• BIST 1.087
 • Altın 469,161
 • Dolar 7,6148
 • Euro 8,9402
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 19 °C

Emin Çakmak: Türkiye Turizm Kanunu’nu çıkarmalıyız

Emin Çakmak: Türkiye Turizm Kanunu’nu çıkarmalıyız
Turizmde Seferberlik Platformu Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye Turizm Kanunu’nun çıkartılması gerektiğini belirtene Bakan’a çağrı yaptı.

ISTANBUL- Turizmde Seferberlik Platformu Kurucu Başkanı ve TÜRSAB Hepimizin Platformu Kurucu Başkanı Emin Çakmak Türk turizminde yıllardır çatışmalara, çelişkilere yol açan ve ilerlemeyi engelleyen “her kuruluşa bir kanun” anlayışının sona ermesini ve turizmin arayasası olacak şekilde Türkiye Turizm Kanunu’nun çıkartılması gerektiğini belirtene Bakan’a çağrı yaptı.

emin-cakmak-.jpg

EMIN ÇAKMAK ‘TÜRKİYE TURİZM KANUNU’ İÇİN SÖZ VERMIŞTI

Emin Çakmak “Türsab Hepimizin Platformu ile seçim çalışmalarını yürütürken, Türsab başkanı seçilirse turizmde “tek yasa, tek çatı’ olması için gayret göstereceğini bildirmişti. Emin Çakmak, Türkiye’nin 7 bölgesinde 101 il ve ilçesinde yaptığı konuşmalarda “Turizmin tüm paydaşları ile uyumu sağlayacak Turizm Yasası’nın çıkmasına öncülük edeceğiz. Bu yasa kapsamında yer alan yönetmeliklerle tüm paydaşlar uyum içinde işbirlikleri kurma imkanı bulacaklar ve turizmdeki çatışma sona erecektir” demişti.
Ancak seçimde başarılı olamayan Emin Çakmak, bu gezilerde acentelere verdiği sözü yerine getirmek için çalışmalara başlayarak “Artık Türk turizminde dağınıklık ve çatışmalar sona ermeli. Türk turizminin barışa, sevgiye ve işbirliğine ihtiyacı var. Bunu da sağlayacak, turizmi düzene kavuşturacak, ortak menfaatleri koruyacak Türkiye Turizm Kanunu’dur” dedi.

emin-cakmak--001.jpg

TURİZMDE PAYDAŞLARI BİR ÇATI ALTINDA TOPLAYALIM

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sektörden gelen bakanın bu dudumu en iyi anlayacak durumda olduğunu ve bunun tarihi bir fırsat olduğunu belirten Emin Çakmak “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanına acil çağırım!” başlığı altında “Özel sektörden gelen bir temsilci ve bakan olarak, bu konumu tarihi bir fırsata dönüştürmeliyiz. Aynı sektörde, faaliyet gösteren ve hizmet veren, tüm paydaşları ayrı ayrı kanunlarla yönetmektense, T.C. Kültür ve Turizm BakanlığI’nın himayesinde ve size bağlı bir Türkiye Turizm Kanunu’yla, tüm paydaşları bir çatı altında bir araya toplamak mümkün olacaktır” diyerek “*Gelin, TÜRSAB kanununu iptal edelim. *Gelin, Türkiye Rehberler birliği kanunu iptal edelim. *Gelin hep birlikte, Türkiye Turizm kanununu çıkartalım” dedi.
 

EMIN ÇAKMAK’IN ÇAĞRI YAZISI ŞÖYLE

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanına acil çağırım!!!

Sayın Bakanım,

Özel sektörden gelen bir temsilci ve bakan olarak, bu konumu tarihi bir fırsata dönüştürmek için;

*Gelin, Türkiye Seyahat Acenteleri BirliğI - TÜRSAB Kanunu’nu meclise sevk etmeyin ve yeniden topal bir kanun çıkarma yolunu açmayın.
*Gelin, TÜRSAB kanununu iptal edelim.

*Gelin, Türkiye Rehberler birliği kanunu iptal edelim.
*Gelin hep birlikte, Türkiye Turizm kanununu çıkartalım.

ORGANİK BAĞIN TARİFİ YAPILIR
Tüm Turizm paydaşlarını kucaklayacak, birbirlerinin arasındaki organik bağı belirleyecek ve sorumlukları tarif edecek, tüm paydaşların hak ve hukuklarını koruyacak bir kanunla ve tüm paydaşlara, otelcilere ve turizm acentelerine, uçak ulaşım firmalarına, rehberlere ve turizm taşımancılara, ayrı ayrı, yönetmelikler çıkartılarak, Türkiye Turizm kanununun altında, birbirleri arasında organik bağın tarifini ve sorumluklarını belirlemek mümkündür.

Dolayısıyla, bu tarihi fırsatı kaçırmayalım.
Bir takım kanunların yenilenmesi, ya da, güncellenmesi ile vakit kaybetmeyelim.
Topyekûn Türkiye turizmini kucaklayacak, herkesi mutlu edecek, bir kanunun çıkmasına vesile olunuz ve liderlik yapınız.

TARTIŞALIM EN İYİSİNİ YAPALIM
Bizde özel sektör olarak, bu yaklaşmanıza destek olalım.
Gerekirse, üç gün boyunca, tüm paydaşlarla bir arada Antalya da veya Anadolu’nun her hangi bir noktasında, bir araya gelip, Türkiye Turizm Kanunu’nu maddelerini tartışalım, paydaşların arasındaki sorunları tartışalım ve bir kanun haline getirip, bunu da sizin bakanlığınız döneminde, meclise sevk ederek, çıkartalım.

ÇELİŞKİLERE SON VERELİM
Malumunuz iki sektör temsilcisinin ayrı ayrı kanunları var ve bu kanunlarda birçok maddeleri birbirine çelişiyor. Uzun yıllardır, otelciler birliği ve federasyonu da oteller için, ayrı bir kanun talep ediyor ve bunu da sürekli dile getiriyor.
Yarın, turizm taşımacıları bir kanun talep edecektir.
Yarın, hava taşımacıları ayrı bir kanun talep edecektir.
Dolayısıyla, aynı sektörde, faaliyet gösteren ve hizmet veren, tüm paydaşları ayrı ayrı kanunlarla yönetmektense, T.C. Kültür ve Turizm BakanlığI’nın himayesinde ve size bağlı bir Türkiye Turizm Kanunu’yla, tüm paydaşları bir çatı altında bir araya toplamak mümkün olacaktır.

BÖLGELERİN AKTİF TANITIMI SAĞLANIR
Bu kanunla beraber, Türkiye Turizm Ticaret Odalarının kurulmasının önünü açalım.
Bu çalışmayla birlikte, gerek tanıtımda, gerek kültürel mirasa sahip çıkılması yönünde, 81 ilde kurulacak, Türkiye Turizm Ticaret Odalarıyla beraber, hem kültürel mirasımızın ayaklandırılması, sahip çıkılır.
Hem de bölgelerin, destinasyonların daha aktif bir şekilde tanıtılması ve özel sektöründe, devlet ile beraber, hükümet ile beraber,
Böylece Türkiye turizminin tanıtılmasına maddi katkılar Türkiye Turizm Ticaret Odalarınca yapılabilir.
Tüm bunların Bakanlığın koordinasyonunda yapılması mümkün olacaktır.

TARİHİ FIRSATA ÇEVİRELİM
Dolayısıyla, sizlere çağırım;
Özel sektörden gelen bir Bakan olarak, bu pozisyonu çok iyi değerlendirelim ve bunu tarihi bir fırsata çevirelim.
Bu kanundan sonrada, topyekûn bir turizm seferberliği başlatıp, koymuş olduğumuz 70 milyon turist, 70 milyar dolar hedefe, el ele, güç birliği yaparak, iş birliği yaparak, hep beraber yürüyelim.

Bu benim sizlere naçizane çağrımdır.

Saygılarımla,

Emin ÇAKMAK

Turizmde Seferberlik Platformu Kurucu Başkanı

TÜRSAB Hepimizin Platformu Kurucu Başkanı

Bu haber toplam 4232 defa okunmuştur
Etiketler:
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.