• BIST 10739.94
  • Altın 2485.906
  • Dolar 32.8381
  • Euro 35.2772
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C
  • Antalya 30 °C

Bayramda İstanbul

Can Pulak

Bayramda herkes Bodrum’a gelirken ben Istanbul’a kaçtım.Tavsiye ederim,son yıllarda yaklaşık 8-9 güne çıkarılan dini bayram tatillerinde Istanbul,çok sakin ve huzurlu bir kent oluyor.

Turistler de olmasa,koskoca şehir Istanbul’a özlem duyan yerli konuklara ve tatile çıkacak mali gücü olmayanlara kalacaktı.Turist dedim de Avrupa’lı filan sanmayın.Neredeyse tamamına yakını Arap’tı. Bizim mültecileri de hesaba katarsanız, Istanbul’a değil de Bağdat’a veya Beyrut’a gelmiştik sanki.Arap turistler iyi para harcıyor olmalılar ki,cadde ve sokaklarda gezerlerken ellerindeki paketlerden sadece yüzleri görünüyordu.

Bayram boyunca gündüzleri Istanbul hayli tenha,trafik çok rahat,dükkanların Beyoğlu ve Bağdat Caddesi hariç çoğu kapalıydı.Ama akşam oldu mu,millet sahillere,lokanta ve kafelere hücum ediyordu adeta.Boğaz kilitleniyordu geceleri,araçlar dur-kalkla yol alabiliyorlardı ancak.Özlemiştim doğup büyüdüğüm Istanbul’u,bu yüzden bir turist gibi sindire sindire dolaştım heryerini. Mısır çarşısından başladım,Eminönü’ne geçtim, bir Istanbul simidi alarak yiye yiye Mahmutpaşa ve Kapalıçarşı’yı gezdim.

Gerek Mısırçarşısı ve gerekse Kapalıçarşı çok düzenli ve bakımlıydı.Ama eski canlılığı yoktu ikisinin de.Yiyecek bölgesi her zaman olduğu gibi muhteşemdi.O peynirciler, zeytinciler,baharatçılar,turşucular,sucuk ve pastırmacılar seyrine doyulmaz bir şölen yaratıyorlardı bakanlara.O ne bolluktu,o ne çeşitlerdi öyle,Allah devlete millete zeval vermesin,çok zengin bir ülkede yoksulluk çekiyor çoğunluk.Mahmutpaşa bile düzene girmiş,o bağırıp çağıran,kolundan tutup çekiştiren esnaf kalmamış ortalıkta.O herşeye saldıran,her gördüğünü almak isteyenler de yoktu bu sefer.Ekonomimiz iyi değil ki,iştahlı müşteri azlığı dikkati çekiyordu.

Öyle diyoruz ama,akşamları restoranlar tıklım tıklım doluydu.Hani ekonomi kötüydü, millette para kalmamıştı.Millette para kalmasa tatil bölgeleri böyle hücuma uğrar, eğlence yerleri tıka basa dolarmıydı?Ağlaşan bir toplum ve kapı gıcırtısına bile oynayan, keyfi için borca harca bakmayıp cömertçe para harcayan insanlar.Ben bu işi anlamadım. Anlayanına da hala rastlayabilmiş değilim.

Neyse bu işi uzmanlarına bırakalım ve biz Istanbul’u dolaşmaya devam edelim.Bayram diye köprüler,vapurlar,otobüsler bedavaydı. Benim bu işe de aklım yatmıyor.Hem gırtlağa kadar borçta yaşa,hem de 4-5 gün bedava gez güzelim kenti.Turistler bile şaşırdılar bu işe. Vapurla bedava bir Haliç gezisi de yaptık bu arada.O çamur deryası Haliç ne hale gelmiş, inanamadım doğrusu.Her yer pırıl pırıldı, sahilleri ve parkları harikaydı.Yolunuz Istanbul’a düşerse,mutlaka vapurla bir Haliç keyfi yapın.

Sultanahmet yeni düzenlenmiş haliyle muhteşemdi doğrusu.Yerebatan sarayında öyle bir kuyruk vardı ki,Rusya’daki Hermetaj müzesi haltetmiş.Ucu bucağı yoktu kuyruğun. Öyle olunca Arkeoloji müzesini gezdik.Kültür ve Turizm Bakanlığı burayı da restore ediyordu.Müzenin açık bölümlerini gururla dolaştık,iftihar ettik sergilenen eserlerle . Bakanlık tüm Türkiye’de olduğu gibi Istanbul’da da önemli işler yapıyor.Kültür parkurları,kültür parkları,yeni müzeler,tüm tarihi anıtların restorasyonu,konser ve gösteri salonları,galeriler..Sessiz sedasız ama büyük işler yapılıyor.

Boğazda vapur gezisi,tarif edilemeyecek kadar güzel bir yolculuk.Hele martılara simit yedirmek,akşam güneşinin batışını fotoğraflamak,gemideki amatör müzisyenleri dinlemek büyük bir keyif…Millet bayramda vapurla adalara da üşüştü.Öyle bir kalabalık kapladı ki adaları,bırakılan pislik kolay temizlenecek gibi değil.Ada sakinleri,adalarda yaşayanlar çok şikayetçiler durumdan.Tüm adaların korunmaya alınmasını,milli park ilan edilmesini ve buralara ücretle girilmesini istiyorlar.Laf aramızda adaların pek adalığı da kalmamış sayılır.Nerede eskinin o gezmeye doyulamayan adaları,nerede bugünkü kargaşa ortamı?Balık lokantalarından çok kebapçı,çiğ köfteci,lahmacuncu dolu.Özetle eski havaları dağılmış adaların.

Istanbul çok güzeldi bayramda.Keşke hergünü bayram gibi olabilse…

Bu yazı toplam 1786 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.