• BIST 8062.1
  • Altın 1681.941
  • Dolar 27.1294
  • Euro 28.8928
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 28 °C

Çakay: İstanbul'a 50 kongre

Çakay: İstanbul'a 50 kongre
TUROB Genel Sekreteri ve BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, bu yıl otellerde ciddi doluluklar yaşanacağına işaret etti.

İSTANBUL- İstanbul'da mart ayından kasıma kadar 50'ye yakın kongre ve toplantı düzenlenecek. Fiyat artışı şimdiden başlarken, oteller gelecek aylar için fiyat bile vermiyor. Uluslararası etkinlikler, F1'in de yapılacağı mayısta zirveye çıkacak.   Turistik Otelciler Birliği (TUROB) Genel Sekreteri ve BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, bu yıl otellerde ciddi doluluklar yaşanacağına söyledi.
 

Geçen yıl 6.5 milyon turisti ağırlayan, bu yıl da 8 milyon beklendiği İstanbul, Türk turizminin yükselen değeri olmaya devam ediyor. İstanbul, Türk turizminin kronik sorunları arasında yer alan turizmi 12 aya yayma hedefini yakaladı. Çok iyi bir 2007 yılı geçiren ve otel doluluklarında ortalama yüzde 85'e ulaşan İstanbullu turizmciler, daha da iyi bir 2008 yılı geçirmeyi bekliyor.

 

Bu beklentide en büyük etken ise, İstanbul'un bu yıl çok hareketli bir kongre ve toplantı trafiğine sahne olacak olması. Bu yıl İstanbul'da ağırlıklı tıp alanında olmak üzere 50'ye yakın uluslararası kongre ve toplantı yapılacak. Mart ayından itibaren kasım ayı sonuna kadar İstanbul'da her ay neredeyse bin ile 5 bin kişi arasında katılımcıları olan 5-6 uluslararası kongre ve toplantı gerçekleştirilecek.

 

OTEL FİYATLARI ARTACAK...

 

Özellikle mayısta dolulukların zirve yapması bekleniyor. Çünkü 8 büyük kongrenin yanı sıra Formula 1'in de bu yıl mayıs ayına alınmasıyla oteller adeta kilitlenecek. Bu yoğun trafiğin İstanbul otellerinin fiyatlarına da yansımasına kesin gözüyle bakılıyor. Zaten oteller gelecek aylara yönelik rezervasyonlarda da fiyat garantisi vermiyor.

 

Söz gelimi bir otelin, bir yıllık anlaşma yapmak isteyen bir şirkete şimdiden fiyat ve rezervasyon garantisi vermediği konuşuluyor. İstanbul'daki oteller bu trafik sayesinde yıl genelinde hatırı sayılır doluluklara ulaşacak. Böylece geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak nisan, mayıs, eylül, ekim aylarında yoğunluk yaşayan İstanbul'da turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacak.

 

TUROB: Bu yıl ciddi doluluk yaşanacak...

 

İSTANBUL -İstanbul'un uluslararası kongre ve toplantıları konusunda son dönemde yakaladığı popülerlik turizmcilerde büyük bir memnuniyet yaratıyor. İstanbul'da faaliyet gösteren otel ve otelcileri çatısı altında toplayan Turistik Otelciler Birliği (TUROB) Genel Sekreteri ve BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, bu yıl otellerde ciddi doluluklar yaşanacağına işaret etti.

 

Çakay, "İstanbul ve ülkemizde, 2008 yılında turizmde, her şey çok güzel olacak" dedi. Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu ifade eden Erhan Çakay, gelecek yıl mevcut yoğunluğun yanında, her ay neredeyse birkaç uluslararası kongreye ev sahipliği yapılacağına işaret etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.