• BIST 11181.56
  • Altın 2631.343
  • Dolar 33.0454
  • Euro 36.2489
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 31 °C

Erzincan’a Sivil Havacılık Okulu

Musa Alioğlu

Bir ülkenin kalkınması elbette ekonomisinin güçlü oluşuyla mümkündür.  Ekonominin güçlü olması için birden fazla konuda yükselen grafikler çizebiliyorsak başarıya ulaşabilmişiz demektir. Çağımızda ülkelerin en fazla para kazandığı alanlardan biri de turizmdir. Turizm derken aklımıza sadece sırtında çantası, cebinde çok az parası  olan ve yayan yapıldak gezen  insan tipini kasdetmiyorum. Çağımızda turist cebinde binlerce doları olan dünyayı bir baştan bir başa dolanan kimse olsa gerek. İşte bizim aradığımız da bu tip turisttir.

Türkiye olarak biz, bir yandan bize turist gelsin diye kıvranırken bir yanda da bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkına vardık galiba. Yine turizm deyince akla hemen ulaştırma, özellikle de hava ulaşımı geliyor. Artık trenle veya otobüsle seyahatin yerini uçakla seyahat etme almıştır. Haftalar süren deniz yolculukları da insanları cezbetmiyor. İnsanlar hızlı, çabuk ve pratik seyahat etmek istiyorlar. Kısaca uçmak istiyorlar.

İşte bizim ülkemizin de bu alanda, yani havacılık alanında yapması gerekenler var.  Yabancı turistler bu ülkeye elbette geliyor, gelmeye de devam edecek. Ama bizim ülkemizin insanı da bu imtiyazdan yararlanmaya başlamıştır. Bu nedenle yapılan her türlü çalışma, atılan her adım  bu ülkeye ve halkına yapılmış en büyük iyiliktir. Bakınız  ülkemizin 50. yıllık güzide şirketlerinden biri olan Çelebi Hava Servisi ve bağlı olduğu Çelebi Holding bir önemli adım attı.

Ülkemizin kalkınmaya en fazla susamış bölgelerinden biri olan Erzincan'a bir sivil havacılık yüksek okulu açmak için kolları sıvadı.

 

Erzincan Üniversitesi'ne bağlı olacak olan bu okulun  kuruluş protokolu , Erzincan'ın yetiştirdiği devlet adamı ve ulaştırma sektörünün en büyük patronu olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap ve Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Çelebioğlu tarafından imzalandı.

 

Sektörü çok iyi bilen ve ihtiyaçlarının da farkında olan Bakan Yıldırım, Erzincan'da düzenlenen törende  yaptığı konuşmada, ağırlıklı olarak İngilizce eğitim yapacak olan bu yüksekokuldan mezun olanların asla iş sıkıntısı çekmeyeceklerini belirterek ''Bu yatırımları Erzincan'a kazandırmanın mutluluğu içerisindeyim. Gençlerimiz, Çelebi Holding başta olmak üzere gelişmekte olan sivil havacılık sektöründe, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında iş sahibi olabilecekler'' diye konuştu.

 

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Çelebioğlu, ise, Türkiye'de ve dünyada son yıllarda sivil havacılık alanında büyük gelişmeler yaşandığını belirterek, söz konusu yüksek okulun tüm masraflarını karşılayacakmlarını dile getirdib.

Ulaştırma Bakanlığının telkinleriyle Erzincan'a Sivil Havacılık Yüksekokulu kurmaya karar verdiklerini ifade eden Çelebioğlu, söz konusu yüksekokulun tüm harcamalarını da üstleneceklerini belirtti.

 

Törende konuşan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap da Erzincan Üniversitesi'nin aynı tarihte kurulan öteki üniversitelerden ileride olduğunu, yapılması planlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile de aradaki farkın iyice artacağını ifade etti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap ve Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Çelebioğlu tarafından imzalanan bu protokol ile Doğu Anadolu'da ilk kez bu alanda eğitim verecek bir okul gerçekleştirilecek.

Ve ortada yalın bir gerçek var ki, bu okul bu kentin hayatına çok şey katacak. Bu okul sivil havacılık sektörümüze çok başarılı ve çalışkan gençlerin katılmasını sağlayacak.  Ve dahası bu okuldan mezun olacak gençler yarın bu ülkenin kaderinde söz sahibi olacaklar. Tıpkı, haklı olarak büyük gurur duydukları hemşehrileri Binali Yıldırım gibi, onlardan birgün gelecek yüksek mevkilere gelecekler.

 

Bu yazı toplam 1109 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.