• BIST 8369.06
  • Altın 1674.963
  • Dolar 27.245
  • Euro 28.8941
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

2008'de Süper İnternet erişimi

2008'de Süper İnternet erişimi
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2008 yılı ile birlikte Süper ADSL hızlı internet erişiminin devreye gireceğini, bilinmeyen numaraların kalkacağını söyledi

ERZİNCAN - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2008 yılı ile birlikte Süper ADSL hızlı internet erişiminin devreye gireceğini, bilinmeyen numaraların kalkacağını, cep telefonlarında Türkçe fonların kullanılacağını ve TR uzantılı internet sistemlerinin kontrol altına alınacağını ifade etti.

Kurban bayramı tatilini geçirmek üzere memleketi Erzincan'a gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yılıdırım, Refahiye ilçesinde hemşehrileriyle görüştükten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 2007 yılında Ulaştırma Bakanlığı'nın hava, deniz ve karayollarında yaptığı çalışmalar ve bilişim sektöründeki yenilikler hakıknda bilgi veren Bakan Yıldırım, 2008 yılı içerisinde Bakanlığın yapacağı bazı çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

İnternet erişiminde Türk Telekom'un yeni yılda yeni bir döneme gireceğine dikket çeken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Yeni dönemde bugün eriştiğimiz internet hızının 10-15 katı daha hızlı erişim, Süper İnternet dediğimiz, yeni hızlı inter erişimini de devreye sokacağız. Televizyon yayıncılığında sayısal yayına geçiş kararı aldık ve bunun çalışmaları yürüyor. Teknoloji çok hızlı gelişiyor, bu bilişimde, telekominikasyonda o kadar hızlı gelişiyor ki, bir şeyi yaparken dünyada yeni teknolojiler devreye giriyor. Türkiye'de bundan mahrum olmaması için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz" diye konuştu.

 

İSTENİLMEDİĞİ SÜRECE KİMSE BİLİNMEYEN NUMARADAN ARAYAMAYACAK

 

Yeni yıldan itibaren gizli numaralarla aramaların kontrol altına alıncağını ifade eden Bakan Yıldırım, "Siz istemediğiniz zaman kimse bilinmeyen numaradan sizi arayamayacaktır. Onlara da bir düzenleme getiriyoruz. 2008 yılında kısa mesajlarda Türkçe karakterlerin kullanılması doğrudan cihazda olmadığından hem pahalı hemde kullanımının zorlukları vardı. Sesli harflerde sıkıntılar yaşanıyordu. Bunlarla birlikte işletme sahipleriyle ortak bir çalışma telekominikasyon kurumu yapıyor, Türk fontların hem normal fiyattan kullanılması hem de cihaz üreticilerinin ekranlarında klavyelerinde doğrudan yer alması için çalışma yapıyoruz. Bu konuda maalesef ihmal olmuş, geç kalınmış. Kolay değil ama biz bunun için üreticileri satılan her cihazda Türk Alfabesi'nin her tuşta gözükmesi konusunda zorluyoruz" açıklamasında bulundu.

 

120 BİN TR UZANTILI SİTE KONTROL ALTINA ALINACAK

 

Bilgi toplumuna geçiş için altyapı çalışmalarının hızlandırıldığını, internet ad alan kodlarına (IP) da yeni bir düzen getirileceğini vurgulayan Bakan Yıldırım, şöyle dedi:

 

"Şimdiye kadar alan adları Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından veriliyordu. Türkiye'de bugün 500-600 bin alan adı var ve bunun sadece 120 bini 'TR' uzantılı. Diğerleri maalesef başka internet sağlayıcılarından direkt alınıyor. Biz burada 'TR' uzantılı olanların yeni bir esas ve usule bağlanmasını sağlayacağız. Bu konuda kontrol eksikliği var. 'TR' uzantılı olarak örneğin 'Canım Vatanım Türkiyem.com.tr diye alınıyor bakıyorsunuz ki arkasından pornografik site çıkıyor. Bu tür işleri engellemek için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile İnternet Güvenlik Başkanlığı tarafından takip çalışması başlatıldı. Buradaki suçlar engellenecek ve internet protokolünün güvenliğinin altyapısını daha sağlıklı oluşturmak için Telekomünikasyon Kurum Başkanlığı bir dizi çalışma yaptı."

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.