• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 16 °C

Dr. Mengü: İstanbul kan kaybediyor

Dr. Mengü: İstanbul kan kaybediyor
Sektörün lider firmalarından Mercan Turizm’in sahibi Dr. Cüneyt Mengü İstanbul’un turizmde giderek kan kaybettiğini içeren bir yazı kaleme aldı.

İSTANBUL- Ortadoğu ülkelerine yönelik yaptığı turizmle sektörün lider firmalarından Mercan Turizm’in sahibi Dr. Cüneyt Mengü İstanbul’un turizmde giderek kan kaybettiğini içeren bir yazı kaleme aldı.

Dr. Cüneyt Mengü’nün yazısı şöyle:

SURIYELI MÜLTECILER TURIST KAÇıRıYOR
Kısa bir süre önce iş amaçlı olarak bazı körfez ülkelerine yaptığım ziyaret sırasında ilk defa bazı tur operatörlerinden, Taksim çevresinde dilenen Suriyeli mültecilerin rahatsız edici davranışları yüzünden, Türkiye’ye gönderecekleri gruplarının Taksim-Elmadağ-Talimhane bölgelerinden başka bölgelere yerleştirilmesi taleplerini çok üzülerek duydum.

CADDELERDE SURIYELI MÜLTECILERIN ARTMASı TURIZME ZARAR VERIYOR
Bilindiği gibi Türkiye, insani yönden görevini yerine getirmek amacıyla Suriyeli sığınmacılar konusunda hiçbir Arap ülkesinin yapmaya cesaret bile edemediği desteği vermiş ve vermekte de devam etmektedir. Elbette Ankara bu kararı alırken mültecilerin şehirlerin ya da şehir ana arterlerinin ortalarında değil de kamplara yerleştirilmesi gerektiği hususunu dikkate almış olmalıdırlar. Ancak özellikle İstanbul’un önemli arterlerindeki Suriyeli mültecilerin problemlerinin giderek artması ve bunların insanları rahatsız edici davranışları, hatta trafikte seyir halindeki araçların araba camlarını zorlayarak ve hakaret içeren sözler sarf etmeleri sosyolojik boyutu olan bir sorun haline dönmüştür.
Geçtiğimiz günlerde TUROB’un yetkili bir kişisi ile yaptığım görüşme esnasında Suriyeli mültecilerin durumları hakkında girişimlerinin devam ettiğini belirterek önümüzdeki günlerde resmi ve sivil kurumlar ile çeşitli sivil toplum örgütleri ile yapılacak toplantıya şahsımı da davet etmiştir. Bu konuda TURSAB’ın da girişimlerinin olduğunu ummaktayız. Zira İstanbul Türk turizminin markası, lokomotifi ve incisidir.

YENİ HAVALİMANI İLE TURİST ARTABİLİR
Bilindiği gibi uluslar arası turizm hareketleri ile doğru bir artış trendi sahibi olan ülkemizin son on yıllık dönemde dünya turizm iş bölümünde mukayeseli bir üstünlüğe sahip olması ve bu konuda her geçen gün artış göstermesi ise sevindiricidir. Bu gelişim trendi içinde Türkiye’nin uluslar arası turizm endüstrisinde yıllar itibarıyla dünya sıralaması içinde 2004’de 16. Sırada iken giderek artan büyüme sonucunda 2011’den itibaren günümüze kadar 6. sırada yer almaktadır.
İstanbul’a gelince; 2004 yılında yaklaşık 3,5 milyon turist ağırlayan İstanbul, her sene ciddi artışlar kaydederek 2014 yılında bu rakam 12 milyona ulaşmıştır. Türkiye’nin 2023 turizm hedefi olan 70 milyon civarında turistin gelmesi varsayıldığında, İstanbul’un bu sayı içerisindeki payının neredeyse 20 milyon turiste ulaşacağını değerlendirmekteyiz. Bu da ancak ve ancak 3. Havaalanının devreye girmesi ve sorunların çözümlenmesiyle mümkün olabilir.

İSTANBULTRAFİĞİ TURİSTE UÇAK KAÇIRTIYOR
Konu açılmışken mülteci sıkıntıları yanında İstanbul’un trafik sorununu çözmek amacıyla uzun vadeli projeler devam etmekte olduğunu görmekteyiz. Ancak geçici olarak acil tedbirlerin alınması elzemdir. Burada bir örnek vermek gerekirse; şirketimiz müşterilerinden birisinin Atatürk Havaalanından kalkacak uçağının hareketinden 4 saat öncesinde Taksim’den hareket etmesine rağmen uçağını kaçırması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Sabiha Gökçen havaalanını ise hiç söylemiyorum. Alınacak tedbirler arasında bir gün tek, bir gün de çift plakalı özel araçların trafiğe çıkmaları, belirli saat aralıklarında tek kişinin araç kullanmasına izin verilmemesi, ücretli tercihli yolların inşa edilmesi gibi öneriler uygulamaya geçirilebilir.

OTELLER TRAFİĞİ ENGELLEMEYECEK ŞEKİLDE YAPILMALI
Diğer bir önemli husus ise; konaklama kapasitelerinin arz talep dengesine göre planlanması ve yapılması elzemdir. Aksi takdirde arzu eden herkes istediği gibi otel ve apartlar inşa ederek faaliyete geçireceklerdir. Yol güzergahımın üzerinde bulunan İstanbul’un Dolapdere bölgesinde inşa edilen ve edilmekte olan otel veya apartların trafiği de ne hale getireceği düşünülmüyor mu?

KAÇAK VE KORSANA KARŞI YASA YOK MU?
Diğer yandan kaçak ve korsan faaliyet gösteren seyahat acentelerin durumlarında bir değişikliğin olmadığını görmekteyiz. Bu meyanda TURSAB, kaçak ve korsan faaliyet gösteren kişiler için turizm faaliyetlerinden men yasasını çıkartırmak için girişimde bulunamaz mı?

İSTANBUL’UN HUB OLMASI DENGEYİ BOZUYOR
Türk Hava Yolları’nın dünyada en fazla noktalara uçuş yapması elbette gurur vericidir. Ancak yıllardır üzerinde durduğum İstanbul’un HUB noktası olarak transit amacıyla kullanılması ile ilgili olarak İstanbul için kısmi denge sağlanmamaktadır. Diğer bir ifade ile en azından satışların % 30’u sadece İstanbul olamaz mı?

SEYAHAT ACENTESİNİN ARAÇ KULLANAMAMASI DÜNYADA YOK
İstanbul’daki turlarda denetimler gayet başarılı bir şekilde icra edilmektedir. İlgilileri kutlarım. Bu tür uygulamalar kaçak ve korsan olarak yapılan turizm faaliyetlerinin önlenmesi için ciddi bir adımdır. Ancak gerçek seyahat acentelerine esneklik ve kolaylık sağlanarak hizmet standartlarının geliştirilmesine katkıda bulunulabilir. Öte yandan A ve D belgeli seyahat acentesinin VIP lüks binek araç kullanamaması da dünyada bir benzeri olmayan uygulamadır, acaba bu uygulama da düzeltilemez mi?
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.