• BIST 104.890
  • Altın 371,514
  • Dolar 6,7663
  • Euro 7,4566
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 23 °C

Başaran Ulusoy: Firuz bey, Türsab’ta 'pürüz' olma!

Başaran Ulusoy: Firuz bey, Türsab’ta 'pürüz' olma!
Başaran Ulusoy: Bu kongre Türsab’ın hayatını devam ettirme kongresidir. Türsab’ı 2.5 tur operatörüne ve başkalarına peşkeş çekilmesine “dur” deyin

FETHİYE- Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de acentelerden “Helallik alma” buluşmalarını sürdürürken kendisi hakkında yapılan yayınlara “Firuz bey, pürüz olma! Engelleri bir şekilde aşmak var Benim konuşmalarımın tümünü yayınla takdiri arkadaşlara bırak” diyerek tepki gösterdi.
Başaran Ulusoy, “Bu genel kurul Türsab’ın varoluş kongresidir. Hayatını devam ettirme kongresidir” diyerek “Kime rey vereceğiniz önemli değil. O sizin takdirinizdir. Hiç bir zaman müdahale etmedim. Gelin oyunuzu verin. Ağırlığınızı koyun ve bu camianın başkalarına peşkeş çekilmesine “dur” deyin Geçen seçimde bir tur operatörü listede adaydı. Burası 2.5 tur operatörüne teslim edilecek teşkilat değildir” şiklinde konuştu.

basaran-ulusoy-021.jpg

basaran-ulusoy--002.jpg“İHTİYACI OLAN ACENTELER” SÖZÜNE TEPKİ
Fethiye’de acentelerle buluşmasında adaylardan Firuz Bağlıkaya’nın “ihtiyacı olan acentelere” diyerek uçak bileti ve otel vermesini eleştiren Başaran Ulusoy ““İhtiyacı olanlar” diye ortaya çıktın. Bu camiadakiler bu sözü haketmediler. Burası Kızılay mı? Sen Kızılay başkanı mısın ki çadır kuracaksın?’dedi. Firuz Bağlıkaya’nın yönetimde görev aldığı dönem için “Eser benim eserim. Kabahat benim Ama böyle bir elbise dikmedim. Böyle terzilik yapmadım. Demek ki yanlış bir kişi…” şeklinde konuştu.

KİMSE BİZE AHLAK DERSİ VEREMEZ
Başaran Ulusoy sözlerini şöyle sürdürdü:
Seyahat acentelerinin birliğinin yöneticisi olarak birlik ve beraberlik için çok gayret gösterdik. Çok emek verdik. Ama burada satılık iradesi olanların Türsab üzerine iftira atmak yalan haber yapmak ve yalan haber yazmak ve bunlarıda destekleyenlerin bize ahlak dersi vermeye cesaretleri değil hadleri bile olmaz. Yanlıştır. Hiçbir arkadaşıma laf atmak suçlamak veya suç unsuru teşkil edecek söz söylemek istemiyorum.

YERDEN YERE VURULAN TÜRSAB’I KİM YARATTI?
İki bayramda mesajımı yaynlarım. Yılbaşında yayınlarım kavgaya kine karşı birliği beraberliği sağlamaya çalışırım. Ama iki gün önce mesajımda olayları anlatıyorum. Alıyorlar onu keserek yayınlıyorlar. Ne oldu? Türsabta ne oldu ki bu kavgalar başladı. 3 yıldır sosyal medyada basında kamuoyunda yerden yere vurulan türsabı kim yarattı. Ben 18 senelik yöneticilimde böyle şeyler yapmadım. Görevler geçilir ama dostluğumuz bkalıcıdır benmunu muhafaza etmeye çalıştım,

NIYE BU KAVGA OLDU?
Arkadaşım değişim diyor. Peki ne değişti?
Ben 2000 yılında göreve geldim arkadaşım 2002 yılında görev aldı. Diyeceksiniz sen aldın. Evet ben aldım. Eser benim eserim. Kabahat benim Ama ona böyle bir elbise dikmedim. Böyle terzilik yapmadım. Demek ki yanlış bir kişi…

basaran-ulusoy--004.jpgTÜRSAB’ı 2,5 TUR OPERATÖRÜNE TESLIM EDIYORDU
Kavgamızın başlangıç sebebi şudur. Arkadaşımızı kanun çalışmasının başına köydük. Ama kanun taslağı geldiğinde eyvah böyle şey olurmu dedim. Türsab’ı 2,5 tur operatörüne teslim ediyordu. Elimin tersiyle ittim. Yeni acentelerin ödemesi gereken 250 bin lira teminat mektupları maddesi vardı. Kanuna göre Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine, İçişleri Bakanlığı ve Türsab’tankişi olmak üzere teminat mektupları için 5 kişi karar veriyordu. Böyle şey olur muydu? Kavga buradan başladı.
“Bu olmaz bizim camiamızda arkadaşlarımız 50 bin lira teminat mektubunu vermekte güçlük çekerken bunu vermeleri mümkün değil” dedim. Kavga gürültü buradan koptu. Bunları bilmenizde fayda var. Ben, mücadeleyi sokağa taşımadım. İçimizde çözmeye çalıştım.

BİRDE TURIZM BİRLİĞİ ÇATISI TUTTURDULAR
Peşinden tutturdular bir çatı… Ne catısı? Türob, TYD, TUREB ve Türsab’ın olduğu bir çatı: Turizm Birliği
‘Kardeşim olmaz. Renberler bizim memurumuz. Aynı çatı altında olmaz. O çatıda kiremitler kırılır’ dedim. Otelcilerle beraber mücadelede karşı karşıya kalmışız. Olmazdı. TYD yatırım işindedir. Allahın selameti üzerlerinde olsun. Çatı meselesi ile 10 sene mücadele ettim. Türsab’ı 2.5 tur operatörüne teslim etmeyerek bu çatıyı kurmaya müsade etmedim. Biz Türsab çatımızdan memnunuz. Kırılırsa biz tamir ederiz. Başkasına ihtiyaç yok. Bunarı hayata geçirmek isteyenleri ezer geçerim dedim. Bu camia onları ezer geçer. Evet bu Türsab çatısı kolay kurulmadı. Ne işimiz var bizim. Herkes görevini yapacak.

basaran-ulusoy--005.jpgBEN HELALLİK ALMAYA GELDİM
Mücadelemiz var. Teşviklerin vergilerin tabana yayılmasına çalışırken arkadaşımız benim mesajımı saptırarak ‘ezerim geçerim’ diyor. Haddine düşmez. Ben seviyemi de bilirim ölçümü de bilirim. Moral depoladığım bir yerde sizlerden helallik almaya geldim Şurada görevimi bitirmeye 15-20 gün kaldı. Üç yıl boyunca nelerle karşı karşıya kaldığımızı ve neler çektiğimizi görün Anamızdan emdiğiliz süturnumuzdan geldi. Sizlere hissettirmemeye çalıştık. Zaten sıkıntıdasınız zaten dertlisiniz . Sizi bunlarla meşgul etmek istemedim.

basaran-ulusoy--006.jpgBU ARKADAŞLARA DÖRTÜ FLAŞÖRLERİ YAKTINIZ
Siz bize ‘birliği koruyun’ diye görev verdiniz. Geçen genel kurulda bu arkadaşlara siz arabanın dörtlü flaşörleri gibi sinyalleri yaktınız. Bana dedinizki ‘akıllı ol idare et’ ben idare ettim. Onlara dediniz ki ‘aklı başında göreve talip olun.” Anlamadılar. Dinlemediler. Bunlara Allah akıl fikir ihsan etsin diyorum.
bu camiaya gelip görünler birliğin ne olduğunu Marmaris’te Bodrum’da gördüm. Bu camianın sessiz duyarlığını görünce zannediyorlar ki hiçbirşeden haberleri yok. Bu camianın herşeyden haberi vardır. Bu camianını birlik ve dirliği vardır.

MÜCADELEYİ DIŞARDA OLSAMDA YAPACAĞIM
Bizim yeni projeleri hayata geçiriyorduk. Kültür ve Turizm Bakanı ile Muğla Turizm Çalıştayı için konuştuk. Biz burada bunları mı konuşacaktık. Onlara itibar etmeyeceğinizi biliyorum.
Biz bunları yaparken arkadaşlarım ‘Türsab batıyor. Borç içinde diyor. Peki o zaman neden gelmek istiyorlar? Bu camia Türzab’ı 2.5 tur opedatörüne teslim etmez. 250 bin lira teminata, seçici kurula, çatıya bu camia müsade etmez. Ancak sizler buna izin verirseniz bana kenarda durmak düşer. Ömrüm var oldukça bu mücadeleyi dışarda olsam da yapacağım. Bu noktaya kolay gelinmedi.

BIZI REZIL RÜSVA EDECEKLERDI
Genel kurul iptal edilmiş Öyle bir elektrik yüklediniz ki bu camiaya… Öyle sıkıntıya soktunuz ki! Yerden yere vurdunuz ki! Patlamaya hazır bomba fünyesi çekilmiş el bombası ortasına Türsab’ı koydunuz. Biz bunları anlatmakta zorluk çektik. Bu bomba patlamasın camia rahatlasın istedik. Bizi rezil rüsva edeceklerdi. Türsab, umurlarında bile değildi.
Ama benim umuumdaydı benim karşılatığım fırtınaları siz bilmiyorsunuz. Ben gemiyi limna sağlam yanaştırmak zorundayım. Kanunun emrettiğihi yaptım.
Bana bu kadar dayanıyorsun iki ay dayanmak sana ne sıkıntı yaratır Tapulu evrakları alıp Patagonya’ya mı gideceğiz. Yazıktır. Neoldu 14 gün sonra seçim var. Herkes gevşedi rahatladı.

basaran-ulusoy-022.jpgTÜRSAB’TA SATıLıK REY OLMADı
Şimdi de kalkmış ‘ihtiyacı olanlar, uçak bileti alamayanlar, oteli olmayanlar bize müracaat etsinler biz karşılayacağız’ diyorlar. Türsab’ta bu güne kadar satılık rey olmadı ve olmayacak. Bu camiada reyler kapalı kapılar ardında pazarlık usulu kullanılmadı. Herkesin reyi kutsaldır. İmkanı nispetinde gelir. Seçim kurulunun aldığı kurallar uygulanır. Başaran Ulusoy’a oy verenler yandaş, onlara oy verenler kardeş oldu. Bunlar bizum beraberliğimizi birliğimizi bozar.

TÜRSAB’A CEMAATLERİ SOKMADIM
Evet benim burada arkadaşlarımla yapmadıklarımı var. Yapmadıysam suçlusu benim. Ama takdir size aittir. Türsab’a siyaseti sokmadım, bölgeciliği sokmadım, etik bölünmeyi sokmadım, sportif faaliyette taraftarları sokmadım. Cemaati ise hiç sokmadım. Çünkü buranın cemaati bu teşkilattır.

HERKES SADETTİN TEKSOY’UN MESLEĞİNE ÖZENDİ
Sizlerden aldığım destekle geçen genel kurulda aday olmayacaktım. Ama öyle bir hale getirildi ki kavga başladı. Sadettin Teksoy’un mesleğine döndü. Sırtına kamerayı, eline mikrofonu alan soru sormaya aladı. Ahkam kesmeye başladı. Bizim hesap vereceğimiz yer burası ve genel kuruldur.

TÜRSAB’ıN VAROLUŞ KONGRESIDIR
Bu genel kurul Türsab’ın varoluş kongresidir. Hayatını devam ettirme kongresidir. Yapacaklarını ve pazarlıklarını biliyorum. Geçen seçimde bir tur operatörü listede adaydı. Burası 2.5 tur operatörüne teslim edilecek teşkilat değildir. Burası kolay kurulmadı. Kuranlara borcumuz var. Gelin görün ki internette yazdıkları beni üzdü.ben onların namına da üzülüyorum. Türsab buraya düşmemeliydi. Bu camia bunları haketmedi.

PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE “DUR” DEYİN
Kime rey vereceğiniz önemli değil. O sizin takdirinizdir. Hiç bir zaman müdahale etmedim. Gelin oyunuzu verin. Ağırlığınızı koyun ve bu camianın başkalarına peşkeş çekilmesine “dur” deyin. Her zaman sizlerden aldığım güçle bu anlayışı 18 sene muhafaza ettim.
Rus uçağnı ben düşürmedin bombaları ben atmadım. Allah kahretsin 15 temmuz üzerimize kabus gibi çöktü. Demokrasiye olan inancımız bizi ayakta tuttu. Bunların kıymetini bilmemiz lazım. Ben sizlere Allahaısmarladık diyerek helallik almak için gediğim gecede bunları söylemek istemedim. Gözlerinizden okuyorum. Benim ciğerlerim yandı. Bunları anlatmak zounda kaldım

FIRUZ BEY, PÜRÜZ OLMA!
Şimdi sesleniyorum, “Firuz bey, pürüz olma! Engelleri bir şekilde aşmak var Benim konuşmalarımın tümünü yayınla takdiri arkadaşlara bırak.
Türsab genel merkezinin yolunu bilmeyenler ancak 4-5 klavyeye kendini teslim edenlerle elele… Tommiks, Teksas’taki gibi akşamstü birbirilerine klavye ile ateş edenler var. Bu camia bunları haketmedi. Acentelerin haketmedikerini engellediğimiz için takdir görmedik, küfür yedik. Sevgiyesi ve ahlakı düşük olanlarla mücadele ettik. Üç yıldır bunlarla mücadele ediyoruz

basaran-ulusoy--007.jpgSEN KIZILAY BAŞKANI MISIN?
Gelsin karşıma, hazırım. Bana çatıyı anlatsın. Neden evet demediğimi dinlesin. Bu camia çatıyla yürümez. Teminat mektuplarının 250 milyon olmasıni engellemek, acenteleri korumak suç mu? Acenteler kazansın diyor. Serbest rekabet var. hukuk bilmeyenlerle uğaşıyoruz. Madem paran var. “İhtiyacı olanlar” diye ortaya çıktın. Bu camiadakiler bu sözü haketmediler. Burası Kızılay mı? Sen Kızılay başkanı mısın ki çadır kuracaksın?

PLAKET VERELİM ÇATI YAPARSIN
Varsa paran getir Türsab’a 5 bin kişiyi getirelim. 4 kişi senden bir kişi benden . O zaman ben senin elini öperim, fatura da veririm. Türsab varken bir de paralel yapı ile uğraştık. Zaten parallel ile uğraşmaktan bıktık. Getir 5 bin kişinin parasını sana 4X2m. yani 8 metrekarelik bir plaket verelim. Onu çatıya koyar yağmuru karı engellersin.

İHTİYACI OLANLAR CÜMLESİNİ KULLANAMAZSIN
Bu dünyanın bir de ahret mahkemesi var. Benden sonra gelecek olanlardan istikrarı sağlamalılar. Hangisine güveniyorsanız reyinizi ona vereceksiniz.
Bu camia bunu haketmediği için, içim kan ağlıyor. Ama inanmaya devam ediyorum. Bu camia klavyesini satıp Türsab aleyhine haber yapanların uğrak yeri değildir. Birleşme yeridir. Bir bölen değil, bilen olarak geleceklee yardım edeceğim. İskikranın yanıdayım. Ben gelişmeden yanayım. Ben yol gösteririm siz bildiğinizi yaparsınız. Plaketi veriyoruz, çatınızı yapıyoruz, elinizi öpüyoruz, maksuzu veriyoruz Daha ne istiyorsun? Ama sen “ihtiyacı olanlar “cümlesini kullanamazsın. Bu camia bunu afeetmez. Arkadaşlarımın seçim sathında kullandıkları cümleler için onlar adına sizlerden özür diliyorum."


 

Bu haber toplam 3226 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.