• BIST 10665.93
  • Altın 2419.889
  • Dolar 32.1804
  • Euro 34.9311
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 22 °C

2023'te turizmden 73 milyar dolar

2023'te turizmden 73 milyar dolar
Genç Turizmciler Derneği (GTD) Başkanı Bulut Bağcı: 2015’de Türkiye turizmindeAlmanya ve Rusya ana pazar olmaya devam edecek.

MOSKOVA- Genç Turizmciler Derneği, kış turizminin zirve noktası Moskova’da temsilcilik açıyor. Derneğin Moskova Ofisi, Türkiye ve Rusya arasındaki uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda çalışacak. Dernek, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında turizmde 73 milyar dolarlık gelir alabileceğimizi görecek durumda olduğumuzu iletiyor.

Türkiye’de turizm üzerine faaliyet gösteren girişimci ve yenilikçi lider gençlik derneği olma vizyonuyla yola çıkan Genç Turizmciler Derneği (GTD), yurtdışı işbirlikleri ile hızla büyüyor. Rusya’nın yol açtığı ekonomik krize ve bölgede kısa vadede büyüme öngörülmemesine karşın Genç Turizmciler Derneği, Moskova’da temsilcilik açarak Türkiye turizmine destek olmaya devam ediyor.

bulut-bagci1.jpg

Genç Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı, Rusya’nın ve kış turizminin başkenti Moskova’da 2014 yılı turizm sektörünü değerlendirdi. 2014’ün turizmde başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Bağcı, 2015’de de Türkiye’nin turizm açısından ana pazarlarının Almanya ve Rusya olmaya devam edeceğini belirtti.

Moskova’da yeni açacakları temsilcilik ile iki ülke arasında uluslararası işirliklerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirten Bağcı, Moskova’daki ofisimizde iki ülke arasındaki turizm, uluslararası iş ve ticaret işlemleri yapılacak ve ülkemize turist kazanılması konusunda destek verilecek.” diye bilgi verdi.

Rusya’nın Batı ile siyasi restleşmesinin yol açtığı ekonomik krizin etkilerini de değerlendiren Bağcı, “Rusya önemli bir pazar. En kısa zamanda bu etkinin azalmasını bekliyoruz. Ruslar Türkiye’deki tatillerinden vazgeçmezler fakat tatil günlerini kısaltma yoluna gidebilirler. Ekonomik durumu takip edip pozisyonları bu gelişmelere göre alıp temkinli olmakta fayda var. Rus dostlarımızı da böyle bir zamanda yalnız bırakmamamız, fiyatları kırmalarını değil ama otel fiyatlarının stabil kalması gibi konularında destek olmamız gerekir.” diye konuştu.

2023 HEDEFI 73 MILYAR DOLAR

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında turizmin önemli bir rolü olacağını dile getiren Bağcı, 2023 yılında 73 milyar dolarlık gelirin yol haritasını gösterebileceklerini iletti. Turizm eşittir dış politika olarak belirten Bağcı, “Birebir ilişkiler, lobi faaliyetleri ve sivil toplum örgütlenmeleri ile turizmde olumsuz koşulları olumluya çevirebiliyoruz. Körfez ülkelerinden bu sayede milyar dolarlık yatırımlar ülkemize getirildi. 2023 hedeflerine ulaşılmasında sivil toplum insiyatifi gözden kaçırılmamalı. Doğru bir tanıtım, strateji ve lobi faaliyetleri ile 2023 yılında 73 milyar dolarlık yatırımı görecek durumdayız” dedi.

WORLD TOURISM FORUM”A 3 BIN KATıLıMCı BEKLENIYOR

Mart 2015’de İstanbul’da düzenleyecekleri World Tourism Forum”a 3 bin katılımcı beklediklerini ifade eden Bağcı, dünyanın en büyük tur operatörlerinin ve önemli bürokratların katılacağı küresel ölçekte bir fuar olacağına dikkat çekti. Bağcı, 2 gün sürecek fuara yurtdışından da birçok gazeteci ve blog yazarının geleceğini de vurgulayarak Türkiye’nin en iyi şekilde lobisinin yapılacağını ve karar mekanizmalarını etkilemek için ellerinden geleceklerini yapacaklarını ifade etti.

 

KURU SABITLEYEREK RUS DOSTLARıMıZıN YANıNDA OLALıM

Moskova turizminin nabzını tutan Genç Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, “luxuryturkey.ru”’nun kurucusu ve My Travel Premium Yönetim Kurulu Başkanı  Mustafa Gül’de Genç Turizmciler Derneği’nin Moskova temsilciliğini yürütecek.

Moskova’da, Türkiye’nin tanıtımını yaparken, lüks turizm hizmeti ve ticari danışmanlık hizmeti veren Gül, Türk turizmcilere erken rezervasyonu ruble ile yapın, parayı peşin alın önerisinde bulundu. Gül, “Rusya’da bu dönemde günde 4-5 uçak kalkarken bu sayı şimdilerde 1’re düştü.  Kurlar böyle devam ederse Rusya’dan ülkemize %50 turist kaybı olması mümkündür. Ruslar mutlaka tatile gitmek isteyecektir. Yılda 4 kere tatile giderken en az 2 kere tatile gitmek isteyecektir. Belli bir dönem Türk operatör ve otellerimizin iyi niyetle bakmasını, Rusların bizim için önemli olduğunu vurgulayarak fiyatları düşürmelerini değil ama kuru sabitlemesini öneririm. Hükümetimizin yaptığı en büyük hizmetlerden biri de Rusya’ya vizesiz giriştir. Biz Türk turizmcilerinin de böyle dönemlerde devletimize yardımcı olmamız gerekir.” dedi.

HER ŞEY DAHIL SISTEMI TURIZMIN LOKOMOTIFIDIR

Antalya’nın Rus pazarı açısından önemine dikkat çeken Gül, “Ülkemize gelen Alman ve Rus turistlerin sayısı 12 milyon civarında. Bunun 3,2 milyonu sadece Antalya ilimize gelmekte. Antalya için “Her şey dahil sistemi” olmazsa olmazdır, bu sistemi yok etmeyelim. Her şey dahil turizmin lokomotifidir. Bu sistemin ne kadar iyi bir model olduğu kriz dönemlerinde ortaya çıkar. Yatırımcılar yeni otel açmak yerine mevcut otellerini renove etmeliler.” diye konuştu.

Genç Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Rusya’da Pandomim Dijital Reklam ajansı sahibi Enes Gülerer’de Rusya’da reklam sektörünün bu krizden etkilenmediğini, yükseldiğini ifade etti.

 

Genç Turizmciler Derneği (GTD)

2008 yılında kurulan Genç Turizmciler Derneği (GTD), turizm ve gençlik üzerine çalışmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını kuruluşundan itibaren Bulut Bağcı üstleniyor.

GTD ilk faaliyetlerini üniversite bazlı olarak yaptı. Dernek üye profilini ülke turizmine gönül vermiş, elini taşın altına koyan, genç ve dinamik turizmciler oluşturuyor. Derneğin maksimum 40 yaş kriteri bulunuyor. Derneğin 40 yaş üstü üyeleri danışma kurulunda görev yapmaktadır. GTD, üye alımı konusunda seçici davranmakta,  nicelikten çok niteliği ön planda bulundurarak, üyelerinin referansına önem vermektedir.

Asıl amaçları Türkiye turizmcilerini bir araya getirmek ve Türkiye’nin uluslararası alanda tanıtımını en iyi şekilde üstlenmek olan GTD, yurt dışında pek çok yerde; Almanya, Fransa, Rusya ve Belçika gibi ülkelerde yaptıkları toplantılarla ülke tanıtımına ve Türk turizmcilerine destek veriyor.

Şu anda turizm sektöründe sayısız faaliyet göstermekte olan GTD’nin, Turizmde Genç Kariyer ve Genç Turizmciler Zirvesi bu etkinliklerden öne çıkanlardır. GTD, uzun yıllardır düzenlemekte olduğu Turizm Trendleri Zirvesi’ni 2014 yılında  “World Tourism Forum”a evirterek çok daha büyük ölçekli ve küresel bazda bir projeye imza atmaktadır. 

Turizm sektörünün genç ve dinamik bir karakteristiğe sahip olduğunu düşünen Genç Turizmciler Derneği, teknolojiden yararlanan yeni nesil bir turizmcilik algısını oluşturmak için çalışmaktadır. Alışılmış pazarlama tekniklerinin yanı sıra turizmde, yeni nesil seyahat edenlerin internet ve sosyal mecralardan fazlasıyla beslendiğinin farkında olan GTD, yerel beğenilerin öne çıktığı dünya konjonktüründe Türkiye’nin enerjisini daha yerel tatların ön plana çıktığı tanıtım çalışmalarına yöneltmesini arzu etmektedir.

Türkiye turizminin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığının farkında olan GTD, hükümet politikalarıyla da önem kazanmaya devam eden sağlık turizmi, kongre turizmi ve iş turizmi gibi alanlara destek vermektedir. Böylece ülkemizin turizm potansiyelinin dört mevsim açığa çıkmasına katkıda bulunmaktadır.

2015 yılında İstanbul’da yapılacak olan World Tourism Forum, Business Travel Summit gibi uluslararası organizasyonlara da destek verecek olan GTD, sağlık turizmi ile ilgili Women Health Forum gibi bölgesel anlamda önemli rol oynayacak projelere de imza atacak.

GTD, Türkiye’de turizm üzerine faaliyet gösteren girişimci ve yenilikçi lider gençlik derneği vizyonuyla turizmde belirleyici olmak için kamuoyunu etkilemeye odaklanmış ve dinamizm oluşturan bir dernek olmaya devam edecek. GTD, genç turizmcilerin sesi olarak gençleri bir araya getirerek turizmin bir kariyer olarak görülmesi için çalışmalarına devam etmektedir.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.