• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

20 bin İngiliz turist Ege'ye geliyor

20 bin İngiliz turist Ege'ye geliyor
Sunsail, yıllık geliri 40 bin sterlinin üzerinde olan 20 bin zengin İngiliz turisti su sporları tatili için bu yaz Türkiye'ye getirecek.

İZMİR- Sunsail, yıllık geliri 40 bin sterlinin üzerinde olan 20 bin zengin İngiliz turisti su sporları tatili için bu yaz Türkiye'ye getirecek. Dünyanın önde gelen su sporları tatili hizmeti sunan firmalarından İngiliz Sunsail, doktor, avukat, mimar, yönetici gibi üst gelir seviyesine sahip 20 bin İngilizi, Ege kıyılarında işletmeciliğini yaptığı 3 ayrı otelde ağırlayacak. Turistlere, rüzgâr sörfü, yat ve su kayağı gibi kurslar verilecek.
Sunsail Clup Phokaia Genel Müdürü Seçkin Yılmaz, Karayip Adaları'ndan Antigua'da Colonna, Yunanistan'da Vounaki, Bodrum'da Javelin, Datça'da Perili Köşk ve Foça'da Phokaia otellerinin işletmesini yaptıklarını söyledi. Yılmaz, otel satın almak yerine beş ya da 10 yıllık süreyle kiralamayı tercih ettiklerini ifade etti.

Müşterilerin otel ücretine dahil olmak üzere yat, yelken, sörf ve su kayağından yararlanabildiklerini kaydeden Yılmaz, "Çeşitli ülkelerde toplam 900 teknemiz var. Karayipler'den ABD sahillerine, Hırvatistan'dan Fransa'ya kadar çok sayıda sahilde hizmet veriyoruz" dedi.

 Su sporları hizmeti veriliyor

Foça'daki otelin 400, Bodrum'daki otelin 250, Datça'daki otelin ise 300 kişilik olduğunu kaydeden Yılmaz, müşteri profillerini şöyle anlattı: "Bu sezon 20 binin üzerinde İngiliz turisti getiriyoruz. 6 ay sadece su sporları hizmeti veriyoruz. Foça'daki otelimize 2006'da 6 bin, geçen sezon 7500 turist getirdik. Bu sezon hedefimiz 8500 kişi. İngiltere'de kişi başı gelir 20 bin sterlin. Müşterilerimiz ise doktor, avukat, mimar, şirket sahibi ve yöneticiler. Yılda ortalama 40 bin sterlin kazanıyorlar. Her şey dahil sistemini uygulamıyoruz. Fiyatları haftalık 2 bin YTL'de tutuyoruz. Su sporlarından kalan zamanda tarihi yörelere tur düzenliyoruz. Bu şekilde İngiliz turistler ülkemize daha fazla gelir bırakıyor."

 Akdeniz'de otel bakıyoruz

Verdikleri hizmetin müşteriyi memnun ettiğini vurgulayan Yılmaz, bir turistin yeniden gelme oranının yüzde 60 gibi yüksek seviyede olduğunu anlattı. Acenteler yerine direkt müşterilere ulaştıklarını kaydeden Yılmaz, her türlü talebi de değerlendirdiklerini ifade etti. Yılmaz, "Her hafta müşterilere 70 anketlik soru yöneltiyoruz. Buna göre yatırımlarımızı yapıyoruz. Örneğin müşterilerin ekipmanların eskidiği yönündeki görüşü üzerine 700 bin sterlinlik yatırım yaptık. Yunanistan'daki otelin modernize edilmesi için 2 milyon sterlin harcadık" dedi.

Müşterilerden gelen talep üzerine yeni bir otel kiralamanın gündemde olduğunu vurgulayan Yılmaz, aralarında Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Fas ve Tunus'un da olduğu çeşitli ülkelerde araştırma yaptıklarını açıkladı. Yılmaz, otel seçerken en önemli faktörlerin rüzgâr ve su sporları izni olduğunu, havaalanı mesafesi ile otel kapasitesinin diğer önemli etkenler arasında yer aldığını belirtti. Yılmaz, "Çanakkale'den esen rüzgâr Foça'yı su sporları açısından mükemmel bir yer yapıyor" diye konuştu.

 

Kraliyet onaylı sertifika

Seçkin Yılmaz, Foça'da başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar her yaştan misafire yelken, rüzgâr sörfü, yat ve su kayağı kursları verdiklerini söyledi. Kursu tamamlayanlara İngiliz Kraliyet Yat Birliği onaylı sertifika verdiklerini kaydeden Yılmaz, "Ekipman listemizde 10 yelkenli yat, 2 su kayağı teknesi, 60 rüzgâr sörfü ve 135 de diğer çeşit ve tip yelkenli var" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.