• BIST 10899.28
  • Altın 2454.774
  • Dolar 32.1586
  • Euro 34.9206
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

Amplio, Samsun ve Trabzon’u seçti

Amplio, Samsun ve Trabzon’u seçti
Hilton’la stratejik ortaklığa imza atan Amplio, Karadeniz’en kilit şehirleri Samsun ve Trabzon’da otel yatırımları yapacağını açıkladı.

İSTANBUL- Geçtiğimiz aylarda Hilton’la stratejik ortaklığa imza atan Amplio, Kuzey Avrupa- Türkiye ulaşım hattının Karadeniz’e açıldığı kilit şehirler Samsun ve Trabzon’da otel yatırımları yapacağını açıkladı.

Özellikle Samsun ve Trabzon limanlarının özelleştirilmesiyle gerçekleşecek kapasite artışının bölgedeki ekonomik canlılığa çok olumlu etkileri olacağını söyleyen Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu “ Büyük Samsun Oteli’nin özelleşmesiyle otel yatırımcılarının bölgeye olan ilgisinde ciddi bir artış göze çarpıyor. Karadeniz ulaşım olanakları açısından son derece gelişmiş bir bölgemiz. Bununla beraber Samsun ve Trabzon’un birer liman kenti olması bölgeyi yatırım açısından çok daha cazip hale getiriyor. Samsun ve Trabzon limanlarının özelleştirilmesiyle, bölgenin otel yatırımları için bir cazibe merkezi haline geleceğini öngörüyoruz” dedi.

 

Hilton, dünya çapında gerçekleştireceği büyüme stratejisi için Hindistan ve Rusya’dan sonra 3.ülke olarak Türkiye’yi seçti. Türkiye’de salt otel yatırımları gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş olan Amplio, imzalanan anlaşma çerçevesinde Hilton grubunun tanınmış markaları Hilton Garden Inn™ ve Hampton by Hilton™ adları altında oteller açacak.

 

Otelcilik alanında 40’ın üzerindeki ülkede 100’den fazla başarılı projeye imza atan ve otel geliştirme alanında dünya çapında bir uzman olan Amplio’nun kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu “ Hilton’un genişleme stratejisinde 3. ülke olarak Türkiye’yi seçmesinden çok mutluyuz. Hilton’la imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması çerçevesinde Hilton Garden Inn™ ve Hampton by Hilton™ markalarını Türkiye’ye getirerek, önümüzdeki beş senede 15 yeni otel açacağız. dedi.

 

Türkiye’de iş otelciliği konusunda ciddi bir açık olduğuna ve yapılan yatırımların daha çok turizm amaçlı ve büyük şehirlere odaklı olduğuna dikkat çeken Babaoğlu, “ Yatırımlarımızda önceliği iş odaklı otel anlamında gereksinimin en fazla olduğu şehirlere veriyoruz. Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Samsun ve Trabzon’da yeni otel yatırımları gerçekleştireceğiz. Bu iki şehirdeki liman özelleştirmelerinin tamamlanmasıyla kapasitelerinde ciddi bir artış yaşanacağı bunun da bölgenin ekonomisinde olumlu bir hava yaratacağını düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz fizibilite çalışmaları bu şehirlerde otel yatırımlarının çok cılız kaldığını, mevcut otellerin ise gereksinimleri karşılayamadığını gösteriyor. Karadeniz’de Zonguldak ve Rize gibi gelişmekte olan kıyı şerhlerine de yatırım düşünüyoruz. Bu şehirlerdeki yatırım fırsatlarını için arayışlarımız sürüyor. Bu bölgelerde açacağımız oteller ve sunacağımız hizmetlerle kaliteli hizmet bekleyen iş adamlarının gereksinimlerini tam olarak karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

 

2018 yılına kadar 100 otele ulaşmak hedefleniyor

 

Türkiye ile Avrupa’yı yatak kapasitesi bakımından karşılaştırdığımızda ülkemizdeki gelişme potansiyelinin net bir biçimde görüldüğünü söyleyen Babaoğlu, Türkiye’de her 1000 kişiye 4 oda düşerken, Almanya’da 28 oda düştüğünün altını özellikle çizdi. İş otelleri kategorisinde önümüzdeki 10 seneye bakıldığında; Türkiye’de yatak kapasitesi bakımından 2,5 milyonun üzerinde bir açık beklediklerini söyleyen Babaoğlu, Amplio’nun 2018 hedefini ise 100 otele ulaşmak olarak açıkladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.