• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Değişmez Bakan Binali Yıldırım

Musa Alioğlu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 61'inci Hükümeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmadan önce birilerinin yüreği ağzındaydı. Öyle ya, bakanlık demek yarı başbakanlık demekti.
Böyle bir makamı kim bırakmak ister, kim böyle bir makamı arzu etmez. O nedenle herkesin gönlünde bakanlık yatar demek yerinde bir söz olsa gerek. Hükümet açıklandığında görüldü ki, birileri o güzelim koltuğu kaybetti, birileri koltuğunu başka bir koltukla değiştirdi, birileri var dı ki koltukları hiç ama hiç değişmedi.
AKP'nin iktidar olmasından bu yana, üç aylık geçiş dönemi hariç koltuğunu hiç kaybetmeyen ve son açıklanan kabinede de aynı koltuğu koruyan sayılı bakanlardan biri de Erzincan Milletvekili olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dı. Binali Yıldırım'ın koltuğunu kaybetmemesinin altında yatan tek gerçek, Başbakanın ona olan itimadı, güveni ve sevgisi değildir. Şöyle bir özgeçmişine bakarsak onun bugünkü başarısının altında yatan gerçeğin ne olduğunu görebiliriz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun olan ve aynı bölümde yüksek lisans yapan Yıldırım, Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesi'nde tam 15 yıl boyunca çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Bu 15 yıl onun ileride yapacakları için iyi bir çalışma süresidir.

İsveç'te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi alan Yıldırım, 6 yıl süreyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Dünyanın en çok yolcu taşıyan şirketi olan İDO bugünkü başarısını ona borçludur dersek yanlış olmaz.

Bir siyasinin hata yapma payı vardır. Ama bu payı en zor zamanlarda bile kullanmayan bir insan olarak onu eleştirenler bile, onun işini iyi yaptığını kapalı kapılar ardında söylüyor. Ama bir gerçek daha var ki, en az eleştiri alan bir bakan konumunda olması, onun işini ciddiye almasından kaynaklanmaktadır. Hızlı tren kaza yapınca veya uçak düşünce bir takım yazar çizer takımı hemen yaylım ateşe başlayarak onu koltuğundan etmenin gayreti içine giriyor.
Dünyanın her yerinde kazalar oluyor, ama o ülkelerde kaza oldu diye hemen bakanları yargısız infaza tabi tutmuyorlar. Bir şirketin herhangi bir çalışanının yaptığı bir ihmalden ötürü koskoca bir bakanlık teşkilatını suçlamak veya suçun büyük bir kısmını bakana yüklemek insaf ölçüleriyle bağdaşmaz. Yani Güneydoğu'da 20 yıldır süren savaşta askerlerimiz şehit oluyor diye biz her yıl yeni genelkurmay başkanı atamak durumunda kalıyor muyuz? Eğer böyle olursa, bu ülkeye başbakan bile dayandıramayız.
Binali Yıldırım, bana göre tam tabiriyle bir sakin güç. Az konuşan, çok düşünen bir insan. Daha doğrusu gözleriyle konuşan bir yönetici. Anlatmak istediğini çok lafla değil, sadece anlamlı bakışlarla ve bir iki sözle anlatmayı yeğliyor. Ekibini kendi kurduğu için onlara sonuna kadar sahip çıkıyor ve destekliyor. Onun basına yansıyan bazı konularda genel müdürlerine sahip çıkması, bana göre başarısının en temel ögelerinden biridir. Şayet her yazılandan sonra genel müdürlerini aslanlara yem etseydi bugün bu kadar başarılı olduğundan bahsedemeyecektir ve belki de onu bakan olarak da göremeyecektir. Onun bu kararlı tutumunu gören Başbakan da elbette onu değiştirmeyi düşünmemiştir ve ona tam güvendiğini bir kez daha teyid etmiştir.
Hızlı trenden,ulaşım ana planına, TCDD'deki kurumsal değişimden, Boğaz'daki tüp geçide kadar bir çok konuda imzası vardır. 3. jenerasyon telefon projesinin hayata geçmesi (görüntülü telefon) onun en son başarısıdır. Biz, Binali Yıldırım'ın havacılık konusunda neler yaptığını anlatmaya kalkarsak bu konuda sayfada yer kalmaz. Türk halkını uçakla tanıştıran havacılık devriminin mimarı olarak halk olanı biteni görüyor. "Her Türk vatandaşı hayatında bir kez olsun uçağa binmelidir" diyen Bakan Yıldırım'ın uçak yolculuğunu imtiyaz olmaktan çıkarıp, ihtiyaç haline getirmesinin anlamı büyüktür. Medeniyet yarışında geri kalan halkın bir anda 20 yıl ileriye gitmesi uçak yolculuğu sayesinde olmuştur. Devam etmekte olan tüm yatırımların yarım kalmaması adına, Sayın Binali Yıldırım'ın tekrar Ulaştırma Bakanı olması isabetli olmuştur. Kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımının yanı sıra haberleşme sektörünün de patronu olan Bakan Yıldırım' bir kez daha hoşgeldiniz diyor, bakanlığının hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Bu yazı toplam 642 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.