• BIST 1.198
 • Altın 486,635
 • Dolar 7,9168
 • Euro 9,3577
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 10 °C

Davut Günaydın, TÜRSAB başkan adaylığını açıkladı

Davut Günaydın, TÜRSAB başkan adaylığını açıkladı
TÜRSAB başkan adaylığını açıklayan Tigris Travel Başkanı Davut Günaydın “Artık Türsab’a ihtiyacı olanları değil, Türsab’ın ihtiyacı olanları seçin

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Baltalimanı Portexe Restoran’da düzenlediği kahvaltılı toplantıda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB Başkan adaylığını “Türsab Tek Yürek” sloganı ile açıklayan Tigris Travel Başkanı Davut Günaydın “Artık Türsab’a ihtiyacı olanları değil, Türsab’ın ihtiyacı olanları seçin. Şenlik havasında ailemizle geleceğimiz genel kurullar yaşayalım. Basının bizleri eleştirilerinden korkmayalım, onlara teşekkür edelim. Çünkü en iyi icraat, iyi eleştiriden ortaya çıkar” dedi.
davut-gunaydin--009.jpg
davut-gunaydin-004.jpg

KÖTÜ KONUŞMAYA SON

Aralarında geçmişte TÜRSAB yönetiminde görev alanlar, turizmin saygın kişileri ile Türkiye’nin her yanından gelen seyahat acentelerinin bulunduğu yaklaşık 420 kişinin katıldığı toplantıda Mevlana’nın ‘birlik ve beraberlik’ içeren "Kavga ve küsmek için bahane arayacağına, sevmek ve sevilmek için çare ara" söylemi ile başlayarak “Bizim pusulamız sizlersiniz” diyerek heyecanlı bir konuşma yapan Davut Günaydın “Bugün itibarıyla meslek büyüklerimiz ve seyahat acenteleri için ağzımızdan kötü kelime duymayacaksınız. Camia birlik istiyor. Ben en çok Allah’tan ve sizlere karşı mahçup olmaktan korkuyorum" dedi.

davut-gunaydin--008.jpg
davut-gunaydin--003.jpg

TÜRSAB HERKESİ KUCAKLAMALI
Davut Günaydın, heyecanlandıkça terleyince salondakilerden izin isteyerek cemetini çıkardı, gömleğinin kollarını sıvadı. Koınuşmasında önemli başlıklar şöyle:
"Bölüne, bölüne yok oluruz, bölüşe, bölüşe tok oluruz. ne bizi bölebilecekler, ne de bizi aç bırakacaklar. güçlü bir birlik olarak tek yürek halinde hareket edeceğiz. ‘Ama’sız, ‘lakin’siz elele vermek zorundayız. Türsab’ta kraldan çok kralcı olanlar, ayrımcılar ve üyeleri kategorize edenler en büyük sorunumuzdur. Türsab herkesi kucaklamalıdır. Seçim dönemlerinde yerine getirilmeyecek vaatler verilmemeli. Bunun yerine odaklanılması gerekenler sorunlar olmalıdır. Biz arkadaşlarımızla vaat eden değil sorunlara çözüm odaklı yaklaşan ekip olarak geliyoruz.”

davut-gunaydin--004.jpgdavut-gunaydin--005.jpg
Turizmde kaybedilenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra Davut Günaydın hazırladıkları manifestodan başlıkları açıklayarak konuşmasını şöyle sürdürdü.

davut-gunaydin,-001.jpgTÜRSAB’IN İTİBARI GERİ GELECEK
Türsab’ın itibarı ve saygınlığı Kültün ve Turizm bakanlığı başta olmak üzere devlet katında, en süt seviyeye getirilecektir.

davut-gunaydin--006.jpgKUTUPLAŞMAYA SON
Ayrımcılık ve kutuplaşmaya son verilecektir. Bu gibi davranışlar acentelerin ve dış dünyanın birliği olan inancını zayıflattı. Türsab’a güveni yeniden kazanmalıyız.

davut-gunaydin,-002.jpgHAKSIZ REKABET BİTİRİLMELİDİR
Acenteler turizmde işi başı gelir 600-700 dolar iken rekabet yapamaz. Taraflarla masaya oturup bunu düzeltmeliyiz. Önce meslek ilkelerini belirleyip onu yeni baştan disipline etmeliyiz.

davut-gunaydin--007.jpgUÇAK BİLETİ KONUSU
Türkiye’de 4.500 meslektaşımız uçak bileti ile yaşıyor. Üst bayı, alt bayiden daha ucuza bilet satıyor. Komisyon kurup ilgili kurumlarla görüşerek bu sorunu çözmek için çalışmalar yapmalıyız. İnternet üzerinden bilet fiyatlarının eşitlenmesini istiyoruz. Servis bedelleri 10 yıldır zam görmedi. Bunların tefe tüfeye endeklenmesini sağlayacağız.

davut-gunaydin-001.jpgTURİZM TAŞIMACILIĞI
Türkiye’ye turist getiriyoruz. Getirdiğimiz turisti taşıyamıyoruz. Transfer araçlarından bir çok belge isteniyor. Oteller için transfer yapabilir maddesi bulunurken, seyahat acentelerinin çalışabilmesi mümkün değildir.

davut-gunaydin-.jpgHAC UMRE SİSTEMİ GÜNCELLENMELİ
Hac umre sorunları giderek içinden çıkılmaz hale geldi. Türkiye’de yaklaşık 800 acente hac, umre işi yapıyor. Bu durumda sorunları güncelleştirip, otoritenin karşısına çıkmak gerekiyor.

davut-gunaydin-002.jpg
REHBERLİK SORUNU
Turist rehberliğinden yıllardır canımız yanıyor. 1986’dan beri Japonca rehberlik yaptım. Şimdiki duruma bakıyorum, rehber sayısı yetersiz ve yaklaşık olarak günlük 2 bin liralık yövmiye isteyenler var. Kimsenin hakkında gözümüz yok. Ama kanunlarla verilen hakların mücadelesini vermek istiyoruz. Sayı yetersiz diyoruz kimse inanmıyor. Türkçe rehberliği çıkaralım diyoruz. Kontrollerde acenteler ceza yiyor. Konaklama , transfer ve rehberin garantisini acenteler veriyor. Ama bir rehber kadar kazanamayan acenteler var. Bu rehber sayısı ile bu işi götüremeyiz. Nadir dillerde daha fazla sıkıntı var.

davut-gunaydin--001.jpgMÜZE BİLETİ SORUNU BİTMİYOR
Müze biletine sezon içinde yapılan zam acenteleri büyük zarara uğrattı. Sezon içinde acenteler kotasyonunu yapmışken artırma olmaz. Bunu bir yıl önceden yapmaları gerekir. Biz bunu bir yıl önceden yapacağız. Müze indirim oranı yüzde 50 idi. Şimdi yüzde 20 oldu. Sıkıntı bitmiyor. Acentelerin temel giderlerinden olan müze bileti sorununun öncelikli olarak çözülmesi gerekiyor.

ACENTELERE TEŞVİK YOK
Her türlü vergiyi veriyoruz. Bir sürü turist getiriyoruz. Otellerdeki faturaların yüzde 80’ini acenteler kesiyor. Bütün sorumluluk bizde davul boyumuzda tokmak başkasının elinde Başkaları her türlü teşvik alıyor acentelere bir şey yok. Fuar teşviği de alınmalıdır.

davut-gunaydin-003.jpgİNCOMİNG İHRACAT SAYILMALIDIR
İncoming gelirleri ihracattan sayılmalıdır. Bunun için devlet kademesinde çalışmalar yürüteceğiz.

ACENTELERİN GELİRLERİNİ ARTICI ÇALIŞMALAR
Türsab, 12 bin üyesi olan dünyanın en büyük turizm örgütlerinden biridir. 46 yıl önce kurulmuş ve dinamikleri çok sağlam olan bir kuruluştur. Türsab’ın, üyelerine yol gösterici ve projelerine destek vermesi asli görevi olmalıdır. Faaliyetlerini gelir artırıcı imkanlarla genişletmelidirler. Temel görevleimizden biri turizmi 12 aya yaymak olmalıdır.Türsab Ar- Ge birimi kurarak acentelerin gelirini artırıcı çalışmalar yapmalıdır.

davut-gunaydin-005.jpgKAÇAK FAALİYETLER
Türkiye’nin her bölgesinde kaçak faaliyetlerle ilgili şikayetler alınıyor. Sonuç odaklı çalışma olmadığı için sonuç alınamıyor. Acentelerin ekmeğiyle oynanmasına engel olmamız gerekiyor. Dernekler ve kamu kurumları defalarca genelge gitmesine rağmen aynı şeyleri yapıyorlar. Yapsınlar ama seyahat acentesi kullansınlar. Kaçak faaliyetlerin önüne geçmek olmazsa olmazımızdır.

ACENTESİZ REZERVASYON OLMAYACAK
Acenteler dururken otellerde rezervasyon alıyor. Kıbrıs’ta acente olmadan otellerde yer verilmeyen bir model var. Bunu bu Türkiye’de uygulamamız gerekiyor.

LOBİ FAALİYETLERİ
Ankara ile iletişim eksikliğimiz var. Bunun sebebi eksik olan lobi faaliyetleridir. Turizme gönül veren meslektaşlarımızla bürokrasi ve siyasi partilerde lobi faaliyetleri başlatacağız. Bu mücadelemiz sonuca varıcaya kadar sürecek.

davut-gunaydin-006.jpg
ANKARA’YA KAMP KURACAĞIZ
Tek yürek ekibine fırsat verirseniz. Sorunlarımız çözülene kadar toplantılarımızı Ankara’da yapacağız. Gerekirse bu sorunların çözülmesi için bakanlıkların önünde hep beraber kamp kuracağız. Ayrı ayrı kurarsak başımıza bu musebetler geliyor. Birlik için hareket etsek bu problemler olmayacaktır. Bunların hiçbiri 15-20 yıl önce yoktu. 15 yıl içinde problemler büyüdü. Bu arada farklı kulvarlarda koşanların lobi faaliyetleri daha güçlü oldu. Allah kısmet ederse bunun da üstesinden geliriz. Ajansa profesyonel ekibe ihtiyaç yok. Büyüklerimiz duayenlerimizle Ankaraya kamp kurarak çözeceğiz. ‘Artık Türsab sahipsiz değil’ desinler.

davut-gunaydin--010.jpgELELE VERMEK ZORUNDAYIZ
Türsab şikayit değil çözüm merkezi olmalıdır. Yapamayacağımız hiçbir vaat duymayacaksınız. Öncelikli olan sektörün problemleri olacaktır. Onlar çözülürse bireysel problemler büyük ölçüde çözülmüş olacaktır.

ÇÖZÜM ODAKLI OLACAĞIZ
Teknolojiyi kullanarak çözüm odaklı iletişim kurmalıyız. Vaatler hep seçim dönemlerinde ortaya çıkar. Yerine getirilmeyecek vaatler vermeyip, soranlara odaklanmalıdır.
Seçimden iki ay önce yol arkadaşlarımızı tanıtmak için karşınıza çıkacağız. Önümüzde heyecan dolu yaklaşık 130 gün var. Bizi eleştirin ve doğru yolu gösterin. İyi icraat iyi eleştiriden geçer.

DAVUT GÜNAYDIN KİMDİR?Davut Günaydın, 1969 yılında Batman'da doğdu. İlk ve orta tahsilini Batman'da, lise eğitimini Bursa'da yaptı. Erciyes üniversitesi İşletme eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'deki turizm ve otelcilik stajından sonra 1992 yılında Japonya'da dil ve tur operatörlüğü eğitimi aldı. Profesyonel turizm rehberi olarak çalıştı ve 1997 yılında Tigris Turizm'i kurdu. İzmir Universiade 2005 ve Erzurum Universiade 2011 organizasyonlarında TİT İş Ortaklığı'nın Yönetim Kurulu başkanı olarak görev yaptı. UKTAŞ (Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri İşletmeciliği), KOMER (Kuşadası Kongre Merkezi), TURSAV Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Halen Tigris Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, T. Denizcilik İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. İngilizce, Japonca bilen Davut Günaydın evli ve iki çocuk babasıdır

 

Bu haber toplam 14374 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.