• BIST 8039.18
  • Altın 1681.22
  • Dolar 27.156
  • Euro 28.9325
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 28 °C

Haruniye kaplıcasına hasta sevki

Haruniye kaplıcasına hasta sevki
Geçtiğimiz yıl 15 bin kişinin ziyaret ettiği Osmaniye'nin Haruniye Kaplıcası işletmecisi Eyüp Batçık: Sağlık Bakanlığı kararı ile hasta sevki yapılmaya başlandı.

OSMANİYE-Geçtiğimiz yıl 15 bin kişinin ziyaret ettiği Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde bulunan Haruniye Kaplıcası'na Sağlık Bakanlığı kararı ile hasta sevki de yapılmaya başlandı.

Tadilatı yapılarak hizmet vermeye başlayan Haruniye Kaplıcaları Sosyal Tesisi kış aylarında da başta romatizma hastaları olmak üzere, değişik rahatsızlıkları bulunan hastalara şifa vesilesi olmaya devam ediyor.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından hasta kabulü onayı da alan kaplıcaların işletmecisi Eyüp Batçık, tesis olarak altyapı çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, "Bakanlığın kararı ile sağlık kuruluşlarımız kaplıcamıza hasta sevki yapabilecekler. Bu sebeple tesisimizi daha modern bir işletme haline getirdik. Bu iznin ardından geçtiğimiz yaz aylarında 15 bin kişinin şifa aramak için geldiği kaplıcamızı kış aylarında da açık tutuyoruz ve önümüzdeki yaz bu sayının çok çok üstünde bir ziyaretçi bekliyoruz" diye konuştu.

 

Kaplıca suyunun, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Balneoloji Laboratuarı'nda yapılan incelemeler sonucunda şifa kaynağı olduğunun kanıtlandığını hatırlatan Batçık şunları söyledi:

 

"Kaplıca suları banyo kürü olarak kullanıldığında; osteoartrit, fibromyalji, kronik bel ağrısı, inme, nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası rehabilitasyon amacıyla, İçme olarak kullanıldığında da; mide ve ince bağırsak fonksiyonel rahatsızlıkları, kronik ve tekrarlayan ülserler, diabetes mellitus, gut hastalığı, böbrek ve idrar yolu taşlarının önlenmesi, taş kırma ve taş ameliyatları sonrası, kronik idrar yolları iltihapları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca suyun içeriğinde bulunan kalsiyum nedeniyle kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan raşitizm, osteoporoz, kemik ve dişlerin gelişmesi ve sağlamlığında, kalp kası ve çizgili kasların yeterli çalışmasında kalsiyum desteği sağlayarak etkili olabileceği inceleme raporlarında belirtildi."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.