• BIST 1.432,290
 • Altın 533,55
 • Dolar 9,3050
 • Euro 10,8300
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C
 • Antalya 20 °C

Fahrettin Çiçek: 100 milyon ziyaretçi ağırlayabiliriz

Fahrettin Çiçek: 100 milyon ziyaretçi ağırlayabiliriz
Peninsula Turizm’in Genel Müdürü Fahrettin Çiçek: Politika ve uluslararası ilişkilerde de turizm hedeflerine paralel davranır isek; önümüzde Türkiye turizm endüstrisi için yedi iyi yıl hedefi koyabiliriz

LONDRA / KUŞADASI - Türk turizminin deneyimli isimlerinden Peninsula Turizm’in Genel Müdürü Fahrettin Çiçek Londra’da düzenlenen World Travel Market-WTM sonrası gözlemlerini yazarken “İşimiz çok, yolumuz uzun, hedefler büyük, doğru hamlelerle yılda 100 milyon ziyaretçi ağırlama kapasitemiz oluşabilir. Politika ve uluslararası ilişkilerde de turizm hedeflerine paralel davranır isek; önümüzde Türkiye turizm endüstrisi için yedi iyi yıl hedefi koyabiliriz” dedi.

fahrettin-cicek-peninsula-001.jpg

GÖZLEMLERİNİ PAYLAŞIYOR

Türkiye’de dünyada yeni destinasyonları en çok geçen turizmci olarak dikkati çeken Fahrettin Çiçek, gözlemlerini fırsat buldukça meslektaşları ile paylaşıyor.
Bu kez Fahrettin Çiçek Heathrow Airport'tan Kuşadası'na seyahat ederken uzakta WTM hakkında görüşlerini şöyle kaleme aldı:

·”2019 sezonu için tüm kaynak pazarlardan sinyaller olumlu, sıkı bir sezon için iyi hazırlanmak gerek..

fahrettin-cicek-peninsula.jpg

YEDİ İYİ YIL HEDEFİ KOYABİLİRİZ
Kışı iyi değerlendirelim. Personelimizi, tesislerimizi, turistik belde ve kentlerimizi iyi hazırlamalıyız. Politika ve uluslararası ilişkilerde de turizm hedeflerine paralel davranır isek; önümüzde Türkiye Turizm endüstrisi için yedi iyi yıl hedefi koyabiliriz.

İşimiz çok, yolumuz uzun, hedefler büyük, doğru hamlelerle yılda 100.000.000 ziyaretçi ağırlama kapasitemiz oluşabilir. Elimizdeki doğal, tarihi ve kültürel kaynaklar ile sektör olarak dünya sıralamasında ilk üçü hedeflemeliyiz.

fahrettin-cicek-peninsula-002.jpg

YÜKSEK KREDİ FAİZ ORANLARI ÖNEMLİ SORUN
Ancak yatırımcının kırılan cesareti ve duran turizm yatırımları, yüksek kredi faiz oranları kısa ve orta vadede önemli bir sorun.

Yakın dönemde yabancı tur operatörlerinin finansman sağlayarak ülkemizde nitelikli yatak arzını artıracak ve kendi kapasite artışlarını güvence altına alacak arayışlara gireceğini öngörüyorum.

fahrettin-cicek-peninsula-004.jpg

DEVLET KARMA BİR MODEL YAPMALI
Yerli ve yabancı yatırımcıyı cesaretlendirmek için ilk aşamada Devlet de, Turban tarzı, anahtar teslimi turistik tesisler yapıp özel sektöre kiralamayı esas alan karma bir modelle nitelikli turizm tesis ve bölgelerini hayata geçirebilir....

Büyük hayaller kurup sıkı çalışırsak; bu iş olur!”

CÖZÜM ÖNERİLERİ

Fahrettin Çiçek, gözlemlerine çözüm önerilerini şöyle ekledi:

AB ÜYESI ÜLKE VATANDAŞLARINA AVRUPA BIRLIĞI KIMLIK KARTI VERILMELI
Turizm ülkesi olarak ülkemize seyahatin önündeki tüm engellerin süratle kaldırılması; mümkünse her türlü vize (e-vize dahil) uygulamasından en kısa sürede (mütekabiliyet esasına takılmadan) vazgeçebilir, tüm Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarına pasaport yanında Avrupa Birliği Kimlik Kartı ile ülkemize seyahatin önünü açabiliriz.

AVRUPALI SEYAHATTE PASAPORT TAŞIMAK ISTEMIYOR
Özellikle Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında seyahatin bu denli serbest olması bizleri rakiplerimiz Yunanistan, Ispanya ve hatta Hırvatistan ve Bulgaristan karşısında bu anlamda rekabet edemez bir halde bırakmaktadır. Avrupalı seyahate çıkmak için ayrıca bir pasaport almak veya seyahatlerinde yanında ayrıca pasaport taşımak istemiyor. Çoğu Avrupalı pasaportunun süresi bitmiş ise uzatmıyor ya da artık pasaport alma zahmetine dahi katlanmıyor.

LOW COST HAVAYOLLARINA UÇUŞ HAKKI VERİLMELİ
Open Sky anlaşmasına süratle dahil olup, Avrupalı (low cost) bütçeli havayolu şirketlerine istedikleri Avrupa ülkesindeki istedikleri havalimanında ülkemizdeki istedikleri havalimanına uçuş yapma hakkını kullanmalarını sağlamak için gerekli adımları atmalıyız.
Son iki yıldır RyanAir sadece bayrak taşıyıcısı olduğu İrlanda ve Slovakya’dan Dalaman’a ve Bodrum’a seferler düzenlemeye başlamış durumda, Open Sky anlaşmasına dahil olunması durumunda RyanAir ve onunla birlikte EasyJet, WizzAir gibi Avrupa'nın önemli low cost havayolu şirketleri istedikleri havalimanından ülkemiz havalimanlarına sefer düzenleyebileceklerdir.

UCUZ UÇUŞLAR VE Y KUŞAĞI
Ülkemizdeki havayolu şirketlerinin en düşük tarifeden uygulamaya başladıkları fiyatları ile kıyaslandığında dahi tüketiciye çok daha avantajlı fiyat ve ulaşım ağı fırsatları sunan düşük bütçeli havayolu şirketleri tur operatörlerine bağımlılığı da azaltma konusunda önemli bir çözüm ortağı olarak öne çıkmakta ve pazardaki konumlarını gittikçe güçlendirmektedirler.
Bağımsız seyahat etmeyi ve kendi tatil paketini kendisi oluşturmayı giderek daha çok tercih eden Y kuşağı sehhaylarını bu sayede daha çok ülkemize çekebiliriz. İspanya ya giden ziyaretçilerin %55’inden fazlası bu ülkeye bir bütçeli havayolu ile gidiyor olduğu gerçeğini unutmamak gerek.

Bu haber toplam 5911 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.