• BIST 8093.54
  • Altın 1903.168
  • Dolar 28.8844
  • Euro 31.8129
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 11 °C

Dedeman ödülleri verildi

Dedeman ödülleri verildi
“Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması”nda ödüle lâyık görülen projeler törenle sahiplerine verildi.

Özkan Altıntaş - Bora Özgen / Türkiye Turizm


İSTANBUL- Dedeman Topluluğu’nun kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ın anısını yaşatmak, madencilik ve turizm sektörlerine destek vermek amacıyla düzenlenen “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması”nda ödüle lâyık görülen projeler Dedeman  İstanbul Oteli’nde törenle sahiplerine verildi.

“Yarına bir değer bırak” çağrısıyla düzenlenen yarışma, madencilik ve turizm sektörlerinin gelişimine yeni projelerle katkıda bulunmayı ve uygulamaya dönük yaratıcı girişimleri cesaretlendirmeyi hedefliyor. 2007 yılında dördüncü kez düzenlenen yarışmada her iki dalda ödüle değer görülen projeler, Dedeman Holding Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Nazire Dedeman tarafından açıklandı.

 “O Atatürk'ün aydırnlık Türkiye fikrini benimsemişti”

Kemal Dedemanı'ın yaşam felsefesini ortaya koyan kısa bir filmden sonra duygusal bir konuşma yapan Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, yarışma fikrinin Mehmet Kemal Dedeman’ın “Yarına bir değer bırakmak” düşüncesinden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: "Elimde 5 sayfalık metin var. Ancak böyle bir günde sadece babam Mehmet Kemal Dedeman'ın söylediklerini tekrarlamak istiyorum. Atatürk emir verince şapka takan, kravatını hiç boynundan çıkarmayan, idealleri olan ve yarına bir değer bırakmayı düşünen bir insandı. Babamla onur duyuyorum. Keşke onun onda birini becerebilsem diyorum. O Atatürk'ün aydınlık Türkiye fikrini benimsemişti."

 "Ülkemizin araştırmaya, geliştirmeye ihtiyacı var"

Dedeman Holding Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Nazire Dedeman ise törende yaptığı konuşmada ülkemizin araştırmaya, geliştirmeye, bilime ne kadar ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Nazire Dedeman, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu gerçeğin, artık toplumun tüm kesimleri tarafından bilinmesi ve idrak edilmesi gerekmektedir.”

 

Yarışmanın hedefinin, madencilik dalında “Türk madenciliğinin kalkındırılması ve dünya pazarında söz sahibi olabilmesi için gereksinim duyulan projelerin üretilmesine vesile olmak”, turizm dalında ise “ülkemizin dünya turizm pastasından daha büyük bir bölüm alabilmesine yönelik çözümler sunmak” olduğunu vurgulayan Nazire Dedeman, 2007 yılı ödüllerine lâyık görülen proje ve ekipler ile birlikte, yarışmanın 2008 yılı konularını da açıkladı.
Törene TUROB Başkanı Timur Bayındır, Başkan Yardımcısı Osman Öztürk, Skal Dünya Başkan Yardımcısı Hülya Aslantaş,  İstanbul Skal Başkanı Kemal Özyiğit, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy katıldı. Madencilik dalında ödül kazananlar

Bu yıl, “Yağ Yardımcılı Altın Flotasyonu Yöntemi ile Altın Cevherlerinin Zenginleştirilme Olanaklarının Araştırılması” projesiyle Sezai Şen "birincilik" ödülünü almaya hak kazandı. 

 “Türkiye Taşkömürü Kurumu Göçertmeli Uzun Ayaklarda Ön Gerilmeli Ahşap Domuzdamı Uygulama Projesi” ile Rıfat Dağdelen, Tuncer Özkan, A. Haşim Demirler ekibi madencilik dalında "ikincilik" ödülünü kazandı.

 Bu dalda "üçüncülük" ödülüne ise ‘‘Kuru Yöntemle Kömür Zenginleştirme” projesiyle Prof. Dr. Vedat Arslan lâyık görüldü. 

 “Alternatif Feldspat Flotasyonu – Başarı Hikayesi” projesiyle de Doç. Dr. Erol Kaya “Mehmet Kemal Dedeman Özel Teşvik Ödülü”nü aldı.

 Turizm dalında ödül kazananlar

Turizm dalında “birincilik” ödülünü “Türkiye'nin Turizm Tanıtımı ve Örgütlenme Modeli" projesiyle Prof. Dr. Ali Alp ve Öğr. Gör. Mustafa Siyahhan ekibi kazandı.

 Bu dalda “ikincilik” ödülüne ‘‘Hızla Değişen Dünyada Türkiye'nin Turizm Tanıtımı ve Örgütlenme Modeli Nasıl Olmalı?” projesiyle Mehmet Cihan Yavuz ve Solmaz Filiz Karabağ ekibi; “üçüncülük” ödülüne ise ‘‘Hızla Değişen Dünyada Türkiye'nin Turizm Tanıtım ve Örgütlenme Modeli Nasıl Olmalı?’’ projesiyle Süleyman Uyar değer görüldü.

 ‘‘Türkiye’nin Turizm Tanıtımı ve Örgütlenmesinde Yaratıcı ve Çağdaş Çözümler’’ projesiyle Hüseyin Kaya Akyüz, “Turizm Sektöründe Yükselen Değer: Talebe Göre Arz Yaratan Veri Tabanlı Tanıtım İçin Yeni Örgütlenme Modeli” projesiyle de Belgin Usanmaz “Mehmet Kemal Dedeman Özel Teşvik Ödülü”nü aldılar.

 Her iki dalda da dereceye giren projeler, madencilik ve turizm alanlarında uzman isimlerden oluşan Seçici Kurul üyelerinin uzun değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.

 

2008’in proje konuları açıklandı

Ödül Töreni'nde ayrıca, "madencilik" ve "turizm" alanlarında 2008 yılının proje konuları da açıklandı. Madencilik dalında 2008 konusu “Türk Madenciliğini Geliştirmeye Yönelik Araştırma ve Projeler” olarak belirlendi. Turizm alanında 2008’in yarışma konusu olarak ise “Türkiye’de Şehir Turizmi; Dünü, Bugünü ve Yarını” seçildi.


Banu Dedeman, Neslihan Özyiğit


Murat, Nazire Dedeman, Başaran Ulusoy


Murat Dedeman, Leyla Üstel Çağatay, Yaşar Özel


Murat, Nazire Dedeman, Kemal-Neslihan Özyiğit


Kemal Özyiğit, Başaran Ulusoy


Murat ve Nazire Dedeman


Dedeman ailesi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.