• BIST 3.293,91
  • Altın 996.522
  • Dolar 18.5459
  • Euro 18.1457
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 30 °C

Emin Çakmak: Hedef 100 milyar dolar

Emin Çakmak: Hedef 100 milyar dolar
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak: Hedefimiz Türkiye’ye 100 milon turist getirmek ve 100 milyar dolar kazandırmaktır” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Başkan Adayı Emin çakmak ve “Türsab Hepimizin” ekibi İstanbul Çırağan Otel’inin “Saray” bölümünde kahvaltıda gazetecilerle buluştu. Emin Çakmak Türk turizminin aslında 131 destinasyona sahip olduğunu belirterek “Türsab olarak 45 yılda ancak 3.5 destinasyon yaratabilmişiz. Özellikle Türsab’ın kurulduğu Türk turizminin doğduğu ve turizmin başkenti olabilecek İzmir’i bile ihmal etmişiz. Türkiye’de Antalya ve Muğla önemli destinasyonlardır. Kapadokya ise dünya çapında kültürel ve doğal bir merkez olmasına rağmen yarım destinasyondur. Bir bölgenin destinasyon olması için her yıl en az 4 milyon turist çekmesi gerekmektedir. Hedefimiz Türkiye’ye 100 milon turist getirmek ve 100 milyar dolar kazandırmaktır” dedi.

th-yonetim.20151105113306.jpg

emin-ciragan99.jpg

th-ciragan.jpg

Emin Çakmak Cumhuriyetin 100'cü yılında 100 milyon turist ve 100 milyar dolar hedefine yönetimin içinden yetişecek yeni yıldız yöneticilerle birlikte ulaşacaklarını, başarılı ülkelerin böyle yaptıklarını belirterek "Bundan böyle Türsab yönetimi 6500 faal acentei kucaklayan ve birlikte hareket eden dinamik bir yapıya kavuşacaktır. Bizler her bir acentenin yeni fikirlere ve yeni görüşlere sahip olduğunu biliyor, onlarla birlikte hareket ederek hedeimize ulaşacağımızı biliyoruz" şeklinde konuştu.

emin-ciragan2.jpg

TÜRSAB GENEL KURULUNA KATILIM REKORU KIRILACAK
Emin Çakmak, “Türsab yönetimine geldiğimizde iki dönem görevde kalacağız ve önümüzdeki 24 ayı çok verimli kullanarak Türsab’ın kaybettiği zamanı telafi edeceğiz” şeklinde konuştu. Halen Türsab genel kuruluna katılacak delege sayısı 3086 olarak bildirildi. İnşallah 3500 delege katılacak ve Türsab’ın 43 yıllık tarihinde yeni bir rekora imza atacağız. Bu da seyahat acentelerinin zor bir dönemden geçtiğini ve umutlarını artırmak peşinde olduklarını gösteriyor. Genel kurula katılarak demokratik haklarını kullanarak Türsab’ın ve dolayısıyla Türk turizminin en iyi seviyelere getirilmesi için katılımcı olmaları bekleniyor.

DÜNYA HIZLI DEĞİŞİYOR, TÜRSAB GERİ KALIYOR
TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak, beraberinde Türsab yönetiminde yer alacak “Türsab Hepimizin” ekibini tanıttıktan sonra toplantıya katılan gazetecilerin sorularını cevaplandırdıktan sonra projelerini anlattı:
Dünyada ve ülkemizde her alanda olduğu gibi, turizmde de dönüşüm çok hızlı yaşandığını ve bu hızlı dönüşümün, sektörel sorunları hızla artırdığını belirterek “Mevcut TÜRSAB yönetimi; ne öngörüleriyle, ne mevcut yönetim anlayışıyla, ne de teknolojik alt yapısıyla sorunlarımızı çözememekte, mevcut 1618 sayılı yasamız ise artık ihtiyaçlarımıza cevap veremiyor” dedi.

emin-ciragan44.jpg

HEDEFİMİZ TÜRSAB’ı ÇAĞ DıŞı KALMıŞ YÖNETIMDEN KURTARMAKTIR
Emin Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü:
Bizler "TÜRSAB HEPİMİZİN" diyen arkadaşlarımızla beraber; TÜRSAB’ımızı çağ dışı kalmış yönetimden kurtarmak, gerçek işlevine kavuşturmak için TÜRSAB’ın gerçek sahipleri olan değerli üyelerimize hizmet etmeye talip olduk. Bizler, sektörümüzde çalışan tüm emektar kardeşlerimizin haklarını korumak, sorunlarını çözmek ve sektörümüzün hak ettiği yere gelmesi için bu göreve talibiz.
Sektörümüzde çalışan kardeşlerimizin, ekmek götürdükleri ailelerinin de bir an önce bu mutlu hedeflere kavuşmak için bizlere dua ettiklerini biliyor ve bu duaların gücüyle başaracağımıza tüm kalbimizle inanıyoruz.
3 yıldır Anadolu’da gezmedik, kapısını çalmadık acenta bırakmadık. Sorunları yerinde tespit ettik ve çözümlerini de sorunlar ile baş başa bırakılan meslektaşlarımızla birlikte ürettik. 22. Dönem Genel kurul öncesi 154 sorun ve çözümünü seçim beyannamesinde açıkladık. Bu sorunlar hepsi biran önce çözüme kavuşması gerekir ancak öncelikli ve çok canımızın yandığı konuları aşağıda özetledik. 3 yıl öncesinde yola çıkarken 2+2 kuralını kendimiz için kırmızı çizgi olarak belirlemiştik. Amacımız hizmet etmek başkan olmak değil.

emin-ciragan4.jpg

TEMİNAT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ
 Ağır teminat sistemi yerine işlevsel sigorta sistemi hayata geçirilmelidir. Seyahat acentalarının, seyahat acentası ve tur operatörleri olarak ayrıştırılması ve genel bir sigorta sistemi kapsamında sigortalanarak hem acentaların hem de tüketicilerin teminat altına alınması gerekmektedir. TÜRSAB’ın öncülüğünde, rakip ülkelerin ve Avrupa Birliği’nin uygulamaları incelenerek bu çalışma karara bağlanmalıdır. Tüketici sigortası sistemi daha işlevsel hale getirilmelidir. Teminat sistemi, seyahat acentaları grupları kaldırıldığında tekrar gözden geçirilmelidir. Tüketicinin etkin sigorta ile korunması gerekmektedir.1618 sayılı kanunun ilgili maddesi iptal edildiğinden dolayı kanuna istinaden çıkartılan yönetmelik bu yönü ile hukuka uygun değildir. Bu nedenle kanunda düzenleme yapılmalı, teminat miktarı makul bir düzeyde belirlenmeli, hem tüketici hem de küçük ve orta büyüklükteki seyahat acentaları koruma altına alınmalıdır.

DÜNYA DEVİ İNTERNET SİTESİ KURACAĞIZ
Türkiye pazarının yüzde yetmişine hitap eden seyahat sitelerine rakip olacak dünya çapında bir seyahat sitesi kurulacak.İç ve dış turizm yapan acentaların ürünleri bu sitede yer alacak. Tüm üyelerin bu portal da ürünlerini nihai tüketici ile buluşturarak reklam giderlerinin düşürülmesi sağlanacaktır. Vatandaşların tatil seçimini bu portal üzerinden yapması sağlanacaktır.

emin-ciragan22.jpg

BELGE DEVRİNİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ
Faaliyetine devam etmek istemeyen seyahat acentaları sahiplerinin, acentacılık haklarını satış yoluyla devredebilmesi sağlanacaktır. Bölgelerindeki ölü sezonlarında acenta ve şubelerinin faaliyetlerine ara vermek isteyenler için uygun kural ve izinler oluşturulacaktır. Şube aidatları mevcudun %75’i oranında indirim yapılacaktır.

HAC CE UMRE İŞİ ACENTENİN OLACAK
Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşülerek hac ve umre organizasyonlarının tamamının TÜRSAB üyeleri tarafından yapılmasına çalışılacaktır. Hac kontenjanının aşamalı olarak diyanetten alınarak acentalar lehine çevrilmesi için çalışmalara başlanacak. 5 yıl içerisinde de 100% kontenjanın acentalar tarafından yapılmasına çalışılacaktır. Hac umre komitesinde yandaşlar değil, işi bilen ve sektöre hizmet üretecek acentalar görev yapacaktır. Havayolu şirketleriyle hac umre uçuşları için en uygun fiyat anlaşmaları yapılacak ve tekeller oluşturulması engellenecektir. Servis fiyatları makul düzeylere düşürülecektir. Mekke ve Medine'de Servis kalitesi arttırılıp yaşanan sorunlar giderilecek ve hesaplara açıklık getirilecektir. Hac ve Umre acentalarımızın sahipleri, ortakları ve operasyon müdürlerine 1 yıllık ticari vizeleri, TÜRSAB tarafından alınacaktır. (Hac ve umre organizasyonlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seyahat acentalarının hem rakibi hem de denetleyicisi olması haksız rekabete neden olduğu için, Diyanet İşleri Başkanlığı sadece gözetleyici ve denetleyici konumunda faaliyetlerini sürdürmelidir.)

emin-ciragan66.jpg

ACENTELERİ İKİNCİ İŞ YAPMAKTAN KURTARACAĞIZ
Seyahat acentalarını gerçek işlerini yapar hale getirilerek ikinci işe ihtiyaçları olmaktan kurtaracağız. Acentaların iş güçlerini artırıcı ve yeni kaynaklar yaratıcı projeler geliştirdik. Artık acentaların kazançlarını artıracağız. Acentalar, ofisinin ve çalışanlarının giderini karşıladığı gibi mesleki saygınlıkları da artacaktır.

YENİ ACENTELERE KOTA GETİRECEĞİZ
Yeni acenta ve şube açılışlarında açılış kriterleri yeniden düzenlenecektir. Bölgesel kota sistemi geliştirilerek merkez acenta ve şube açma kriterleri yeniden belirlenecektir. Kotası müsait olan illerde acenta açılışlarına o bölgenin yerel halkından olan ve “meslekte tecrübe sahibi “ turizmcilere öncelik sağlanacaktır. Kotası müsait olmayan illerde merkez acenta ya da şube açılışına izin verilmeyecektir. Bu uygulama sonrasında belge satışlarına son verilerek, belgelerin değer kazanmalarına imkân sağlanmış olacaktır

emin-ciragan77.jpg

HESAP VEREN TÜRSAB OLACAĞIZ
TÜRSAB’ın iştiraklerinden elde ettiği tüm gelirleri; sektörün ve üyelerinin tanıtımı ile üyelerin alt yapılarının ve teknolojik üst yapılarının geliştirilmesi için harcanacaktır. Geçmiş dönemde elde edilen gelirlerin nerede kullanıldığı tespit edilecek, bu gelirlerin de sektör ihtiyaçları doğrultusunda harcanmaları sağlanacaktır.
Üç aylık dönemlerde gelir ve giderler şeffaf olarak üyelerin incelemesine güncel olarak açık bulunacaktır.

BYK' LARI TEKRAR DÜZENLEYECEĞİZ
Mevcut BYK Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri bizim için çok değerlidir. Bölgede faaliyet gösteren tüm meslektaşlarımız bölgesel turizm kalkınma konseylerinde görev alacaklardır. BYK seçimleri yönetim güdümlü olarak değil özerk, saygın ve demokratik olarak yapılacaktır. Bölgesel Yürütme Kurulu seçimleri tüm meslektaşlarımıza açık olarak genel kurul seçiminden önce yapılacaktır. Bölgesel yürütme kurullarının özerk hale getirilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

HAVAYOLLARIYLA GÜÇLÜ MÜZAKERE
 Havayolu – Acenta ilişkilerinde, acentaların potansiyel satış gücü havayolu şirketlerine izah edilerek güçlü bir müzakere masası kurulacaktır.
 Havayolu – Acenta amaç ve çıkarlarının aynı olduğunu, acentaların haklarının ve kazanımlarının havayollarına kabul ettirilmesi ısrarla sürdürülecektir.

emin-ciragan98.jpg

KAÇAK FAALİYETLERİ ENGELLEYECEĞİZ
Türkiye’nin giriş noktalarında denetimler artırılarak seyahat acentası aracılığıyla organize edilmediği anlaşılan faaliyetleri cezalandırıracağız.
Belediyeler, Kamu Kuruluşları, Okullar ve benzeri kuruluşların düzenlediği kaçak gezilerin, seyahat acentaları tarafından düzenlenmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.
Teknolojik altyapı ve kadro ile internet aracılığıyla 24 saat kaçak faaliyetlerin anında izlenerek durdurulması için gerekli müdahaleleri yapacağız.
Müze ve Ören yeri girişlerinde seyahat acentası ve korsan turist rehberliği gibi kaçak faaliyetlerin önlenmesi için sürekli denetim yapacağız.

BELGE DEVRİNİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ
Faaliyetine devam etmek istemeyen seyahat acentaları sahiplerinin, acentacılık haklarını satış yoluyla devredebilmesi sağlanacaktır. Bölgelerindeki ölü sezonlarında acenta ve şubelerinin faaliyetlerine ara vermek isteyenler için uygun kural ve izinler oluşturulacaktır. Şube aidatları mevcudun %75’i oranında indirim yapılacaktır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.