• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

Antalya 'suçlular' kenti olacak

Antalya 'suçlular' kenti olacak
100 bin kişinin işinden olmak üzere olduğunu söyleyen Ulusoy, Bakan Günay'dan kış aylarında SSK primlerinden muafiyet istedi..

İSTANBUL- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, bayram öncesinde kendisini Fulya'daki Birlik merkezinde ziyaret eden Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'dan turizmcilerden ölü dönemlerde SSK primi alınmamasını istedi. Ulusoy, Bakan Günay'a, "Kış aylarında tesislerde çalışanların büyük çoğunluğu yüksek SSK primleri nedeniyle işten çıkarılmak zorunda kalıyor. Bu arkadaşlarımızın büyük bölümü işsiz olarak memleketine dönmeye utandığı için Antalya'da orada, burada kalıyorlar. Böyle giderse Antalya suçlular kentine dönüşecek" uyarısında bulundu. Turizm tesislerinde istihdamın 12 aya yayılması için ölü dönemlerde tesislerin SSK priminden muhaf tutulması gerektiğini kaydeden Ulusoy, Bakan Günay'dan ÖTV oranlarının indirilmesini ve Antalya'ya artık otel izni verilmemesini de talep etti. Ulusoy, "İstihdam üzerinden alınan vergilerde dünya şampiyonuyuz. Ancak bizim sektör olarak dayanacak gücümüz kalmadı. Biz dünyadaki 10 destinasyondan biriyiz. ABD'yi dışarıda tutarsak, İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere'den sonra Türkiye beşinci sırada gelmeli" dedi.

 

'KEMAL ABİ'YE İLETECEK

Ulusoy, yılbaşından sonra 100 bine yakın personelin işsiz kalacağına da işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: "Bakan Günay'a bunu da ilettik. Antalya'daki tesisler 6 ay boş kalıyor, Bodrum'da bu 8 aya kadar çıkıyor. Hiçbir işletme 8 ay boyunca mevcut personelini maaşını ödeyerek koruyamıyor. İşten çıkarınca bir dahaki sene aynı elemanı bulamayabiliyor. Bu niteliği düşürürken, işsiz kalan arkadaşlarımız kış sezonunda orada burada yaşıyor, çoğu işsiz olarak evine dönmeyi kendine yediremiyor. Yaz aylarında kazandıklarını, kışın oralarda yiyor. Bu her şeyden önce sosyal bir sorumluluk. Bu konunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Sayın Bakan, Kemal Abi'ye (Maliye Bakanı Kemal Unakıtan) konuyu iletmeye söz verdi."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.