• BIST 7948.6
  • Altın 1888.73
  • Dolar 28.8632
  • Euro 31.4668
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

İkizdere cazibe merkezi olacak

İkizdere cazibe merkezi olacak
Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, gelen turist sayısının her yıl ortalama %10 arttış gösterdiğini ve son 5 yılda toplam %52 artış olduğunu söyledi.

RİZE -Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize'ye gelen turist sayısının her yıl ortalama yüzde 10 arttış gösterdiğini ve son 5 yılda toplam yüzde 52 artış olduğunu söyledi.
Turizm faaliyetleri ve istatistikler hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Müdürü Hocaoğlu, bölgede 1990'lı yıllardan sonra gelişmeye başlayan yayla ve dağ turizminin odağında olan Rize'nin son yıllarda rafting, heliski, termal turizm, trekking gibi alternatif turizmin hemen hemen bütün alanlarında gelişme gösterdiğini söyledi. Hocaoğlu, Rize'nin özellikle iç turizmde günden güne artan bir taleple karşılaştığını ve bunun sonucunda da Rize'ye gelen turist sayısının her yıl ortalama yüzde 10 arttığını belirtti.

 

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile Rize'nin ülke turizminde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, "Rize'yi 2003 yılında 321 bin, 2004 yılında 375 bin, 2005 yılında 415 bin, 2006 yılında 433 bin, geçen yıl ise 475 bin civarında kişi ziyaret etti. Bunların yaklaşık 254 bini yabancı turistti. Böylece Rize'yi ziyaret eden turist sayısı son 5 yılda yüzde 52 artış gösterdi. En fazla ziyaret edilen yerler ise Ayder Yaylası ile Zilkale vadisi oldu'' dedi.

 Bölgenin turizm potansiyelini en üst seviyede değerlendirebilmek ve turizmi 12 aya yayarak gelen turistlere daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla valiliğin öncülüğünde Ovit Dağı'nda 'Kış Sporları Turizm Merkezi', Ayder Yaylası'nda 'Örnek Yayla Evleri', il merkezinde de 5 yıldızlı otel yapılması için çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Müdür Hocaoğlu, bunların dışında İyidere ilçesinde bulunan ve eskiden mısır ekmeğe pişirmede kullanılan 'pileki' taşını elde etmekte kullanılan Pileki Mağarası'nı turizme kazandırmak, ayrıca yöredeki kale ve tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

 

"İKİZDERE VADİSİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK"

 

İkizdere'de yapılmakta olan kaplıca ve termal tesis ile Rize'nin Ayder'den sonra ikinci kaplıcasına kavuşacağını belirten Müdür Hocaoğlu, "Rize bu yıl içinde faaliyete geçecek olan İkizdere'deki termal tesisi ile yeni bir sinerji yakalayacaktır. Bu tesis ve Ovit Dağı'nda kurulması çalışmaları yapılan Ovit Kış Sporları Turizm Merkezi ile İkizdere Vadisi de de cazibe merkezi haline gelecektir." dedi.

 

Hocaoğlu, bu kapsamda 2 bin 600 metreye kurulacak telesiyejin önemli kazanım sağlayacağını ve böylece termal, doğa, kayak, kış turizmi türleri ile hem Ayder hem de İkizdere yöresinin turizme hizmet sunabilecek hale geleceğini vurgulayarak, "Bu da Rize'ye gelen yerli ve yabancı turistte daha da artış sağlayacaktır." ifadesinde bulundu.

 

Yapılması planlanan 4 ve 5 yıldızlı iki otel ile Rize'nin termal, doğa ve yayla turizminde iddiasını koruduğu gibi kongre turizminde de iddialı hale geleceğini kaydeden Hocaoğlu, böylece Rize'nin turizmin gözdesi haline geleceğini dile getirdi. Yaz mevsiminde gözde bir turizm merkezi olan Rize'nin son yıllarda kış turizmi alanında da önemli gelişme gösterdiğini ifade eden Hocaoğlu şöyle devam etti: "Kaçkar Dağları'nda 2005 yılından beri heliski turizmi yapılmaktadır. Heliski ile başlayan kış turizmi faaliyetlerinin çeşitlenmesi, Ayder Yaylası'ndaki kış turizmi potansiyelinin değerlendirilebilmesi için son 4 yıldır kış mevsiminde de Ayder Yaylası'nı açık tutuyoruz. Ayder'de kışın mevcut bin 200 yatak kapasitesinin 400'ü hizmet veriyor. Özellikle hafta sonları oldukça önemli doluluk oranları yakalanıyor. Bunun dışında Ayder'de şu anda baby lift kurulma çalışması yapılıyor. Bu da Ayder'e önemli kazanım sağlayacaktır. Bütün bu çalışmalar Rize'de turizmi 12 aya yayma adına önemli çalışmalardır.''

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.