• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Yat limanı çekim merkezi oldu

Yat limanı çekim merkezi oldu
Temeli 2007 Şubat ayında atılan Didim Yat Limanı'nın inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

DİDİM- Temeli 2007 Şubat ayında atılan Didim Yat Limanı'nın inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Kaba inşaatın yüzde 80'i ve deniz dolgu çalışmalarının yüzde 60'lık bölümü tamamlanan yat limanın 2009 yılı Mayıs ayında hizmete açılacağı bildirildi.

 

Turizm bölgesi ilan edilmesinin ardından Didim'de gerçekleştirilen yatırımların en önemlilerinden biri olan tesisin ilçeyi şimdiden büyük bir cazibe merkezi haline getirmeye başladığı ifade ediliyor.

 

Dikkatler limanın konumu açısından Ege Denizi'nde yer alan diğerlerine göre büyük bir avantaja sahip olduğuna çekilirken Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye güzergâhında tur düzenleyecek tüm yatların rotası üzerinde yer almasının gezi yatlarının uğrak noktası haline gelmesi anlamına geliyor.

 

Ege adalarından Samos, Jalimnos, Leros ve Patmos'a çok yakın olması Didim Yat Lİmanı'nın önemini bir kat daha artırıyor.

 

2009 Yılının Mayıs ayında tamamlanacak Olan Didim Yat Limanı, tamamlandığında adeta küçük bir şehir görünümüne sahip olacak.

 

Marinada çok sayıda mağaza, restoran, cafe, market, banka, sağlık birimi, helikopter pisti, 526 araçlık otopark, açık spor alanı, tenis kortları, Dört çok amaçlı spor sahası, tersane, tuvalet, banyo, çamaşırhane, bulaşıkhane, tören alanı, sosyal tesisler, yüzme havuzları, sauna ve her türlü enerji ve iletişim ihtiyacının karşılanabileceği tesislerle misafirlere sınırsız konfor sunulacak.

 

Didim Yat Limanı'nın tamamlanmasıyla birlikte en az 200 kişinin buradaki tesislerde çalıştırılmak üzere istihdam edileceğini açıklayan Didim Yat Limanı Kesin Hesap Şefi Kemal Atabak "Didim turizmi için milat olacak olan liman tamamlanmadan şimdiden emlak sektöründe bir canlanma oldu. Konut ya da arsa satacakları yabancılara önce liman alanını gezdirip ilçeye getirisini anlatıyorlar. Liman tamamlandığında, Didim'de hem emlak fiyatları katlanacak hem de turizm canlanacak." dedi.

 

Didim Yat Limanı'nın yap işlet devret modeliyle D-Marina Doğuş Grubu'nca inşa edildiğini hatırlatan Kemal Atabak, bu nedenle ödenek sıkıntısı gibi bir sorunun yaşanmadığının altını çizdi.

 

Limanın 2,5 yılda tamamlanacağını, 22,5 yıl sonra devredileceğini kaydeden Atabak "Gelişmiş ülkelerde bu tür projeleri devlet değil, büyük kuruluşlar inşa ediyor. Bu nedenle de projeler kısa bir sürede tamamlanıp hayata geçiriliyor. Doğuş grubu 25 yıllığına bu tesisin işletmeciliğini devraldığı için, inşaatı bir an önce tamamlayıp yatırıma dönüştürmeyi hedefliyor." şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.