• BIST 104.954
  • Altın 373,640
  • Dolar 6,7743
  • Euro 7,4347
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Hasan Erdem: TÜRSAB, gerileme devri yaşıyor, itibarı sıfırlandı

Hasan Erdem: TÜRSAB, gerileme devri yaşıyor, itibarı sıfırlandı
Sıkıntı içindeki acentelerin ve muhalif grupların tepkisine katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Erdem “Türsab gerileme dönemini yaşıyor. İtibarı sıfırlandı…” diyerek açıklama yaptı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği- TÜRSAB’ın Firuz Bağlıkaya ve ekibi tarafından acentelerin sorunlarından uzak, şahsi çıkarlarını gözeten anlayışla yönetilmesine karşı çıkan sıkıntı içindeki acentelerin ve muhalif grupların tepkisine katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Erdem “Türsab gerileme dönemini yaşıyor. İtibarı sıfırlandı…” diyerek açıklama yaptı. Böylece TÜRSAB yönetiminde uzun süreden beri devam eden, çatışmalar ve ‘çatlak’ Hasan Erdem’in açıklaması ile ayyuka’ çıktı. Hasan Erdem’in açıklaması üzerine ‘muhalefet cephesi de “Yemekli toplantılar son çırpınışları. Sonu yaklaştı. Acentelere ne verdi ki, ne bekliyor” dediler.

TÜRSAB ‘ALTIN MADENİ’ Mİ? ÇALIŞTIRILMAYAN KURULLAR…
Seçimlerden bu yana yönetime gelen Firuz Bağlıkaya ve ‘çok kutuplu’ ekibi nedeniyle kavgaların ve tartışmaların bir türlü bitmediği TÜRSAB’ta sancılar zirveye vurmaya başladı.
Firuz Bağlıkaya’nın ‘yasadışı’ olduğu iddia edilen ve oldu bittiye getirilen bir yönetmelikle genel kurulda TÜRSAB üyesi 2200 acentenin hür iradeleriyle oylarını alarak, yönetimde denetim ve disiplin kurullarına seçilen kişileri ‘tek adamlık’ ile ‘pasifize’ ederek müdahalesi nedeniyle ‘seçilmiş’ denetim ve disiplin kurulları çalışamıyordu.

TÜRSAB’TA ACENTELERE BASKI UYGULAYAN YANDAŞ SİSTEM ÇÖKÜYOR
Firuz Bağlıkaya’nın koltuğunu korumak için oluşturduğu ‘yandaş medya’, ‘yandaş yönetimin’ ve menfaat çarkına giren ‘yandaş acentelerin’ hiçbir kıymetinin bulunmadığını belirten muhalif acenteler “Biz hizmet bekliyorduk, vaatleri bekliyorduk. Hepsi rafa kalktı. Koltuk sevdası başladı. Artık herkes TÜRSAB’ın ‘altın madeni’ olduğunu düşünmeye başladı. Koltuğa oturan kalkmak istemiyor. Allah’tan Bakan Ersoy ne olduğu belirsiz kanunu rafa kaldırdı da rahat bir nefes aldık. Şimdi TBMM’de tatile girdi. Artık birilerinin umutları da suya düştü. Yoksa ne olduğu bilinmeyen ‘esrarengiz kanun’ birilerinin cebini dolduracak ve acentelerin sonunu hazırlayacaktı” dediler.

MUHALEFET CEPHESİ: FİRUZ BAĞLIKAYA’NIN OYLARI BALON
Öte yandan muhalefet cephesi, çok eleştirilen Başaran Ulusoy döneminden sonra, kendisine destek çıkan Hasan Erdem’in getirdiği ‘tabanın oyları’ ve eski yönetime karşı ‘tepki’ oyları ile seçilen Firuz Bağlıkaya’nın aslında hiçbir oyunun bulunmadığını belirttiler.
Muhalefet cephesi, Firuz Bağlıkaya’nın yaptığı her hatalı hareketle kendi kuyusunu kazdığını ileri, başkanlığıni sürdürebilmesi için hiçbir oyunun bulunmadığını, aldığı ‘oyların balon’ olduğunu ileri sürerek “Yemekli toplantılar son çırpınışları. Sonu yaklaştı. Acentelere ne verdi ki, ne bekliyor” dediler.

hasan-erdem-016.jpgHASAN ERDEM: BAĞLIKAYA, KİŞİSEL HIRSINDAN BAKAN ERSOY’LA ÇATIŞMAYA GİRDİ
Hasan Erdem, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın asli görevini bir yana bırakarak şahsi çıkarları ve kişisel hırsı nedeniyle sürekli hatalar yaptığını, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile çatışması sonucu Türsab’ın büyük zarar gördüğünü belirterek “Bu şekilde güven vermeyen hal, hareket ve davranışlar sektörümüze ve Türsab kurumuna zarar vermektedir. Liderlik, kendini güçlü kılmak değil, seni lider yapanları güçlü kılmaktır” dedi.
Firuz Bağlıkaya’nın acenteleri unutup kendi çıkarları için çalıştığını belirterek yazılı açıklama yapan Hasan Erdem, “Son zamanlarda birçok gazeteci arkadaşında köşelerinde yer verdiği Türsab ile ilgili haklı eleştirilerine katılmakla beraber tüm seyahat acentelerine ve turizm sektöründeki dostlarıma seslenmek istedim” diyerek şöyle dedi:

hasan-erdem.JpegFİRUZ BAĞLIKAYA KENDİ ÇIKARLARI İÇİN ÇALIŞIYOR
Üzülerek görüyorum ki, Türsab’ta 18 yıl süren gerileme döneminden sonra, birçok vaatlerle Türsab yönetimine gelen, Firuz Bağlıkaya ve ekibinden beklentiler çok yüksekti. Maalesef ki beklentilerin şu ana kadar hiçbiri gerçekleşmedi. Sadece kendi ve etrafındakilerin çıkarlarını korumak ve onlara imkan sağlamak için çalışmaya başladı.

Bu bağlamda, Türsab’ta bariz olarak herkesin gözü önünde yapılan bazı hatalarına değinmek istiyorum.

BAĞLIKAYA HERKESİ KÜSTÜRDÜ
150 kişilik lider bir kadro ile Türsab’ın yönetileceği sözünü vermişti ancak yapamadı. Bu gruptaki arkadaşlarının çoğunu küstürdü ya da bilinçli olarak uzaklaştırdı.

TEK KİŞİLİK YÖNETİM PEŞİNE DÜŞTÜ
Yönetimi, asil ve yedek üyeler ile beraber yöneteceğine söz vermesine rağmen nedendir bilinmez bir iki toplantıdan sonra yedekleri, denetleme ve disiplin kurulunu toplantıya davet etmeyerek, tek başına kendi hegemonyası altında tutmaya çalışmıştır.

KİMSEYE HESAP VERMİYOR
Türsab’ta yönetime geldikleri zaman Disiplin ve Denetleme kurulunu devre dışı bırakarak, görevlerini yerine getirmeleri engellenmiş, Denetleme ve Disiplin Kurulu odaları kapatılmıştır.

FAHİŞ ÜCRETLERLE LİYAKATSIZ PERSONEL ALINDI
Türsab’a alınan personelin liyakat ve bilgisine bakılmaksızın çok yüksek ve fahiş maaşlarla istihdam edilmesi özellikle ahbap çavuş ilişkilerine dayanarak bu kişilerin işe alınması izahı mümkün olmayan bir durumdur. Bu durum eski çalışanlarımız arasında huzursuzluk ve mutsuzluk yaratmıştır. Ayrıca ehliyet ve tecrübe sahibi olan eski çalışanlarımızın çoğu işten çıkarılmıştır. Bazılarına da işten çıkmaları için sürekli mobbing ve baskı uygulanmıştır.

YEMEKLERDE, PLAKETLERDE, FUARLARDA PARALAR SAVRULDU
Türsab adına fuarlara katılan personelin yabancı dil bilmemesi ve temsil de yetersiz olması kesinlikle kabul edilemez. Bu durum yapılan harcamaların heba edilmesi demektir.

TEK ADAMLIK İÇİN TÜRSAB YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRDİ
Firuz Bağlıkaya hiç gerek yokken ve kanun değişikliği yapılmamış iken seçildiği ilk hafta Türsab yönetmeliğini değiştirme telaşına düşmüştür. Esasında önce kanun değişikliği yapılır daha sonra yönetmelik değiştirilir. Kanun yönetmeliğe değil, yönetmelik kanuna tabidir.
Bu durumda Firuz Bağlıkaya burada iki amaca hizmet etmiştir.
Amaçlarından ilki; daha rahat hareket edebilmek ve kendisinden başka kimsenin yetki sahibi olmaması için, Türsab 2.Başkanlık makamını kaldırmak ve yönetmelikle başkan yardımcılığı sayısını arttırmaktır.

BYK’LARA ‘TEMSİL’ DİYEREK GÜÇLERİNİ YOKETTİ
İkinci amaçları ise; seçim öncesinde BYK’ları Bölge Temsil Kurulu haline getirmektir. Bu Yönetmelikle, Yürütme Kurullarımız Temsil Kurulu haline gelmiştir. Yeni Yönetmelikte Bölgesel Yürütme Kurullarını Temsil Kurulu olarak tanımlayarak onların gücünü daha da azaltmıştır.

YÖRE TEMSİL SEÇİMLERİNİ YAPMADI
Bölgesel Yürütme Kurullarını maalesef Bölge Temsil Kurulu diye tanımlayarak daha güçsüz bir hale getirmiştir. Yürütme kurulunu da, temsil kuruluna düşürmüştür. Yetkisiz, bütçesiz, sadece temsilde var olan Yöresel Temsil Kurulu, Bölgesel Temsil Kurulu ve Alan Temsilciliği gibi kurulları çoğaltarak kendine bağlı kişileri bu kurullara yerleştirip oy deposu olarak kullanmayı hedeflemiştir. Ancak Bölge Acentelerinden gelen tepki üzerine geri adım atarak yönetmelikte olmasına rağmen Yöre temsil kurulu seçimlerini yapamamıştır. Zaten aklı başında olan bir hukukçunun bu kadar yetki kargaşası yaratacak ve uygulanabilirliği olmayan bir yönetmelik taslağına imza atması imkansızdır. Bu İmkansızlığı Firuz Bağlıkaya başarmıştır.

YÖNETMELİĞİ KİMSEYE GÖSTERMEDEN GİZLİCE HAZIRLADI
Türsab yönetmeliği hazırlanırken hiçbir yönetim kurulu üyesine veya Byk Başkanına haber verilmemiştir. Hatta yönetmelik hazırlama komitesinde bulunan yöneticilerden zorla taslak alınmış ve gizlenmiştir. Kapalı kapılar ardında yönetmelik hazırlanıp bakanlığa gönderilmiştir.

Firuz Bağlıkaya Bakanlık Hukuk Danışmanlarına bile bu konuda hiç kimseye bilgi verilmemesi konusunda uyarı ve tembihte bulunmuştur. Hiçbir yöneticinin ve BYK Başkanının görüşüne başvurulmamış fikri dahi sorulmamıştır.

TÜRSAB 25 BİN TL MAAŞLI GÜVENLİK EKİPLERİ İLE DOLDURULDU
Türsab tarihinde hiçbir zaman bu kadar güvenlik ekibi istihdam edilmedi. Genel Başkan ile görüşebilmek için hiçbir zaman beş kapıdan geçmek zorunda kalmadık. Türsab tarihinde hiçbir zaman 25.000 TL verilerek eleman çalıştırılmadı. Bu durum sürekli olarak üyelerinin dilinde eleştiri konusu oldu.

TÜRSAB’TA MONARŞİK DÜZEN ZİRVEYE VURDU
Firuz Bağlıkaya, Başaran Ulusoy’dan etkilenmiş olmalı ki, Türsab’ta hergün sabahtan akşama kadar her türlü konuya müdahil olmaya, kurumu tek elden yönetmeye çalışmış hiçbir personelimize insiyatif yetkisi vermemiştir. Türsab kurumunda monarşik düzenden kurtulduk derken, yağmurdan kaçıp doluya tutulmuş olduk.

TÜRSAB’IN KASASINDAN YEMEKLER DÜZENLEYİP SAVURGANLIK YAPTI
Bir atasözünde denildiği gibi, ‘Körle yatan şaşı kalkar’ misali bu yanlış uygulama kötü etkileşimin bir tezahürüdür. Bağlıkaya, Türsab’ın kasasını kendi kasası gibi kullanarak, Anadolu’daki acentelerine sürekli yemekli toplantılar düzenleyip şov yapıp seçim yatırımı yapma düşüncesindedir.

ACENTELERİN SORUNLARIYLA İLGİLENMEDİ
İki yıldan beri yönetimde ve Türsab Genel Başkanı olarak görev yapan Bağlıkaya, acentelerin hangi sorunlarına problemine çözüm üretip dertlerine derman olmuştur?
Acenteler geçim zorluğu ve gelecek korkusu içinde yaşarken gelir kaynaklarımızı artırıcı ve pastamızı büyütecek hangi çalışmalar içinde bulunmuştur?

hasan-erdem-019.jpgİHTİRASI YÜZÜNDEN BAKAN ERSOY’U SUÇLAMAYA BAŞLADI
Acenteler geçim derdinde iken Bağlıkaya seçim derdine düşmüştür. Ayrıca şahsi ihtirasları yüzünden Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile ilişkileri tamamen bozulmuş, vaat edip hayata geçiremediklerini ört bas edebilmek için her konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanı'na yüklenip yasayı bahane etmiştir.

FİRUZ BAĞLAKAYA TÜRSAB’A BÜYÜK ZARAR VERMEKTEDİR
Bu şekilde güven vermeyen hal, hareket ve davranışlar sektörümüze ve Türsab kurumuna zarar vermektedir.

Hiç kimse kendini seçenlerden ve kendisine makam ve koltuk verenlerden üstün değildir. Seçenler hizmete layık seçilenler hizmet etmeye mecbur olur.

“Liderlik, kendini güçlü kılmak değil, seni lider yapanları güçlü kılmaktır”

Saygılarımla

Hasan ERDEM

TÜRSAB YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Bu haber toplam 7367 defa okunmuştur
Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.