• BIST 1.112
 • Altın 474,261
 • Dolar 7,5495
 • Euro 8,9548
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

Başaran Ulusoy: Demek ki birşey öğretememişim!

Başaran Ulusoy: Demek ki birşey öğretememişim!
Türsab eski Başkanı Başaran Ulusoy: Bugüne kadar bize hiçbir şey sorulmadı. O gün bugün aklına geldikçe beni eski yönetimi mahkemeye veriyor. Damatla devletle kavga edilmez.

İSTANBUL- Türsab eski Başkanı Başaran Ulusoy, Türsab yönetiminin aklına geldikçe kendini mahkemeye verdiğini belirterek "Tüm hesapları verdim. Cevap bile vermediler. Karalama yaparak hukuki yollara başvurdular. Başarısızlıklarını beni kötüleyerek kapatamazlar" dedi.
Başaran Ulusoy, facebook hesabından yaptığı açıklamada Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın Kültür ve Turizm Bakanı ile arasındaki tartışmalara değinerek "Ben görevdeyken hep öğrettim. Devletle nasıl ilişki kurulur diye. Hatta akılda kalsın diye hicvederek “Devletle ve damatla kavga edilmez” dedim. Görüyorum ki bunları sana öğretememişim. Senin görevin, temsil ettiğin seyahat acentaları meslektaşlarımın aleyhine olmayacak şekilde faaliyet göstermek, devletle iyi geçinmek ve yasalar çerçevesinde sektör menfaatine uygun kanun çıkarmaktır" şeklinde konuştu

Başaran Ulusoy'un açıklaması şöyle:

Değerli meslektaşlarım,

24. Olağan Genel Kurul Toplantısına çok az zaman kaldı. Malumlarınız olduğu üzere 23 Olağan Genel Kurulda aday olmadım. 20 aydır da görevde olanları izliyorum. 1972 yılında kurulan TÜRSAB’ın bugüne kadar hep içinde oldum, görevde veya dışarıda 20 yıl başkanlık yaptım. Hatalarım da olmuştur. Ama artılarım daha fazla olmuştur.

Görevi devralan yeni yönetime mazbatayı devredip nezaket ziyaretini yeni yönetim karşısına başkan adayı olarak çıkan Çetin Gürcün ile birlikte gittiğimizde “Soracağınız ne varsa bize sorun ondan sonra bildiğinizi yapın” cümlelerini kullanarak ayrıldık. Bugüne kadar bize hiçbir şey sorulmadı. O gün bugün aklına geldikçe beni eski yönetimi mahkemeye veriyor.

Görevden ayrıldıktan sonra bir iki kere açıklama yapmak zorunda kalmıştım. Gerçekleri öğrenmek isteyen meslektaşlarım ve sektörle ilgili olanlar tarafından yazdıklarımın takip edildiğini biliyorum. Bu kere çok uzun yıllar TÜRSAB başkanlığını yürüten bir kişi sıfatıyla; gerek devletle ve bağlı olduğumuz Bakanlık ile Birlik üyesi seyahat acentalarının menfaatlerinin nasıl koordineli yürütülmesi gerektiği hususlarında gerekse Başkanlık dönemim ile ilgili kamuoyunu yanıltan beyanlara ilişkin açıklamalarda bulunmak istiyorum.

BAKANLIK TÜRSAB'TA BİZİM DÖNEMİMİZ İÇİN USULSÜZLÜK TESPİT ETMEDİ
1. Firuz Bağlıkaya ve ekibinin seçimi kazanmak için genel kurulda meslektaşlarımızı yanıltmak suretiyle hakkımda asılsız isnatlarda bulunduğu ve başta şahsım olmak üzere yönetim kurulunu da ibra etmeyecek şekilde seçim atmosferi içerisinde usulsüz aldırdığı kararın hemen arkasında eski yönetim kurulu olarak karar aldık ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na denetim için başvurdur. Bakanlık teftiş gönderdi. 05.04.2018 tarihinde teftiş bitti. TÜRSAB’ta herhangi bir usulsüzlük tespit etmediler. Alnımızın akıyla çıktık.

HESAPLARI GÖNDERDİM, KARŞILIĞINDA KARALAMA İLE NUKUKSUZ YOLA BAŞVURULDU
22 Mart 2018 tarihinde Yönetim kurulunun başındaki arkadaşa bütün hesapları gönderdik. 28 Nisan 2018 tarihinde Yönetim Kuruluna tüm bilgi ve hesapları gönderdiğim yazıyı 30.04.2018 tarih ve 110933 sayı ile evrak kayıttan geçirdim. Tarafıma hiçbir cevap verilmedi. Karşılığında ise haksız isnat ve karalamalarla avukatları aracılığıyla hukuki yollara başvurdu.

Görüyorum ki, yönetim kuruluna göreve gelen arkadaşım yola çıkarken ki arkadaşları ile yollarını ayırdığı gibi yolda buldukları da yavaş yavaş kendisini terk ediyor.

ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM. BAŞARISIZLIKLARINI BİZİ KÖTÜLEYEREK KAPATAMAZSIN.

1.Öncelikle Birliğimiz üyesi seyahat acentalarını ve dolayısıyla sektörü ilgilendiren turizm sektörünün ilk ve önemli yasası olan 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile ilgili görüşlerini kamuoyunda dile getiren Bakana karşı “BAKAN BEY’E YALANLAMA” diye yanlışı ancak sen yaparsın. Bunu belirteyim. TÜRSAB kurulduğundan bu güne böyle bir şey görmedi. İlk defa bir Bakan, TÜRSAB’la haksız yere bu duruma düşürülüyor.

basaran-ulusoy-036.jpg

SANA HİÇBİR ŞEY ÖĞRETEMEMİŞİM

Ben görevdeyken hep öğrettim. Devletle nasıl ilişki kurulur diye. Hatta akılda kalsın diye hicvederek “Devletle ve damatla kavga edilmez” dedim. Görüyorum ki bunları sana öğretememişim. Senin görevin, temsil ettiğin seyahat acentaları meslektaşlarımın aleyhine olmayacak şekilde faaliyet göstermek, devletle iyi geçinmek ve yasalar çerçevesinde sektör menfaatine uygun kanun çıkarmaktır.

2. TÜRSAB’ın BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYACI VAR.

Bizimle görev yaptığın dönemde 21. Olağan Genel Kurul Toplantısında muhalif adaya karşı içinde bulunduğun TÜRSAB Yönetim Kurulunun faaliyetlerini överken bizi kötülemiyordun. Kendi dönemini de kapsayan faaliyetler için yaptığın karalamalara artık kimse inanmaz.

Asıl olan, TÜRSAB’ın birlik ve beraberliği için TÜRSAB’a cemaati, siyaseti, etnik kimliği, bölgeciliği sokmamaktır. Ben TÜRSAB’a her zaman söylediğim gibi bunların hiçbirini sokmadım.

Asıl göreve geldiğinden bu yana meslektaşlar için hiçbir yararlı faaliyet üretemediğini bilen gayet iyi bilmektedir. Biz yine TÜRSAB’ı, birlik ve beraberliğini düşündüğümüz için bugüne kadar hep sessiz kalmayı tercih ettik.

Seyahat acentalarının faaliyeti yurt dışına tur yapmak olmasına rağmen halen daha yurt dışına çıkarken vize bedeli ödemektedirler. Bakın sonunda TBB dahil bütün sivil toplum örgütleri yeşil pasaport almaktadır. Bizim dönemimizde bu konuda sayısız talepler mevcuttu. Bunları devam ettirseydin de sektöre faydan olsaydı. Sen neredeydin yeşil pasaport alınırken.

15.07.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak ( 6.maddesi hariç) yürürlüğe giren Turizm Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun çıktı. Kanun çıktı haberim yoktu dedin. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kuruldu. Sektörü en fazla üyesi ile temsil eden ve TÜRSAB çatısı altında tüm turizm sektörünün birleşmeyi isteyenler üye oldu. Bizi almadılar, dedin. Geldiğin görevin sorumluluğu var. Bunu diyemezsin. Biz bunları bunları yaptık demek zorundasın.

Söylemedi deme. Konaklama vergisi için TÜRSAB’tan ses yok. Senin yerine seyahat acentalarımızın hakkını diğer sektörler savunuyor.

Müze biletlerinde şu anda ki uygulamalar yanlış.Müze biletlerine zamlar yanlış. Artık yeter TÜRSAB’a daha fazla tahribat verme.

Sağda solda 30 milyon borç ödedim diyorsun. Hangi borcu ödedin. Bıraktığımız biletler zamsız 35 milyon,zamlı 60 milyon. Nasıl sattın, ne şekilde sattın, kime verdin. Ben TÜRSAB’ı borçla devraldım. Ben TÜRSAB’ı zararla bırakmadım. Bütçesinde 80 milyona yakın aidat alacağı bedeli bıraktım. 20 aydır sabırla bekliyorum. Kılıç elinde yeni kurulacak acentalara Rekabet Kanununa aykırı olmasına rağmen zorluk çıkardın. Ama sonunda kurdurdun. Seçim politikası olarak “Kurdurmayacağım” dedin. O zaman niye kurdurdun. Kuruluş 400 bin TL olacak dedin neden meslektaşlarımızı kandırdın. Şu 20 ayda kurulan acenta sayısını açıkla. Yetmedi acentaların burnundan getirdin. Bağış zorla olur mu? Zorla Vakfa bağış 10 binlere varan bağış aldın. Vakıf demek gönül rızasıyla vakfa vakfeden demektir. Kimsenin rızası yoktu zorla bağış verirken.

SICPA ile yapılan anlaşmada her yıl 15 milyon gelir TÜRSAB’a aktarılacaktı. Bunlarla da müze bilet borçlarımızı ödeyecektik. Planımız öyleydi. Soruyorum size TÜRSAB’ı zor durumda göstermek size ne kazandırdı ? Tüm bunların hesabını Genel Kurul’da verirsin. Ama siz gece saat 22.00’de ibra maddesinin oylamasını uygulatan kişisiniz. İbra maddesi gündüz oylanacaktı. Genel kuruldan herkesi çıkartıp yemeğe götürüp ibra maddesi oylamaya getirdin. Siz bunları TÜRSAB’a yaşattınız.

Irak’tan paket tur kapsamında acentalar aracılığıyla gelen Irak vatandaşlarına C1 vizesi uygulaması başlatmıştır. C 1 vizelerinde fiyaskosunuz. Bu işleri elinizden kaçırmasaydınız TÜRSAB’ın geliri olurdu. Ben anladım. Merak etmeyin benim gibi değerli meslektaşlarım da anladı. Sizin asıl amacınız iş yapmak ve camiaya sektörün ihtiyacı hizmetleri görmek değil eski yönetimle uğraşmakmış.

TÜRSAB’a kavgayı, dövüşü soktun. Şimdi 24. Olağan Genel Kurul’a gidiyoruz. Bilmeni isterim ki meslektaşlarımız kabadayıların,adam dövmelerin,bodyguardların olduğu bir TÜRSAB’ı istemiyor.

3. SORUYORUM SİZE “DEĞİŞİM ADINA “ BUGÜNE KADAR NE YAPTINIZ?

Değişim diye geldiniz. Bakan’ı kavganın içine çekmek için uğraştınız. Amacınız Genel Kurul üyelerine mağduru oynamaksa bunu kimseye inandıramazsınız. Allah’tan Sayın Bakan size uymadı. Sayın Bakan bugünkü yönetimin kifayetsiz idaresinden ve hatalarından dolayı TÜRSAB’ı bir tutmaz. Yanılıp da bu kere başarısızlığı Sayın Bakana yüklemeye kalkma. Önce kucaklaşmayı öğren. Öğrenmezsen seni değiştirirler.

Değişime devam edelim. BYK’lar YTK oldu. Sonra da BTK oldu.

Binayı beğenmediniz, kiraya çıkacaktınız. Gereksiz masraf yaptırıp tadilat içinde kaldınız.

Biz TÜRSAB’ı kinsiz, gürültüsüz, kavgasız yönettik. Tekelleşmeyi sokmadık. Personellere ve danışmanlara verilen ücretler hakkında hep yalan konuştunuz, yanılttınız. Garibanın ekmeği ile oynadınız. Sizin fahiş ücretler ile ödemenize ne demeli ? Siz verdiğiniz ücretleri açıklayın önce. Genel Kurulda bu açıklamaları bekliyorum.

5. Değerli meslektaşlarım “BİZ TÜRSAB’I ÖTEKİLEŞTİRMEDİK.”

Bir Başkan düşünün. Meslek örgütüne aday olup hizmet için gelmek istiyor ama TÜRSAB’ı Rekabet Kurumu’na şikayet ettiriyor. Rekabet Kurumundan ceza alınınca iyi mi oldu? Bu para tüm TÜRSAB üyelerinin cebinden çıkacak. Bunu hiç düşünmede. Git HÜRSAD’ın üyelerine şikayet ettir. HÜRSAD’ın vekili kim Av. İlker ÜNSEVER olsun. Sonra onu TÜRSAB’a hukuk müşaviri yap. Şimdi de ceza gelsin. HÜRSAD’ın vekili Av. İlker ÜNSEVER. Cezayı bu kere bertaraf etmek için savunacak TÜRSAB’ın vekili kim Av. İlker ÜNSEVER. Bu kişi her iki tarafı temsil ederken TÜRSAB’ın haklarını nasıl savunacak. Bu da yetmedi. Hac Toplantısında uyarıları dinlememişsin. Rekabete aykırı davranmışsın. TÜRSAB’ı yine Rekabet Kurumu ile baş başa bırakmışsın. Rekabet Kurumu denetime gelsin. Her şeye el koyup inceleme yapsın. İyi mi oldu?

Biz TÜRSAB da görev yaparken acentalara hizmet için vardık. Birini diğerinden ayırmadık. Tekrar söylüyorum. Yalnızca cemaati, siyaseti, etnik kimliği, bölücülüğü, Birlik işlerine karıştırmadık. Velhasıl Birliğe ve üyelere zarar verecek hiçbir eylem içerisinde olmadık.

6. HERKESE EŞİT MESAFEDE HİZMET ETTİK. HİZMET EDEN ANLAYIŞA DA HER ZAMAN DESTEK OLACAĞIZ. BEKLEDİĞİMİZ HİZMETLERİN YAPILMASI İÇİN DE TÜRSAB’IN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.

1. Müze bilet işinin en kısa zamanda yine TÜRSAB’a verilmesi gerekir. TÜRSAB acentalara müze bilet satım işi ile yararlı olmuştur. Para kazandırmıştır. Ayrıca Bakanlığa verilen destek ve satış projesi ile TÜRSAB amacına uygun hizmet ettiği gibi Bakanlığın ciddi gelir artışı olmuştur. Halk müzeler ile barışmıştır. Ziyaretçi sayısının artışı acentalara para kazandırmıştır.

Ülkemizde yaşanan elim terör olayları olmasa müze ihalesinden dolayı TÜRSAB’ta para kazanacaktı. Ancak ülkemiz için bugünler de geçecektir. Şimdi yeniden bu işi geri kazanmalıyız.

2. C1 vizeleri işini ilk Türkiye’de uygulanmasını meslek birliğimiz TÜRSAB başarmış. Bu işi yapan acentalar para kazandığı gibi TÜRSAB’da kazanmıştır.

7. DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SÖZÜN ÖZÜ. KİŞİSEL DÜŞÜNCELERLE TOPLUMSAL ÖRGÜTLENME ENGELLENEMEYECEKTİR. HAK VE AH YERDE KALMAZ.

Şimdi dönemimde yapılan tüm yatırımların ve hesapların dokümanlarını veriyorum.

(Harcamalar dolar üzerinden yapılmış olup, o gün ki kur üzerinden hesaplanmıştır. Devletle, Bakanlığın isteklerine göre yapılmıştır)

Bu verdiğim hesap tüm dönemlerimize ait hesaplardır:

1) Efes Antik Kentinin Aydınlanması: 2 milyon 150 bin dolar

2) Efes Antik Kentine Vinç: 250 bin dolar

3) Laodikeia Antik Kente Vinç: 400 bin dolar

4) Antalya Vinç: 100 bin dolar

5) Efes Antik Kent Çöp Kamyonu: 20 bin dolar

6) Muğla Yatağan Stratonikeia Antik Kenti: 100 bin dolar

7) Uzakdoğu’daki depremde yardım Kampanyası:50 bin dolar

8) Tüm görevimizde şehit ailelerine, gazilere ve turizmde okuyan talebelerimize bağışlar ve burslar, yardımlar: 4,5 milyon dolar

9) Marmaris Armutalan Kültür Merkezi: 3 milyon dolar

10)Bodrum Bölge Binası: 600 bin dolar

11)Ankara Okul Binası ve İdari Binalar: 4 milyon dolar

12)Garibaldi Binası: 4 milyon dolar

13)Arkeoloji Müzesi depreme dayanıklılığını Bakanlıkla birlikte TÜRSAB olarak yaptık. Eğer yapılmasaydı o bina çökerdi. 7 milyon 200 bin dolar

14)Yine devletle beraber Çavdarhisar Kütahya Oteli: 4 milyon 100 bin dolar

15)Dönemimiz boyunca Bakanlığa verilen müzelere tahsis edilen araçlar : 4 milyon 800 bin dolar

16)150 Müze ve Örenyerinin Gişe İşletimi ve Modernizasyonu: 4 milyon dolar

17)Side Manavgat Binası: 400 bin dolar

18)Kuşadası Binası: 50 bin dolar

19)KOMER Kuşadası Kongre Merkezi: 60 milyon dolar (hissemiz)

20)TÜRSAB Genel Merkez Binası: 36 milyon dolar

21)Tüm kazılara verilen destek, yardım, yiyecek, yakıt: 500 bin dolar

22)Salı Pazarı yolcu limanı, yolcu salonu restorasyonu: 52 bin dolar

23)Van Binası: 120 bin dolar

24)Adana Binası: 110 bin dolar

25)Gaziantep Binası: 50 bin dolar

26)Fethiye Binası: 55 bin dolar

27)Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi yeniden yapıldı. 500 bin dolar

28)Kars Aynalı Köşk Restorasyonu: 500 bin dolar

29)Topkapı Sarayı’na Alınan Golf Arabaları: 40 bin dolar

30)Darphane-i Amire Binaları: 110 bin dolar

31)Müze Biletleri İhalesinde Bakanlığa Ödenen Kota Doldurulmaması Nedeniyle: 15 milyon dolar

32)Yıldız Porselen Mağazası ve İşletmesi: 150 bin dolar

33)Afyonkarahisar Dumlupınar BYK Binası: 30 bin dolar

34)Eskişehir Binası: 35 bin dolar

35)Bursa Binası: 50 bin dolar

36)Batman Mor Yakup Kilisesi Onarımı: 25 bin dolar

37)Lütfi Kırdar hisseler: 5 milyon dolar

Toplam 158 milyon 47 bin dolar harcama yapılmıştır.

Bunlar yalnız yapılan yatırımlardır. Diğer rutin giderler hariçtir.

Bunlar Türkiye’de yapılmıştır, Türk turizmi için devletimizle birlikte yapılmıştır.

Bu yapılanlar dönemimde yapıldığı gibi, aynı idarenin içinde olan, bugün ki yönetimin başındaki arkadaşın bildiği işlerdir ve hepsinin altında imzası vardır. Şimdi diyor ki 30 milyon borç ödedim. Sana bırakılan Müze Biletler 35 milyon zamsız, zamlı ise 65 milyon. 80 milyon aidat bıraktık. Şimdi sana soruyorum, el insaf! Bir gün gelecek bu camia yaptıklarımızı görecektir. Bütün bunlar Türk turizmi için, devletle birlikte ve beraber yapılmıştır.

Saygılarımla..

Başaran ULUSOY

Türsab 14-22 DÖNEM BAŞKANI

Bu haber toplam 4045 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.