• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

7 Aralık, Sivil Havacılık Günü

Musa Alioğlu

İnsanlığın ve uygarlığın hikayesini yazanların kilometre taşlarından biri de uçma serüvenidir. Kuşlara öykünen insanoğlu bir gün ben de nasıl uçarımın hesabını yaparken, havacılıkta bugün gelinen noktayı düşünemezdi bile. Ama hayal edilmesi bile zor olanlar    gerçek oldu; insanlık uçtu ve uçmaya de devam ediyor.

Tarihler, insanlı ilk hava aracının 1903 yılında uçtuğunu yazar. Gökyüzünde alabildiğine geniş bir alanın var olması, bu işin kuralsız olarak yapılması anlamına gelmezdi tabiiki. Gökyüzü ne kadar geniş olursa olsun, orada da kuralların olması, orada da birilerinin bir takım sorumluluklar taşıması gerekliydi.

İşte bundan hareketle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünya devletleri gelişen hava ulaşımında düzen, gücenlik ve standardizasyonu yerine getirebilmek için 7 Aralık 1947 tarihinde, International Civil Aviation Organization (ICAO) yani Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nı kurdular.

Teşkilat, Uluslararası hava ulaşımı ile ilgili prensip ve teknikleri geliştirmek, Sivil havacılığın güven içinde yapılmasını ve sürekliliğini sağlamak, uçak projelerinin barışçı gayelere göre hazırlanmasını ve işletilmesini teşvik etmek amacıyla bir takım kurallar koydu. Ardından, hava yolları, hava alanları ve hava ulaşım araçlarının geliştirilmesini hayata geçirecek önlemler aldı. En önemlisi de uçuş güvenliğini sağlayacak önlemleri belirleyerek uygulamaya koydu.

Uluslararası sivil havacılığın evrensel kurallarını belirleyen ICAO, 1992'de yaptığı bir genel kurulda karar alarak, örgütün kuruluş tarihi olan 7 Aralık'ın Uluslararası Sivil Havacılık Günü veya Dünya Sivil Havacılık Günü olarak kutlanmasına karar verdi. ICAO'ya üye olan 189 ülkede bu "gün" anlamına uygun ve her yıl ayrı bir konu veya başlıkla  değişik faaliyetlerle kutlamaktadır.Ülkemizde ise, son yıllarda T.C Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, (SHGM) Uluslararası Sivil Havacılık Günü'nü anlamına uygun olarak kutlamaya başlandı. Bu amaçla İstanbul'da bir toplantı organize eden SHGM tüm havacılık ailesini biraraya topladı. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve havacılık şirketlerinin üst düzey mensupları ile basın mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan ve çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştiren Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru, bu yıl tema olarak "Başından sonuna kadar, küresel topluma yetki vermenin 65.'inci" yılı başlıklı konunun benimsendiğini söyledi. Dr. Arıduru sivil havacılık ailesinin 50 bin kişiden 100 bin kişiye çıktığını ve bunun 200 binlere ulaşmasının hayal olmayacağını belirterek şöyle devam etti "Emniyet ve güvenlik konusu, bizim olmasa olmaz şartımızdır.Bu amaca yönelik olarak önemli adımlar atıyor çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanı sıra SHGM'nin bağımsız ve özerk olması içinde çalışmalar yapıyoruz "

Ulaştırma Bakanlığıve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu yıl Uluslararası Sivil Havacılık Günü'nü daha geniş ve yaygın bir kampanya ile kutladı. Belli başlı havalimanlarında ve büyük kentlerde billboard'lara asılan afişlerde bir yandan 7 Aralık tarihinin ne anlama geldiği insanlara hatırlatılırken, bir yanda da sivil havacılığımızın ulaştığı düzeyi anlatan bilgiler ve rakamlar da verildi.

Kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nin katkılarıyla hazırlanan afişlerde verilen mesajlarda ülkemizdeki yolcu sayısının ulaştığı rakkam, uçuş yapılan havalimanı sayısının artması ve buna benzer konular yer aldı. Kampanya gerçekten amacına ulaştı denebilir, çünkü bugüne kadar sadece havacılık sektörü ile sınırlı kalan kutlamalar ilk kez geniş halk kesimlerine ulaştı. Milyonlarca kişi havacılık konusunda verilen özlü ve net rakkamlarla nereden nereye geldiğimizi anlamış oldu. Bu konuyu düşünerek vizyon ve misyonuna uygun hareket eden Ulaştırma Bakanlığı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün başta Genel Müdür Dr. Ali ARIDURU olmak üzere tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkür etmek gerek.

Bu yazı toplam 6478 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.