• BIST 109.298
  • Altın 370,544
  • Dolar 6,7594
  • Euro 7,5700
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

Bakan Ersoy: TGF kurulunda TUROYD’da yer alacak

Bakan Ersoy: TGF kurulunda TUROYD’da yer alacak
TUROYD’un yemeğine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TGF’nin yönetim kurulundaki 11 kişiden 8’i de sektör temsilcileri olacak. Danışma kurulunda otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz' dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Turizm Otel Yöneticileri Derneği-TUROYD’un Hilton Garden Inn Beylikdüzü Hotel’de düzenlenen gala yemeğinde Turizm Geliştirme Fonu- TGF’nin yönetim kurulundaki 11 kişiden 8’i de sektör temsilcileri olacak. Danışma kurulunda TUROYD’un otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz. Bu platformda doğru politikalarla yatırımcının yönlendirilmesi açısından sizin bulunmanızın hayati önemi var”dedi.

turoyd-mehmet-ersoy.png

F&B MÜDÜRLERI OTELLERIN GENEL MÜDÜRLERI OLMALI

Bakan Ersoy, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu’nun konuşması sonrası söz aldığında “Türk turizminin gerçek gizli kahramanları, gerçek gizli silahları” ve "turizmin generalleri" diye nitelediği TUROYD üyesi otel yöneticilerinin meslek kimliği, nicelik ve nitelik konusunda yaptığı çalışmaları takdirle izlediğini belirterek “TUROYD ile yaptığımız her buluşmada bana yeni fikirler sunuyorsunuz. Türk turizminin en önemli unsurlarından biri olan Türk mutfağının otellerde kaliteli bir şekilde sunulması için önemli görev yapan F&B Müdürlerinin otellerin genel müdürü olmasında fayda görüyorum. Geleceğin müdürlerinin F&B müdürleri olmalıdır ” şeklinde konuştu.

turoyd-gala-ersoy.jpg
Bakan Mehmet Ersoy'A TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ile Murat Yumak, Mert Okan, Halil Duru, Azerbaycan Turizm Bakanlığı eski Tanıtma Müdürü Mahir Gahramanov ile TUROYD yönetiminden Murat Toktaş, Mustafa Kılıç, Tarkan Akyüz eşlik ettiler.

KONUŞMALAR VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN
https://www.facebook.com/ozkan.altintas/videos/10156813423178190/?t=929

Bakan Mehmet Ersoy, konuşmasında maliyet odaklı turizmden gelir odaklı turizme geçiş sürecinde atılacak adımlara ve bu yıl yasalaşması planlanan Turizm Geliştirme Fonu’na dair bilgi verirken “Türk turizminin istenilen seviyeyey ulaşması için için her yönüyle yeni bir konsept yaratmak gerekiyor. Bu değişimde otel yöneticilerine büyük görevler düşüyor” dedi

turoyd-mehmet-ersoy-005.png

TURİZME BAKIŞ AÇISI DEĞIŞTIRILMELIDIR
Bakan Ersoy 2023 hedeflerine giden yolda turizme bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini anlattı. “2023 yılında 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm geliri hedefliyoruz” diyen Bakan Ersoy, “Bu hedefe ulaşmak için turizmde köklü bazı değişikliklere gitmeliyiz. Siz profesyonel yöneticiler olarak çoğunuz bakış açılarının farkındasınız. Önemli olan turizm yatırımcısının bakış açısını değiştirmek. Artık maliyet değil gelir odaklı turizme geçmemiz gerekiyor. Arza göre değil talebe göre bir turizm konsepti geliştirmemiz gerekiyor. Nitelikli turisti hedefleyen yeni bir Türkiye turizm konsepti yaratmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

turoyd-gala-ersoy-001.jpg

TURİZMDE EN ÖNEMLİ UNSUR İNSAN KAYNAĞIDIR

Bakan Ersoy, Türkiye’yi nitelikli turistlerin ziyaret etmesini sağlamak için planlanan aşamaları da anlattı. En kritik unsurun insan kaynağı olduğunu belirten Bakan Ersoy, şunları söyledi:
“Turizm ve insan ayrılmaz ikili. İnsana hizmet ediyoruz, insana insanla hizmet ediyoruz. İnsan gücünün çok ciddi bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, turizm meslek liseleri ile yeni bir çalışma başlattık. Turizm meslek liseleri kolej statüsüne getiriliyor. 3 lisan öğretecek şekilde müfredatı değiştiriyoruz. 20 Nisan–20 Ekim tarihleri arasında da öğrencilerin eğitimlerini anlaşmalı otellerde uygulamalı olarak görmelerini sağlıyoruz. Bu bir staj değil, bu bir eğitim. Sizlerin gözetiminde yetiştirilmiş öğrenciler, gelecekte turizmin yöneticileri olacaklar. Geleceğin müdürlerinin biz F&B ağırlıklı olması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle bünyesinde F&B kökenli fakülteler barındıran üniversitelerde, meslek liselerinde başarılı olmuş olan öğrencilerin belli bir kısmına burs verilmesini sağlayacağız. Bizim hedefimiz Türk turizminin artık yönetici ihraç eder konuma gelmesidir.”

turoyd-mehmet-ersoy-006.png

TURIZMIN ROTASINI ÇIZECEK OLAN SIZLERSINIZ
10 yıl sonrasının turizmini hazırladıklarını belirten Bakan Ersoy, “70 milyon hedefimiz var. Bu çok daha fazla tesisin hizmete girmesi, çok daha fazla yatırımın yapılması anlamına geliyor. Burada yatırımcıyı doğru yönlendirecek olan, turizmin geleceğinin rotasını çizecek olan sizlersiniz. Konaklama dışı yatırımların dizaynı anlamında da önem taşıyor. Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artması da ancak sizler gibi bu işe gönül vermiş yöneticilerin sektörde kalması ve sizden sonra gelecek gençlerin çok iyi yetiştirilmesi ile mümkün. Sizler bu geminin kaptanlarısınız.” diye konuştu.

turoyd-gala-ersoy-005.jpgTUROYD'u TUROYD yapanlar sahnede buluştu

turoyd-gala-ersoy-012.jpg

turoyd-gala-ersoy-002.jpg
Galanın açılışında şehitlerimiz ve kaybettiklerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu

KALICI TURİZM TANITIM PROJESİ OLUŞTURULMALIDIR

Bakan Ersoy, bu yıl hayata geçmesi planlanan Turizm Geliştirme Fonu hakkında da şu bilgileri verdi:
“En büyük sıkıntımız, bakan veya bürokrat değiştikçe tanıtma stratejilerinde de değişiklikler olmasıydı. Artık kalıcı bir turizm politikası oluşturmamız gerekiyordu. Biz de dünyada turizm gelirleri en yüksek olan ülkeleri inceledik. Hepsinin ortak yönü, böyle fonlar kurmuş olmaları. Bu fonlar kurulduktan sonra çok hızlı bir şekilde turizm gelirlerinde artışlar gerçekleştirmişler. Fonun ağırlıklı bütçesi tanıtma fonu olarak kullanılıyor, bir kısmı da turizm geliştirme ve turizm yatırım fonu olarak kullanılıyor. Yönetim kurulundaki 11 kişiden 8’i de sektör temsilcileri olacak. Danışma kurulunda da profesyonel otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz. Bu platformda doğru politikalarla yatırımcının yönlendirilmesi açısından sizin bulunmanızın hayati önemi var. Yatırımın doğru şekilde geri dönüşü için sizlere ihtiyaç vardır. Sizler turizmi çok iyi biliyorsunuz.”

turoyd-gala-ersoy-003.jpg

ALİ CAN AKSU: YATIRIMLARI KORUMAK İÇİN KALİTEYİ HEDEFLEDİK

UROYD Başkanı Ali Can Aksu, iki yıl gibi kısa bir sürede 17 ülkede, Türk otel yöneticiliğini başarıyla dünyaya “Türk tipi” otel yöneticiliğini kabul ettiren 1800’ü aşkınüyeye ulaştıklaını blirterek “Hedefimiz Türk turizminin can damarı olan 85 milyar dolarlık turizm yatırımlarının kaliteye ve arzu edilen seviyeye gelmesidir. TUROYD üyeleri olarak nicelik-nitelik kavramının doğru yere oturması için eğitimli çalışanın artması ve meslek kimliğinin oluşmasıyla otel yönetici olarak yatırımcının yanında olmaktır. Kaliteli ve iyi eğitimli yöneticilerle turizmin yatırımlarını daha iyi koruyup, daha iyi yöneterek Türkiye’nin turizmden hedeflediği rakamlara ulaşılacağına inanıyoruz.

turoyd-ali-can-aksu-006.jpg

YURTDIŞINDAKİ TÜRK YÖNETİCİLER TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI YAPIYOR

Yurtdışında görev alan otel yöneticilerinin ülke ekonomisine faydalı olmak için tedariklerini Türkiye'den yaptıklarını hatırlatan Ali Can Aksu Azerbaycan'da devlete ait 16 oteli hayata geçiren Halil Duru'yu örnek vererek "Halil Duru Türkiye'den otellerin için 165 milyon dolarlık tedarik sağlayarak Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulundu. Şimdi ise Yunan Adaları'nda kurduğu otel ile aynı şekilde Türkiye'den tedarik planını yapıyor" dedi.

turoyd-ali-can-aksu-007.jpg

MESLEK YASASI OLUŞTURULMALI
Artık Türk turizminde bir Meslek Yasası, olması gerektiğini ve kemin ne iş yaptığının belirlenerek taşların yerine oturması gerektiğini söyleyen Ali Can Aksu, "Artık Türkiye'nin turizmde kaybına son verilmelidir. yıllardın tanıtıma harcanan paralar etkin olmadı. Bundan sonra kaybedecek bir şeyimiz yok. kazanmak zorundayız" şeklinde konuştu.
Turizm okullarında eğitim verenler ile  eğitim alan öğrencilerin turizme güvenmeleri ve geleceklerini planlamaları için Meslek Yasası'nın oluşturulması gerektiğini söyleyen Ali Can Aksu "Türk turizmine kalite getirmek için nitelikli personel ve eğitimin önemli olduğu söylüyoruz. Sektöre güven kazandırmalıyız. Kuaföründe meslek yasasının olduğu ülkemizde turizminde bir Meslek yayası olmasını arzu ediyoruz" dedi.

turoyd-gala-ersoy-009.JPG
Bakan Mehmet Ersoy, Gürcistan'da Wyndham Grand Batumi Hotel'e Genel Müdür olan, Suadiye Hotel İstanbul'un eski Genel Müdürü Murat Yumak ile sohbet etti. Bakan Ersoy, ETS'nin Batum ile çalıştığını belirterek, bölgeye bakan arkadaşlarla işbirliği kurabileceğini belirterek otel yöneticiliğini  yurtdışında temsil ettiği için kutladı.

turoyd-gala-ersoy-010.jpg
Hilton Kozyatağı F&B Müdürü Gürkan Kaban, otel genel müdürlerinin F&B mdürlrinden olması gerektiğini söyleyen Bakan Mehmet Ersoy'u sözleri için kutladı

turoyd-gala-ersoy-007.jpg
TUROYD galasına sanatçı Cem Özer'de katıldı

turoyd-gala-ersoy-008.jpg
Türk turizminin tanıtımında yıllardır en önemli görevi yapan turizm yazarları Özkan Altıntaş, Halil Tuncer, Emin Demir, Halil Öncü TUROYD galasına katıldılar

turoyd-gala-ersoy.JPG
turoyd-gala-ersoy-011.jpg
TUROYD'a iyi ev sahipliği yapan Hilton Garden Inn Beylikdüzü Genel Müdürü Ertuğrul Uzak ekibiyle Hilton'un kuruluşunun 100'üncü yaşını havayı fişekli pasta keserek kutladı.


turoyd-gala-ersoy-013.jpg
İstanbul'a Butcha Steak Hous'u kazandıran Nurettin Bezcioğlu ve Ümit Aydın ile Halil Tuncer, Özkan Altıntaş birlikte oldu.

turoyd-gala-ersoy-014.jpg
Rize Babillon Hotel Genel Müdürü Tayfun Sancar ve Mutfak Şefi Sebahattin Güney'de geceye katıldı.

turoyd-gala-ersoy-001.JPG
turoyd-gala-ersoy-002.JPG
turoyd-gala-ersoy-003.JPG
turoyd-gala-ersoy-004.JPG
turoyd-gala-ersoy-005.JPG
Gecenin sponsorları Türk turizminin destekçilerine teşekkür plaketleri verildi.

 

Bu haber toplam 4065 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler