• BIST 1.100
  • Altın 461,304
  • Dolar 7,2983
  • Euro 8,6266
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C

Jolly Başkanı Mete Vardar: 28 Haziran’da başlıyoruz

Jolly Başkanı Mete Vardar: 28 Haziran’da başlıyoruz
Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar “10 Haziran itibariyle iç turizmde konaklamaların başlayacağını 28 Haziran itibariyle hareketlenmenin artmasını beklediklerini, yurtdışı paket turların ise Eylül itibariyle start alacağını öngörüyoruz.

ÖZKAN ALTıNTAŞ- TÜRKIYE TURIZM
İSTANBUL- Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar “10 Haziran itibariyle iç turizmde konaklamaların başlayacağını 28 Haziran itibariyle hareketlenmenin artmasını beklediklerini, yurtdışı paket turların ise Eylül itibariyle start alacağını öngörüyoruz. Bu nedenle ‘reçeteye tatil yaz’ sloganı ile koronaya karşı en iyi tedavinin tatil ile mümtün olabileceğini belirtimek istedik. Tatili özledik” dedi.

jolly-baskani-mete-vardar-007.pngPandemi sonrası seyahat ile ilgili bakış açılarını eylem planlarına dair bilgilerin paylaşıldığı sanal basın toplantısında Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar açıkladı. Toplantıda Jolly Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar ve Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu yer aldı.

jolly-baskani-mete-vardar-002.pngMETE VARDAR: SEKTÖR KURULUŞLARINA KIRGINIM
Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, bir soru üzerine bizi temsil eden sektör kuruluşlarına kırgın olduğunu belirterek “Bana bir derdin, ihtiyacın var mı diye soran olmadı. Halbuki 1 liralık yapılacak yardım yerine 100 lira olabilirdi. Öte yandan yurtdışında 4 tur operatörüne destek verildi. Bizi temsil eden sektör kuruluşu hakkımızı korumadı. Bana ihtiyacın var mı diye sorulmadı. Sektör kuruluşlarının bizi temsil ettiğine inanmıyorum” dedi.

jolly-baskani-mete-vardar-008.png10 HAZİRAN’A KADAR TATİL ALINMALI
Mete Vardar misafirlere uyarıda bulunarak ’10 Haziran’a kadar herkes tatillerini almalır. 20 Haziran’dan sonra talep artışı nedeniyle daha pahalı tatil gelebilir” şeklinde konuştu.
Yurtiçi turizmin 8 milyon kişi olduğunu belirten Mete Vardar, bu sayının pandemi sonrasında 6 milyona ineceğini ve otellerin ancak yüzde 60’ının açılabileceğini sözlerine ekleyerek “Temmuz-Ağustos ayında iç pazarda yükselme bekliyoruz” dedi.
Mete Vardar sözlerini şöyle sürdürdü: “28 Ekim’de erken rezervasyon kampanyası başlattık. 1 Mart’a kadar talepleri aldık. 15 Mart’ta durduk. 25 Mart’ta sıfır ciro yaptık. Hedegimizin yüzde 32’sini yapmıştık. Misafirlerin Jolly markasına aidiyet içinde olmaları memnuniyet vericiydi. Yüzde 40’ına kupon talep ettikb 15 Haziran’da oteller açılabileceğini belirterek daha pahalı ürünleri eski fiyatlarda verdik. Yüzde 60’ı tarih değişikliğini kabul etti.

Misafirlerin yüzde 30-40’ı işimden oldum gibi veya başka mazeretlerle iade talip etti. İadelere başlayarak müşterilerimizi üzmek istemedik. Tatile çıkacakların yüzde 38’i düşünmüyorum, yüzde 4’ü erteliyorum, yüzde 83’ü ise konoradan katılmıyorum şeklinde bildirimde bulundu.

jolly-baskani-mete-vardar-004.pngMISAFIRLERIMIZIN %62SI BU YAZ TATIL PLANLıYOR
10.000 kişi üzerinden gerçekleştirdikleri anket sonuçların değerlendirildiği sanal basın toplantısında Jolly Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğl. “Hepimiz uzun zamandır evlerimizdeyiz ve artık hepimizin daha güzel günler hayal etmeye ihtiyacı var. Misafirlerimizin %62si bu yaz için mutlaka bir tatil planladıklarını belirtti. Bu sene tatil planı yapmayan %38lik kitlenin ise ana problemi mevcut salgın. Bu misafirlerimizin %87si salgının etkilerinin azalması durumunda tekrar tatil planı yapacaklarını söylüyor” şeklinde konuştu.
 

jolly-baskani-mete-vardar-009.png

10 HAZIRAN’DA İÇ TURİZM, 28 HAZİRAN’DA HAREKETLENME BAŞLAYACAK
34 yıllık geçmişiyle turizm sektörünün öncü seyahat acentelerinden Jolly Covid-19 salgın sürecinin sektöre etkileri ve turizmdeki yeni normalleşme dönemi hakkında öngörülerini paylaştı.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Çok yakında tüm misafirlerimizin gönlünü almış olacağız. Otellerden ve havayolu şirketlerinden henüz iadelerimizi alamamış olsak da müşterilerimizin memnuniyeti bizim için çok önemli, onları ailemizin bir parçası gibi görüyoruz” dedi.
Vardar, 10 Haziran itibariyle iç turizmde konaklamaların başlayacağını 28 Haziran itibariyle hareketlenmenin artmasını beklediklerini, yurtdışı paket turların ise Eylül itibariyle start alacağını öngördüklerini belirtti.

ANKET SONUÇLARI
10.000 Kişi Üzerinden Gerçekleşen Anket Sonuçları Çarpıcı Veriler Ortaya Koydu
Jolly Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu ise Jolly misafirleriyle gerçekleştirdikleri 10.000 kişilik tüketici beklenti anketinin sonuçlarını paylaştı. “Hepimiz uzun zamandır evlerimizdeyiz ve artık hepimizin daha güzel günler hayal etmeye ihtiyacı var. Misafirlerimizin %62si bu yaz için mutlaka bir tatil planladıklarını belirtti. Bu sene tatil planı yapmayan %38lik kitlenin ise ana problemi mevcut salgın. Bu misafirlerimizin %87si salgının etkilerinin azalması durumunda tekrar tatil planı yapacaklarını söylüyor.
 

ALTERNATIF YÖNTEMLERE TALEP ARTıYOR
Farklı tatil türü eğilimlerinde geçen seneye göre artışlar olmakla birlikte hala misafirlerin yönelimi %60 ile yurtiçi otel konaklaması şeklinde seyrediyor. %20 yurtiçi kültür turlarına gitmeyi planladığını belirtirken, yurtdışı turuna çıkmayı planlayanların oranı beklendiği gibi %7 ile bu sene normalin altında seyrediyor. Villa kiralama, karavan gibi alternatif yöntemlere talebin artmaya başladığını gözlemlemekle beraber bu yöntemleri tercih eden tüketicilerimizin toplamı hala ancak %6larda. Çoğunluk iyi hizmet alabileceği, hijyen önlemlerinden emin olabileceği, geniş açık hava kullanım alanlarına sahip otel konaklamalarını tercih ediyor.

KENDİ ARAÇLARIYLA SEYAHAT TERCİH EDİLİYOR
Ulaşım konusunda ise misafirlerimizin %45i seyahate kendi araçlarıyla gitmeyi tercih edeceklerini belirtirken, uçak seyahati gerçekleştiririm diyenlerin oranı % 34.
AK
DENİZ YİNE LİDER
Otel konaklamalarında bölge seçimi olarak ağırlık yine Ege ve Akdeniz’de. Misafirlerin %50si Akdeniz, %44ü Ege, geri kalan misafirler ise Karadeniz ve Marmara bölgelerini tercih edeceğini belirtti. Tatil sürelerinde bir kısalma gözlemlemediklerini belirten Develioğlu misafirlerin %45inin 5 ila 7 gün arasında tatil yapmayı planladıklarını aktardı.


HAZIRAN’DA TATIL PLANLANıYOR
Yurtiçi otel konaklaması tercih eden misafirlerin %38i tatil köyü %22si ise yine geniş alanlarından faydalanabileceklerini, Resort otelleri tercih edeceklerini belirtirken, bu sene misafirlerin %22si daha küçük ve sakin butik otellere gideceklerini belirtti. Tatil için zamanlama olarak ise misafirlerin %19u seyahat yasaklarının kalkmasıyla birlikte Haziran’da tatile çıkmayı planladıklarını belirtirken, %31 Temmuz, %35 ise Ağustos ayını tercih edeceğini dile getirdi.

OTELLERIN HIJYEN SERTIFIKALARı ÖNEMLI
Misafirlerin %15i ise tatillerini Eylül ve sonrasına planladıklarını söyledi.

Misafirlerin tatilleri için otel seçimi yaparken kararlarını etkileyecek faktörlerin başında %25 ile otellerin hijyen sertifikaları ve dezenfeksiyon uygulamaları geliyor. Misafirlerin %18i tesislerin %50 kapasite ile çalışmasının önemine değinirken, %16 a la carte yemek opsiyonunun kararlarında etkili olacağını söylüyor. %22 geniş açık hava alanların önemli bir kriter olduğunu belirtirken, otelin araçlarıyla ulaşacakları yakın bir bölgede olmasının önemli olduğunu belirtenlerin oranı %12.

KÜLTÜR TURLARı GÖZDE
Kültür turlarına çıkacaklarını belirten misafirlerin ise %54ü tarihi kültürel geziye katılmak istediklerini, %30 u deniz tatili içeren bir tur, %13ü ise Açıkhava doğa yürüyüşü turlarına katılmak istediklerini söyledi. Kültür turu kararında önemli konular ise %28 ile konaklama yapılan otelin hijyeni, %23ü ulaşım araçlarının dezenfeksiyonu, %20 tur programının daha çok Açıkhava ve doğa aktivitesi, %14’ü ise programın deniz aktiviteleri içermesi şeklinde belirtildi.

Bu sene yurtdışına gitmeyi planlayan %7lik kesimin ise %77 ile hala ilk tercihi Avrupa olarak görülüyor.

jolly-baskani-mete-vardar-010.pngKÜLTÜR TURLARı IÇIN TANıTıM VIDEOSU
Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar tüm bu veriler ışığında tüm departmanlarımız misafirlerimize en iyi hizmeti sunabilmek için hummalı bir çalışma içindeler. İş ortaklarımızla birlikte misafirlerimizin hijyeni için gerekli tüm koşulları sağlamak üzere çalıştıklarını söyledi. Kültür turları için bir tanıtım videosu hazırlattıklarını belirten Vardar “Tüm kadromuzun katımıyla bir demo çekimi yapacağız” dedi.
 

KÜLTÜR TURLARıNDA 113 FARKLı PROGRAM
Vardar, Türkiye’nin en çok kültür turu operasyonunu gerçekleştiren seyahat acentası olarak pandemi sonrasında kültür turlarına daha da ağırlık vereceklerini açıkladı. “Bizim, 27 farklı şehirden hareket eden 68 farklı programımız bulunuyordu. Şimdi bu sayıyı 54 şehirden hareket eden 113 farklı programa çıkartıyoruz. Burada misafirlerimizin sağlığı için tur kapasitelerini 45’ten 22 koltuğa küçülttük. Tüm tur programlarımızda açıkhava programlarının zamanlarını artırdık, otobüs içinde geçirilen zamanlamalara limitler getirdik. Tüm araçlarımızın hijyen standartlarına göre güne başlamadan önce hijyenik dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm misafirlerimize tur esnasında kullanmaları için hijyen setleri de hazırladık. Büyük gruplarla seyahat etmek istemeyen aile ve arkadaş grupları için 6 ve 12 kişilik butik deneyimler yaşayabilecekleri tur programları geliştirdik. Anadolu’daki operasyonlarımız dahil her ilde günübirlik gezi turları ve doğa yürüyüşü programları hazırladık.

Birlikte çalıştığımız otel partnerlerimiz de ciddi çalışmalar içindeler. Burada farklı konsept hazırlıkları içindeyiz, önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Ayrıca uçak yolculuğu tercih etmeyen misafirlerimiz için özel transfer paketleri de hazırladık. Bu araçlarımız ve şoförlerimiz her sefer öncesi tüm hijyenik kontrollerden geçerek misafirlerimizin gönül rahatlığıyla seyahatlerini gerçekleştirmelerini sağlayacaklar.

jolly-baskani-mete-vardar-006.pngTEKNOLOJI YATıRıMıNA DEVAM

Toplantı söz alan Jolly Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar, “Covid-19 salgın süreci, teknolojinin hayatımızda çok önemli bir yeri olduğunu gösterdi. Teknolojiye yatırım yapan ve en çok maddi kaynak yaratan şirketlerin başında yer alıyoruz, burada 100 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz. Teknoloji yatırımlarını gerçekleştirmeyen şirketler zamanla yok olup gidecekler. Fakat hiçbir zaman turizmde insan faktörünün önemini unutmamak lazım” dedi. Ayrıca yeni dönemde Türkiye’ de ilk olacak “ görüntülü rezervasyon uygulamasını “ devreye sokacaklarının da müjdesini verdi. Vardar “Bugün her ne kadar evlerimizde kaldığımız süreçte sanal müzeleri, galerileri geziyor olsak da Bodrum’da denize girerken aldığımız keyfi teknolojiyle yaşayabilme şansımız var mı? Ayder Yaylaları’nda dolaşırken aldığımız keyfi, Edremit’te, Akçay’da, Assos’da aldığımız oksijeninin teknolojiyle hayatımıza girebilme ihtimali var mı? Bu sebeple turizmde kültür, doğa ve insan çok önemli. Önlemlerimizi alarak gezmeye devam edeceğiz ve bu keyiften hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bu haber toplam 3428 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.