• BIST 8304.83
  • Altın 1677.892
  • Dolar 27.2067
  • Euro 28.828
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 29 °C
  • Antalya 29 °C

Yüzen Fuar Bluexpo tanıtımda

Yüzen Fuar Bluexpo tanıtımda
Bluexpo-Karadeniz Türkiye Tanıtım Gemisi, 19 Mayıs 2008 günü Büyük Önder Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlattığı tarih ve yerde demir alacak.

İSTANBUL- Bluexpo-Karadeniz Türkiye Tanıtım Gemisi, 19 Mayıs 2008 günü Büyük Önder Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlattığı tarih ve yerde demir alacak. Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda Kurtuluş Mücadelesi'nin başlatıldığı Samsun'dan Türkiye'yi dünyaya tanıtmak amacıyla hareket edecek olan Samsun Gemisi, sırasıyla 20-21 Mayıs'ta Rusya'nın Soçi, 23-24 Mayıs'ta Ukrayna'nın Odessa, 25-26 Mayıs'ta Romanya'nın Köstence ve 27-28 Mayıs'ta Bulgaristan'ın Varna Limanı'na uğrayacak ve 29 Mayıs tarihinde İstanbul'a geri dönecek.

Hedef Suların Ulaştığı Her Yerde Türkiye'yi Tanıtmak

Konuyla ilgili olarak yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

"Karadeniz projesinden sonra Akdeniz, Batı Avrupa, Kuzey Avrupa, Körfez, Amerika ve Uzak Doğu projeleri gerçekleştirilecek. Kısacası Bluexpo, suların ulaştığı her yere Türkiye'yi taşımaya devam edecek.Planlanan bu süreç tamamlandığında ülkemiz tüm dünyada bir marka haline gelecek. Gittiğimiz her yerde Türk kültürünü, Türkiye'nin değerlerini kapsamlı bir şekilde tanıtmak öncelikli hedeflerimizdendir. "Türkiye" adının markalaşmasının, ülkemizdeki birbirinden güzel destinasyonların markalaşmasından geçtiğinin bilinciyle hareket eden Bluexpo ekibi, ülkemizin güzelliklerini tüm dünyaya duyuracak olmanın sevincini ve gururunu yaşamaktadır." denildi.


İlkini genç Türkiye Cumhuriyeti'ni Avrupa'ya tanıtmak amacıyla 1926 yılında, Büyük Önder Atatürkün gerçekleştirdiği Yüzen Fuar Projesi ülkemiz adına 81 yıl sonra Bluexpo ismiyle yeniden gerçekleştirilmiş ve 2-18 Haziran 2007'de ilk Bluexpo projesi başarıyla tamamlanmıştı.

 

İlk Bluexpo projesinde elde edilen başarı yeni konseptlerin şekillenmesinde etkili olmuş ve Türkiye'nin tüm turizm değerlerinin tanıtılması hedeflenen Türkiye Tanıtım Gemisi Projesi; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türsab ( Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ) ve Turofed'in (Türkiye Otelciler Federasyonu ) destekleri ile uygulamaya geçirilmiştir.

 

Yeniçağın Fuarcılık Anlayışı "BLUEXPO"

Fuarcılığın yeni rotası Bluexpo; dünyada suların ulaştığı her yere ürün ve hizmetleri taşıyan, her bir yolculuğunda farklı sektörleri ve iş adamlarını hedeflediği pazarların limanlarında biraraya getiren, modern bir geminin içinde farklı ölçülerde hazırlanmış fuar stantlarında ürün ve hizmetlerin sergilenmesini sağlayan yeniçağın fuarcılık anlayışıdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk "Yüzen Fuar" Deneyimi

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türk mallarını dünyaya tanıtmak ve Türk sanayini geliştirmek amacıyla Atatürk tarafından planlanan ve uygulanan bir proje olan "Yüzen Fuar", Haziran 1926'da 180 yolcu ve 105 mürettebat ile yola çıktı ve 86 gün sürdü. O dönemde genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ürettiği sınırlı sayıdaki ürün Avrupa'nın 12 ülkesinin 16 limanında tanıtıldı.

 

Büyük Önder Atatürk'ün Projesi 81 Yıl Sonra Gerçekleşti

Büyük Önder, 1926 yılında gerçekleştirdiği başarılı Avrupa Gezisi sonrasında Karadeniz ülkelerinde de bir Yüzen Fuar projesi gerçekleştirmeyi hedeflemiş, ancak bu proje dönemin şartları sebebi ile hayata geçememiştir. Bluexpo projesinin ilk organizasyonu büyük önderin vasiyeti olarak kabul edilerek çok daha büyük bir heyecan ve istekle yerine getirilmiştir.

 

2-18 Haziran 2007'de düzenlenen Bluexpo - Karadeniz EQHO 2007 Otel&Restoran Ekipmanları Fuarı başarıyla sonuçlanmıştı.

Sektörün önde gelen 71 katılımcı firması 14977 profesyonel ziyaretçi ile Karadeniz ülkelerinin en önemli 8 limanında buluşmuştur. 2 Haziran 2007 İstanbul'dan yolan çıkan Bluexpo, 4 - 5 Haziran 2007 Varna / Bulgaristan, 6 - 7 Haziran 2007 Köstence / Romanya, 8 - 9 Haziran 2007 Odesa / Ukrayna, 10 - 11 Haziran 2007 Yalta / Ukrayna, 12 - 13 Haziran 2007 Soçi / Rusya 14 - 15 Haziran 2007 Batum / Gürcistan ve son olarak 16 Haziran 2007 tarihinde Trabzon'a uğramış ve İstanbul'a geri dönmüştür. Gerçekleştirilen ilk Bluexpo projesinde katılımcı firmalar önemli iş bağlantıları gerçekleştirerek ihracat hedeflerine ulaşmış, ayrıca düzenlenen kültürel etkinliklerle etkili bir Türkiye imajı oluşmasına katkı sağlanmıştır.

Bluexpo'nun Yeni Konsepti Turizm

Dünya turizmi her yıl hızla büyüyor.

Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2020 yılında dünya turist sayısının iki kat artarak 1,5 milyara, turizm gelirlerinin ise üç kat artarak 2 trilyon dolara ulaşacağını gösteriyor.

Ülkemiz kültürel ve doğal güzellikleriyle gelişen turizm sektöründen daha fazla pay alarak istihdam, bölgesel gelişim ve cari açık sorunlarına çözüm üretmeyi hedeflemekte.

Türkiye 2013 yılında 40 milyon turist ve 40 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için projeler üretmektedir.

Ayrıca Türkiye'yi 2023 yılına kadar uluslararası pazarda turist sayısı ve turizm geliri bakımından ilk beş ülke arasında önemli bir destinasyon ve uluslararası bir marka haline getirmek hedefleriyle hareket ediliyor.

Ülkemiz baş döndürücü bir hızla büyüyen turizm sektöründe belirlemiş olduğu hedeflere ulaşabilmesi için daha etkin ve daha verimli tanıtım projelerine ihtiyaç duymaktadır.

Türkiye Tüm Turizm Değerleri ile Tanıtılıyor

Türkiye Tanıtım Gemisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca oluşturulan "2023 Stratejisi"ne bağlı olarak planlandı.

Bu kapsamda sürdürülebilir turizm yaklaşımı doğrultusunda istihdamın artırılmasında ve bölgesel gelişmede turizmi öncü bir sektör konumuna ulaştırmak ve Türkiye'yi 2023 yılına kadar uluslararası pazarda turist sayısı ve turizm geliri bakımından ilk beş ülke arasında önemli bir destinasyon ve uluslararası bir marka haline getirmek hedefiyle hareket edilmekte.

Bu hedef doğrultusunda, Türkiye'nin deniz-kum ve güneşten oluşan kitle turizminin yanında kültür turizmi, inanç turizmi, sağlık turizmi ve termal turizm, eko turizm, macera turizmi, kış turizmi, spor turizmi ve kongre turizmiyle, kısacası tüm doğal ve kültürel güzellikleriyle tanıtılması planlanıyor.

Bluexpo Türkiye'yi Karadeniz Ülkeleri İle Buluşturuyor

Bluexpo Türkiye Tanıtım Gemisi'nin ilk projesi yakın komşularımıza yönelik olarak Karadeniz Havzası'nda planlanmıştı.

Türkiye Tanıtım Gemisi'nin ilk projesinde yer alan Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan Türkiye için önemli bir turist potansiyeli oluşturuyor.

Her yıl bu dört ülkeden gelen turist sayısında gerçekleşen hızlı artış ve bu ülkelerden yurt dışına çıkan her 100 kişiden 27'sinin Türkiye'yi tercih etmesi ilk projenin Karadeniz Havzası'nı kapsayacak şekilde planlanmasında etkili olmuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.