”

ULUSLARARASI MARKA OLUYORUZ
Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, orta vadede bir dünya markası olma hedefi doğrultusunda çalışmaları sürdürdüklerini belirterek şöyle devam etti: “Teknolojik yatırımlarımızdan biri de Jolly Business Online Seyahat Platformu. Bu platformda dijital seyahat asistanımızın akıllı algoritmalar sayesinde yaptığı öneriler, şirketlerin maliyetlerini düşürecek ve seyahat rezervasyonları konusunda iş gücü kayıplarını asgariye indirecek. İkinci çeyrekte hayata geçireceğimiz yeni “Jolly Tur Satış Platformu” ile misafirlerimiz, tüm ortamlarda aradıkları ürünleri hemen bulabilecek ve rezervasyonları tek tuşla yapabilecek. Teknolojide bir başka önemli yatırımımız, CRM sistemlerine ve büyük veriye odaklanmamız. Bir başka deyişle 2017’den itibaren müşterilerimizin davranışlarını çok daha iyi inceleyerek kişiye özel teklifler sunabileceğiz. Ayrıca, finans ve muhasebe sistemlerimizde de önemli gelişimler sağlıyoruz. Yatırım aşamasında olan tüm bu teknolojik atılımlar, önümüzdeki yıllarda doğrudan ya da işbirlikleri aracılığıyla farklı coğrafyalarda faaliyet göstermemize katkıda bulunacak.”

mete-vardar-1a.jpg

TÜRKİYE’YE DUYDUĞUMUZ GÜVENİN GÖSTERGESİ

Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Figen Erkan ise Jolly Tur’un yüzde 32’lik büyüme hedefinden taviz vermemesini, 1.000.000 kişiyi tatile çıkarma konusundaki kararlılığını; Jolly Tur’un istikrarlı ve kararlı yapısı kadar Türkiye’ye ve Türk insanına duyduğu güvenle açıkladı. Olumsuz gelişmelere rağmen belirledikleri hedeflerde herhangi bir revizyon yapmadıklarını vurgulayan Figen Erkan, turizm sektöründeki 30 yıllık başarı dolu hikâyelerine 2017’de yeni başarıları eklemeye kararlı olduklarının altını çizdi.
Yatırım tutarı 10.000.000 dolara ulaşacak teknolojik yatırımların yanı sıra zengin içerikli, yenilikçi ve ekonomik seyahat paketlerinin sayısını ve niteliklerini giderek artırdıklarını vurgulayan Figen Erkan, bu konudaki somut örneklerden biri olarak 117 olan yurtdışı program sayılarını 2017 yılında 170’e yükseltecek olmalarını gösterdi. Yurtdışında İtalya Cortina D’ampezzo, Slovenya Kranjska Gora, Amalifi Kıyıları, Avustralya-Yeni Zelanda, Gizemli Ada Sri Lanka ve Myanmar’ı bu yöndeki örneklerden sadece birkaçı olarak ifade eden Figen Erkan, kültür turlarında ise her bölgeden her şehirden ulaşım stratejileri doğrultusunda pek çok ilden hareketli turlar başlattıklarını vurguladı.
Diğer yandan Jolly Tur misafirlerinin yüzde 25’ini oluşturan kamu personeli için özel kampanyalar düzenlediklerini de ifade eden Figen Erkan, Bonus Card ile yaptıkları işbirliklerine de işaret ederek, Jolly Tur’un yüzde 50’ye varan erken rezervasyon indirimlerine ekstra olarak Bonus Card’a özel yüzde 5 indirim gerçekleştirdiklerini söyledi.
Figen Erkan şöyle konuştu: “Tüm bunlar göstermektedir ki, Jolly Tur, 30 yıl boyunca olduğu gibi belirlediği hedeflere sadece kendi adına değil, Türkiye turizmi için de ulaşma konusunda tüm enstrümanları kullanmakta ve bunlara yenilerini eklemektedir. 2017 sonunda Türkiye turizmine sağladığımız büyük katkılar konuşulacaktır. “

3.500 KİŞİLİK KADRONUN TEK İŞİ MİSAFİR MEMNUNİYETİ
2017 yılında da tıpkı geçen yıllarda olduğu gibi müşteri memnuniyetini ve devamlılığını temel hedef olarak belirlediklerinin altını çizen Figen Erkan, bu yönde 3.500 kişilik dev kadrolarıyla gerçekleştirdikleri çalışmalara dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’nin en köklü ve güçlü tur operatörlerinden biri olarak öncelikle müşteri memnuniyeti ve devamlılığı temel hedefimiz… Jolly Tur çatısı altındaki 3.500 kişilik dev ordu; çalışmalarını bu hedef doğrultusunda gerçekleştiriyor. Ve biz, hizmet kalitemizi korumak ve geliştirmek için personelimize, işleyişimize, teknolojimize ve dolayısıyla misafirlerimize sürekli yatırımlar yapıyoruz. Ayrıca, tedarikçilerimiz olan oteller, havayolları ve ulaşım firmalarıyla güçlü bağlarımız nedeniyle Türk tatilcilere ciddi fiyat avantajı ve kaliteyi uygun koşullarda ve güvenle alma imkânı sağlıyoruz. Diğer yandan, teknolojiye yaptığımız yatırımlarla tüketicilerin tatille ilgili bilgilere doğru ve kolay kaynaklardan erişmesini, zamanını doğru kullanarak güvenle tatilini satın almasını sağlıyoruz. Bu çerçevedeki çalışmalarımız doğrultusunda Emitt’te en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen firma olmamız; doğal bir sonuç.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.