• BIST 7726.98
  • Altın 1676.496
  • Dolar 27.0448
  • Euro 28.8147
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 27 °C

Çakmak: Hesap vermeyene oy yok

Çakmak: Hesap vermeyene oy yok
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak: 18 yılın hesabını vermeden kimse bizden oy isteyemez. Hesap vermeden ise hiç hakları yok.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak ve Türsab Hepimizin ekibi ile İstanbul Grand Wyndham Levent Hotel’de seyahat acenteleri ile buluşmasında “18 yılın hesabını vermeden kimse bizden oy isteyemez. Hesap verirlerse, ortaya çıkıp analarının ak sütü gibi aday olmaları helal olsun. Hesap vermeden ise hiç hakları yok” dedi.

emin-levent2.jpg

Emin Çakmak, “Birileri başkanlık istiyor, bizler ise acentelere hizmet etmek istiyoruz” diyerek hesap vermeyenlerden birisinin başkan yardımcısı, ötekinin denetim kurulu başkanı olduğunu bildirdi. Emin Çakmak “Birde çıkıp adelet ve şeffaflıktan bahsediyorlar. Önce bunlar kendi kendilerinden 10 yıllık görev süreleri içinde kendilerinden hesap sorsunlar”şeklinde konuştu.

Emin Çakmak “Uçak bileti satışında haksız rekabeti önleyeceğiz. 7 Aralık’tan sonra biz bu işi çözeceğizb Ama 10-18 yıl sahnelere çıkıp “Biz yapacağız” demiyoruz” şeklinde konuştu. 

sadan-emin.jpg

KONGREDE ENGELLENEN VİDEO GÖSTERİLDİ

Wyndham Levent Hotel’de yapılan toplantıda Türsab Hepimizin Seçim Koordinatörü Şadan Cerit’in sunumundan sonra barkovizyon eşliğinde Emin Çakmak’ın çalışmaları gösterildi. Geçen kongrede gösterilmek istenen ve engellenen video filmde ortaya konulan “kaçak acentecilik”, “İnternetten haksız rekabet” ve benzeri sorunların Türsab tarafından iki yıldır çözüme ulaştırılmadığı görüldü.

ceylan-levent1.jpg

CEYLAN PİRİNÇCİOĞLU:TÜRSAB’TA BARIŞ OLMASINI ARZU EDİYORUZ
VİP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu, ailece turizme 1955’li yıllarda başladıklarını belirtti. Babası Fethi Pirinçcioğlu’nun Amerika’da Turizm bakanlığı adına görev yaptıktan sonra Türkie’ye dönüşündü turizm mesleğini başlattığı belirterek “Annem İnci Pirinçcioğlu ilk rehber olarak göreve başladı” dedi. Ceylan Pirinçcioğlu, konuşmasından önce Amerika’da düzenlenen barışı simgeleyen gösteriyle ilgili olarak “Gelecek yüzyılda hep barış olsun istedik. Amerika’da barışı simgeleyen gösteri gibi Türsab’ta da barışı olmasını arzu ederdik. Türsab Hepimizin ekibiyle, Türsab’da değişim yaşatmak, yeni yüzler ve yeni bakış açısıyla güzel şeyler yapmak üzere geliyoruz” şeklinde konuştu.

emin-levent4.jpg

EMİN ÇAKMAK: TÜRSAB ENGELLEDİ BİZ YILMADIK
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, kendini tanıttıktan sonra Türsab’ın hiç bir katkısı olmadan turizm adına yaptığı çalışmaları anlattı. İskender Çayla ile Türsab yönetimine talip oldukları dönemi anlatan Emin Çakmak “Türsab’ın sadece İstanbul ve Antalya’dan isaret olmadığını gördük. O dönemde 385 oy aldık. Mevcut başkanda 900 oy almıştı. Ancak yılmadık ve Türkiye’nin yurtdıındaki gelişimin sağlamak üzere Türk-Ortadoğu, Türk-Hindistan, Türk-Amerikan konseylerini kurarak bu bölgelerde Türk turizmini tanıtmak için çalışmaları başladık. Karar verdik Kuveyt(ten girip Yemen’in kızgın çöllerinden çıkacağız dedik. 25 arkadaş kolkola verdir. Acenceler, otelcilerle birlikte 7 günde 7 ülke ve 8 etkinlik yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek sözü aldık. 2009’da yola çakacağız bakanlık Türsab’tan gelen yazı ile destek veremeyeceklerini söyledi. Türsab’a gittim. Başkan, önce yazmadım dedi. Belgeyi gösterince yazdım ne olmuş dedi. THY’den sektor temsilcileri için bilet desteği aldık gene engellendik. Amerika Seyahat Acenteleri Birliği-ASDA ile anlaştık. Gene engellendik.

emin-levent6.jpg

15 BİN SEYAHAT ACENTESİ DUVARINDA SERFİKALARIMIZ ASILI
Herşeye rağmen sektörün bileşenleri ve paydaşları ile bir araya gelerek yurtdışındaki 15 bine yakın yurtdışı seyahat acerntelerine Türkey Destination Specialist Sertifikalarını verdik. Dünyanın bir çok ülkesindeki acentelerin duvarlarında Türkiye bayraklı verdiğimiz sertifikalar asılıdır.
Başbakan’a sunum yaptık ikna ettik. Bunun üzerine Ekonomi Bakanlığı’ndan teşvik çıktı. Böylece Türkiye’de sağlık turizmi konuşulur hale geldi. Asla yılmadık, bezmedik ve çalıştık.
Aday olmadık, ama sektörün ne kadar acze düşürüldüğünü kürsülereden anlattım. Zaten engelleniyordum. Bildiğimiz doğruları o kursülerden haykırdık. Ama dinlemediler. 2010’da aynı şekilde kürsüye çıkıp konuştum. Arkadaşladımız yine dinlemediler.

emin-levent8.jpg

LONDRA 2015 FUARI’NDA HALA ESKİ HAMAM ESKİ TAS
Biz yılmadık ve çalışmalarımızı sürdürdük. Önceki gün başlayan Londra WTM Fuarı’nda 300 katılımcı arasında 7 acente var. Hala eski hamam eski tas. 900’I aşkın üye acentemiz var diye övünen Türsab bir metrekarelik masada temsil edilmeye çalışılıyor.

BİRİLERİ BAŞKAN OLMAK İÇİN, BİZ HİZMET İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ
Ben kolay işlerin adamı değilim. Zoru başaran biriyim. Bugünkü zorlu koullardan çıkabilmek için hep beraber yola çıktık.
Birileri başkan olmak için mücadele ediyor. Ben başkan olmak için mücadele etmiyorum. Makam mevkii bizim işimiz değil. Biz 14 katlı binanın kapı girişinde işimizi yürütürüz. Birileri olmak istiyor, biz yapmak istiyoruz.
7 Aralık’ta Allah’ın izniyle, sizlerin teveccühünüzle göreve geleceğiz. 7 Aralık’ta emin şekilde emin adımlarla göreve geliyoruz. Göreve geldiğimiz zaman yapacağımız çalışmalar bellidir.

emin-levent11.jpg

GÜDÜK KALAN YASAYI HAZIRLAMAK İLK GÖREVİMİZ
İlk çalışma güdük kalan bir türlü çıkarılamayan, bu ysaya çok emek verdim diyerek tamamlamadan ayrılan kişinin gemi batarken terteden kaptandır. Bu kaptan arkadalarımız zoru görünce kaçtılar istifa edip kaçtılar. Kaçarken’de Emin çakmak’ı şahit gösterdiler ve bize teşekkür ettiler dedi. Babam insan hakkı ve kul hakkı yemeyeceksin demister. Bu nedenle insan emeğine saygı duyduğumu için teşekkür ettim. O çalışmalara hepimiz katkı verdik. Kanunbakanlığa gitti ve 892 oy almış ve yüzde 44 ile çeçimden çıkmış biri olarak kanunun akebiuteni takip ettim. Sırtımızda kutsal oyların yükü vardı. 4 Haziran 2012’de bakanlığa ziyaret ettiğimde kanun oradaydı ve itiraz ettik. Müsteşar Özgür Özaslan’a gezi olayların turizme verdiği zararı anlatmaya gittiğimde kanunun orada beklediğini gördüm ve itiraz ettik. Olağanustu genel kurulda hep birlikte kararları alacağız ve kanun seyahat acentelerinin menfaatini göseten gerçek bir kanun olarak çıkacak.

YENİ BELGE VERİLMESİNE KOTA GETİRECEĞİZ
İşletme belgelerinin önünü açacağız 2005 yılına kaybettiğimiz hakkımızı geri alacağız. Yeni belge verilmesine kota getireceğiz. Bugün 3200 olması gereken acente sayısı 6500’dür. Bunu getirirken belge devrinin önünü açacağız. Bu işe gitmek isteyenlerde bazı kriterler arayacağız.

emin-levent14.jpg

UÇAK BİLETİ SATIŞINDA HAKSIZ REKABETİ ÖNLEYECEĞİZ
İnternette uçak bilet satışları bir ay içinde aynı seviyeye gelecektir. Varsa bir babayiğit çıksın kürsüye söz versin. Havayollarını yönetenlerle biz yıllardır işbirliği içindeyiz. THY ile birlikte yaptığımız faaliyetlerin sayısı 500’ü geçmiştir. Onlar bizi tanıyorlar ve ne istediğimizi biliyorlar. Türkiye’nin yurtdışı tanıtımlarında birlikte çalıştık. Türk Hava Yolları 240 küsur noktaya uçuyorsa bunda Emin Çakmak’ın da payı vardır. THY’de görev yapanlarla Ebola’nın kol gezdiği ülkelerde birlikte mücadele ettik. Biz bu konularda yaptığımız görüşmeleri şimdilik açıklamıyoruz. Çünkü birileri ortaya çıkıp acentelerin lehine yaptığımız görüşmeler için “Özel görüşmeleri açıklıyorlar. Etik değil diye ortaya çıkıyorlar” dedi. 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.