• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 16 °C

Gözüm Bodrum'u aradı

Can Pulak

Antalya’dayım.  2008 yılında 128.000 uçağın indiği,12 milyon turistin geldiği, Türk turizminde mucize yaratan Antalya’da..

Devlet ile sektör 2008 yılının genel değerlendirmesini yapıyor.
Belek Turizm yatırımcıları Derneği(BETUYAB) mükemmel bir organizasyonla, yatırımcılarla ilgili bakanlıkların ağır toplarını bir araya getirmiş.
Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın başkanlığında turizmin röntgenini çekiyor, ihtiyaçları ve beklentileri dile getiriyor, sorunlara çözüm arıyor.  Burada bir hakkı teslim etmek zorundayım. Devlet de çok samimi, içten ve gerçekçi yaklaşıyor problemlere.

BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu’yu kutlamak gerek.
Hem böyle bir toplantıyı düzenlediği için ve hem de sadece Antalya’nın değil,tüm ülkenin turizm sorunlarının dile getirilmesine fırsat yarattığı için…
Turizm tam kadro oradaydı.
Tüm kuruluşların yetkililerı ve temsilcileri eksiksiz gelmişlerdi.Gözlerim Bodrum’dan birini aradı ama maalesef kimseler yoktu.Ne kadar üzüldüğümü anlatamam..

Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan Bodrum’a yardım etmesini istedim. Sorunları bir miktar anlattım.Aynı toplantıyı Bodrum’da da yapmalarını rica ettim.Elinden geleni yapacağını söyledi.Altyapı için 1 trilyon göndermişler ama sonucunu o da merak ediyor doğrusu.

Bakanlık Müsteşarı İsmet Yılmaz denizcilikten dostumuz…
Deniz Müsteşarlığı sırasında, pratik zekası ve çözmeye kararlı tutumuyla denizin yıllarca halledilemeyen pek çok meselesini bitirmişti.
Bodrum’u konuşurken, kendisini yine aynı kararlılık içinde gördüm. Bana tüm kadrosuyla Bodrum’a da geleceğinin sözünü verdi ve buranın tüm sorunlarının ameliyat masasına yatırılarak sırasıyla çözülebileceğini anlattı.
Bu arada Bodrum’lu denizcilere bir müjdesinin olduğunu da söyleyerek şöyle dedi:

‘’Yabancı bayrak meselesini hallettik. Tekne vergileri çok makul bir çizgiye çekiliyor. Şubat ayı içinde kararın açıklanacağını sanıyorum. Böylece Türk denizcilerinin çok haklı bir isteği de karşılanıyor.’’

Belek toplantısında bir şeyi tespit ettim. Çeşitli siyasi görüşlere mensup insanlar, iktidardan bir şey isterken duygusal davranmıyorlar. Turizmin duygusallığa, partizanlığa filan tahammülü yok. Bunu Bodrum’lu yöneticiler için söylüyorum. Ankara’ya gidiniz, taleplerinizi dostça anlatınız.
Bu arada siyaset gözlüklerinizi de çıkararak, partinize değil Bodrum’a hizmet getirtmeye çalışınız.
Göreceksiniz ki, Ankara size sıcak davranacak. Benden duymamış olun ama, Turizm Bakanlığı’nın kapısını peşin yargısız çalarsanız, pek çok meselenizi orada kolayca çözebileceğinizi görürsünüz.

Bu arada TYD Başkanı Murat Dedeman’a teşekkür ederim. Tüm konuşanların içinde Bodrum’u tek ağzına alan o oldu ve Dalaman’la Bodrum’a ilave uçak seferlerinin konulmasını istedi.Bu nedenle kendisini konuşmasının sonunda kutladım.

Belek toplantısında global krizin etkileri ve alınacak tedbirler, ülkeye döviz kazandırdığı için turizmin ihracat sayılması ,altyapı hizmet birlikleri ile ilgili uygulamada yaşanan sorunlar,amortismana tabi iktisadi kıymetlerin KDV iadesi hesaplarının dışında tutulması, devletin hüküm ve tasarrufundaki yerlerden alınan ecrimisillerin insaflı tespiti, mevcut tesislerin tahsis sürelerinin uzatılması,enerji kısıtlamaları ve yüksek ücretler,ulaşım ve marina sorunları,2009-2010 sezonunda okulların 23 Eylül’de açılması gibi pek çok konular konuşuldu. Ama en önemlisi, hükümetin ilan edeceği ekonomik pakette turizm sektörüne ayrılacak pay meselesiydi. Bununla ve diğer konularla ilgili çalışmalar. Ankara’da bu hafta Ekonomik Kurulda değerlendirilecek.

Belek’te çok güzel konuşmalar ve değerlendirmeler yapıldı. Bunlardan öğrendiğimize göre, rakiplerimiz boş durmuyor ve küresel krizin etkilerini en hafif şekilde atlatmanın önlemlerini alıyor. İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan’da devlet, sektöre rahatlatıcı ve ataklarını sürdürücü özel finansman kaynakları yaratıyor. Mısır turizme 1 milyar euro’luk kaynak ayırmış, İspanya 400 milyon,Yunanistan ise 270 milyon eore’luk destek paketleri hazırlamış. Şimdi sıra bizde, inşallah biz de sektöre yeterli miktarı aktarırız.

Bu arada turizmin bir mastır planının olmadığı dile getirildi ki, bu çok haklı bir eleştiriydi. Gerçekten Türkiye’nin artık ,bölgelere ve önemli turizm kentlerine göre ayrı ayrı birer mastır planı hazırlaması lazım. Örneğin Kapadokya’ya ne yapılacak,Bodrum daha ne kadar büyüyecek, Kuşadası ve Çeşme ile diğer turizm kentlerimizin altyapıları ne şekilde tamamlanacak?
Bu ve buna benzer tüm sorunların planlanacağı ciddi bir hazırlığa başlamanın zamanı geldi de,geçiyor artık…

Bakanlığın fazla bir yaptırım gücü olmadığı için, tüm kuruluşların katılacağı bir turizm üst kurulunun kurulmasının yararlı olacağı da, bu toplantıda anlatıldı. Bu kurulun kararlarının kanun gibi etkili olması düşünülüyor. Sakın bu da Anıtlar Kuruluna dönmesin yakında..

Konuyu, Bakan Ertuğrul Günay’ın bana şu konuda verdiği teminatla noktalayayım..

‘’Hiç kimse merak etmesin. Koyların yapılaşmasına ve bozulmasına kesinlikle izin vermeyeceğim. Oraları aynen bugün olduğu gibi korunacaktır.’’

Bu yazı toplam 1157 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.