• BIST 8093.54
  • Altın 1902.889
  • Dolar 28.9016
  • Euro 31.816
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 13 °C

Zengin turist hedefine destek

Zengin turist hedefine destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008'de gelir düzeyi yüksek turistlere yönelecek olması turizmciler tarafından doğru ve yerinde karşılandı.

Abdurrahman Büyükkeskin/Cihan


ANTALYA -Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008'de gelir düzeyi yüksek turistlere yönelecek olması turizmciler tarafından doğru ve yerinde karşılandı. Turizmciler, fiziki altyapısıyla dünyanın birçok ülkesine göre daha kaliteli ve nitelikli konaklama imkanlarına sahip Türkiye'nin verdiği hizmetinin karşılığını alamadığını, bunun için paralı ve entelektüel turistlere ihtiyaç olduğu görüşünde birleşiyor.

10 Euro'luk alışveriş yaparken esnafla pazarlık eden turistin arzu edilen dövizi bırakmayacağını belirten Side Belediye Başkanı ve turizmci Osman Delikkulak, Bakanlığın bu açılımını destekleyenlerin başında geliyor. Delikkulak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın düşüncesinin gerçekleşmesi halinde turizmin nabzının attığı önemli merkezlerden Side'nin zengin turistlere ev sahipliği yapacağını söylüyor. Gelir düzeyi yüksek turistlere yönelme fikrini olumlu karşılayan Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği de yurt dışı tanıtımlarını zengin İskandinav ülkelerine yönelik yapacak. Yurt dışı fuarlarıyla etkili tanıtıma ağırlık veren dernek üyelerinin amacı, zengin turistleri çekmek. Zengin turist çekmek için gösterilen bu çabaların yanında mevcut ortamın olumsuzluğundan yakınanlar da var. Manavgat-Side Lokantacılar, Barcılar ve Kafeteryacılar Derneği Başkanı Mehmet Karakaş, Antalya bölgesinde fazla sayıda otel bulunduğunu, bunun turist için Türkiye'yi ucuz tatil cenneti yaptığına dikkat çekiyor.

 'ZENGİN TURİST İHYA EDER'

 

Türk turizminin dünyada marka olmasının yolunun kaliteli ve nitelikli turisti ağırlamaktan geçtiğine değinen Osman Delikkulak, "Dünyada paralı, zengin ve tatil yaptıkları yeri ihya eden turistler eko, arkeoloji, doğa, golf, tarih, kültür, sanat ve gastronomi turizmini tercih ediyor." diyor. Delikkulak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008 yılında turizm sezonu öncesi Avrupa Birliği, Baltık, Balkanlar, Rusya Federasyonu ve İskandinav ülkelerinde yapacağı tanıtımlarla İspanya, İtalya, Yunanistan, Malta, Mayarko ve Karaib adalarına giden zengin ve paralı Türkiye'ye gelmesini sağlaması gerektiğini kaydetti. Delikkulak, Side'yi de kültür, sanat, arkeoloji, deniz, kum ve güneş turizmini bir arada bulunduran olan tek yer olarak adres gösteriyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın sektöre yönelik yaptığı değerlendirmeleri yerinde bulan Osman Delikkulak, şunları söyledi: "Türk turizmi fiziki altyapısı ile dünyanın bir çok ülkesinden kaliteli ve nitelikli konaklama hizmeti veriyor. Fakat verilen bu hizmete karşı sektör karşılığını bulamıyor. Karşılığını bulması içinde para bırakan, yemeyi içmeyi seven ve entelektüel birikimli turistlere ihtiyacımız var. 2007 yılında Manavgatlı turizmcilerin düşündüğü ve dile getirdiği hedefi Bakan Günay'ın söylemesi doğru ve yerinde bir karar. NASA, 29 Mart 2006 tarihinde 4 dakikalık güneş tutulması anını dünya televizyonlarına Side'den verdi. Bu olay beldemiz kültür, sanat, tarih güneş ve arkeoloji turizminde marka haline getirdi. Zaten beldemize 2007 yılında 49 ülkeden 750 bin turist geldi."

 

FUARLARDAKİ TANITIMLAR DA ZENGİN TURİSTLERE YÖNELİK

 

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği de (Side-TUDER), 2008 yurtdışı tanıtımlarını Norveç, İzlanda, Danimarka, İsveç ve Finlandiya gibi zengin İskandinav ülkelerine yönelik yapacak. Tanıtımlarda AB, Baltık, Balkan ve Rusya Federasyonu unutulmayacak. İlk tanıtımı 8-14 Ocak tarihleri arasında Hollanda Ultrect Turizm Fuarı ile yaptıklarını belirten Side-TUDER Başkanı Cengiz Haydar Barut, bu ayın sonunda kadar Slovakya, İsviçre Zürif ve Avusturya Feiren Messe Turizm Fuarları'nda stant açacakları bilgisini verdi. Manavgat'ı doğası, kültürü, iklimi ve arkeolojik yapısıyla, "Dünyada entelektüel turistlerin tatil yapması en uygun yer" olarak tanımlayan Barut, Bakanlığın düşüncesi doğrultusunda yurtdışı turizm fuarlarında kaliteli ve para bırakan turistlerin gelmesi için özel çaba sarf edeceklerini ifade etti. Geçen yıl Manavgat'ın 140 bin yatak kapasitesi ile 2 milyon 600 turisti ağırladığını da hatırlatan Barut, "Manavgat'ta hedefimiz turizmi 12 aya yaymak. Turistin turizm şehrine gelmesi için alternatif imkanlar sunmak gerektiğine inanıyorum." dedi.

 

'FAZLA OTEL BULUNMASI TÜRKİYE'Yİ UCUZ TATİLİ CENNETİNE ÇEVİRİYOR'

 

Manavgat-Side Lokantacılar, Barcılar ve Kafeteryacılar Derneği Başkanı Mehmet Karakaş ise, Antalya bölgesinde fazla sayıda otel bulunduğunu, bunun turist için Türkiye'yi ucuz tatil cenneti yaptığına dikkat çekti. Kaliteli ve paralı turist gelmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni konaklama tesisi açımına sınırlandırma getirmesi gerektiğine inanan Karakaş, şunları kaydetti: "Bize fazla turistin gelmesi önemli değil, önemli olan zengin turistin gelmesi. Adam cebine bin Euro katıyor ve Türkiye'de krallar gibi bir hafta tatil yapıyor. Böyle bir kişi nasıl döviz bırakır. Biz turizmde bazı kangren olmuş problemleri sorgulamazsak, herkes bindiği dalı keser. Kaliteli ve zengin turist gelimini konaklandırma sınırlandırmasından geçtiğine inanıyorum."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.